Turizm Çalışanların Yaşam Alanı Lojman

Turizm sezonu yoğun bir tempo ile görsel şölende. Ne var’ ki lokomtif çarklarını çevirecek personel sıkıntısı devem etmekte. Şimdilerde personel sirkülasyonu fazlalaşınca, asıl sorun nihayet gün yüzüne çıktı. Mitelojiden değil, gerçek turizmin değişmez tarihinden bahsediyoruz. Hani şu çalışacak ekip ruhunu canlandıracak, lazım olduğunda yüceltilen. Başarılı çalışmaların mimarı. Mesleğine aşık. Pazarı ve bayramı olmayan. Aailesinden fazla işine zaman ayıran. Turist olduğu sürece, ekip ruhuna sahip, hizmet sektörünün olmassa olmazı personeller varya, barınma yerleri lojmanlardan bahsediyorum

Turizm Çalışanların Yaşam Alanı Lojman
Haydar ÇETİN Lojmanla ilgili gerçek çözümün oluşumuna önayak olacak kim olursa olsun, ömür boyu takdir edilecek

Bu da dünyanın maalesef ortak sorunu. Eski bir çin atasözü var. Asıl niyetinizi unutmazsanız, sonsuza kadar kalırsınız. Sanırım ekip  ruhunun kalbinden bahsediyor.

Turizm okullarından stajyerler ve çalışanlardan çoğu yine farklı otellere geçiş yapma telaşında. Ekibin çalışma şartlarının zor olduğu gerçeğiyle düzeltilme uğraşında. 1980 li yıllar, ilk mesleğe başladığımda lojman sorunu vardı. Sanırım benim zamanımdan öncede vardı. Şimdilerde daha fazlalaşmış sorunlara, kah duyarsız, kah maliyetler, kah uğraşların çaresizliği, kah sezonların dengesizliği diyelim. Ne dersek diyelim. Sorunun her geçen gün daha da fazlalaşarak büyüdüğünü biliyoruz.

Üyesi ve kurucusu olduğum turizm derneklerinin ziyadesiyle fazla olması çok güzel. Ülke turizmine katkı yapmak için el birliğiyle çaba gösteriyoruz. Prosedürler, hatta oda kahvaltıdan, ultranın ultrası konseptler belirleyip uyguluyoruz. İşletmelerin mabet algısıyla görkemli şaheserin başarılarına, takdire şayan imzalar atıyoruz.

Lüksün sınır tanımaz villlalı havuzlarıyla, yüksek fiyatlarla yarışıyoruz. Nedense takdire şapka çıkartanların dünyasında, sadece kural ve prosedürlerde varız. Hep atlayarak geçtiğimiz lojman sorununa düzen getiremiyoruz. İşletmelerin lojman yönetmelikleri, bekçisi, kantini, çamaşırhanesi, temizlikçisi, çalışmaya göre ayarlanmış ulaşımları mevcut.

Fakat nedense çalışanlara hiçbir şekilde yatma koşullarında söz hakkı veremiyoruz. Misafirlerin şikayetlerine bulunan çözüm arayışları,  personelde olunca işletmenin kapsam alanı dışına çıkartıyoruz. Yöneticilerin bazen değil, genelde çaresiz kaldığı ve yutkunduğu anlar vardır ya, işte konu lojman olunca ortak sorunda birleşiyoruz. İşletmelerin mimari yapısından farklı bir bölgede veya tesise yakın yerlerde olmakta. Kişi sayısının bir odada 10 kişiye kedar konaklaması söz konusu. Standartı olmayan bir ortamda konaklamak zorunda bırakıyoruz.

 Eskiden ekip ve ruhu bir arada olunca, kalınacak yerler seyran olurdu. Şimdilerde herkes daha duyarlı ve haklarının ne olması gerektiğinin bilincinde. Enteresan olansa gerçekten dünyada çalışanların özlük haklarını kapsamayan tek şeyin, lojmanlarla ilgili bir destinasyonun olmaması. Turizm standartlarına gelen bakanlık denetlemelerine, lojman olunca gözardı edilmesi. Hani özel yurtlarda vardır ya Kalacak kişi sayısına göre ücret ödemen gerekir. Otellerde ise şef veya müdür olunca lojmanlarda ayrıcalıklı olan. İşte personel olursanız sizin için üzgünüm, bu şartlardan mahrumsunuz.

Bu demek değildirki, birkaç zincir otelin, lojman hizmetlerinin iyi olması genellemeyi kapsar. Turizm derneklerinin yaptırım veya prosedürleri uygulatma yetkisi olmaya bilir fakat, çözüm önerileriyle turizme yön vermede etkili bir kuruluştur. Lojman konusunda ilk defa ciddi atılımlar yapılması gerektiğinin altı çizildi. Bakanlık nezdinde bu işin dünyada ilk olma özelliğiyle başarı öyküsü yazılacağı belirtildi.

Yöneticileriyle, çalışanlarıyla, işletme sahipleriyle ortak  ve makul  yaşanılabilir bir lojman standartları belirlenebilir. Tüm dünyaya örnek bir lojman destinasyonun kitabı yazılabilir. Yasal bir çözüm için turizm yararına birlik olunabilir.

Yapılan tüm çalışmaların kısa zamanda etkisi görülecek ve iş verimliliğini arttıracaktır. Yaşam alanlarımızın kalitesini, hizmet sektörüne yansımasından anlaşılacaktır. Bizler turizm hizmet sektöründe iyiysek, mükemmel ve harika işlere daha fazla imza atacağımızda aşikardır. Lojman destinasyonundan personellerin daha fazla mutlu olmasına özen göstermek zorundayız. Lojmanla ilgili gerçek çözümün oluşumuna önayak olacak kim olursa olsun, ömür boyu takdir edilerek tarih yazacağını bilmesi gerekir. Sevgi ve saygılarımla

 

Haydar ÇETİN

Havasu Park Bungalow

Doğa turizm İşletmecisi