TURİZMDE TEKNIK MÜDÜRÜN YERİ VE İNAVASYONU

TURİZMDE TEKNIK MÜDÜRÜN YERİ VE İNAVASYONU İnsan oğlu var olduğundan beri yeni yerler, yasamlar görmek için devamlı seyahatler yapmışlardır. Ayrıca  bu yerleri de ele geçirmek için büyük savaşlarda vermişlerdir.

TURİZMDE TEKNIK MÜDÜRÜN YERİ VE İNAVASYONU
Bekir TOKER MAXERIVA BLUE DIDYMA TEKNİK MÜDÜRÜ

TURİZMDE TEKNIK MÜDÜRÜN YERİ VE İNAVASYONU

İnsan oğlu var olduğundan beri yeni yerler, yasamlar görmek için devamlı seyahatler yapmışlardır. Ayrıca  bu yerleri de ele geçirmek için büyük savaşlarda vermişlerdir.

Ülkemiz bu konuda medeniyetler konusunda zengindir.

Coğrafi,

 Doğal zenginlikler

Tarih

Sağlıklı termaller

Yaz. kış turizmleri

Out door etkinlikler

Seminer sempozyumlar

Tabi’ ki bunlar için konaklayacağı yerler lazımdır. Bu konakları bir vücut olarak düşünülürse, İşletmede Su, Elektrik. Gaz İşletme damarlarında dolasan bir kandır. Bu kalp görevini de Teknik bölümü üslenmiştir.

Teknik servis bölümünün yöneticisinde olması gereken meziyetler

İnsan sevgisi

Doğa sevgisi

Olmazsa olmazlarıdır, mesleki eğitim olarak ülkemiz ve dünyada bunun bir okulu yoktur, Daha önceki yıllarda hazırladığım Otel Teknolojileri Mühendislik Fakültesi adı altında bir bolüm kurmak istedik.  önümüzdeki günlerde bu konunun tekrar kurulması için çalışmalara başladık

Teknik müdür misafir için hiçbir zaman hayır ve bilmiyorum deme kelimelerini kullanamaz. Misafir memnuniyeti için teknolojiyi  takıp edip sisteme adapte  etmek zorundadır. Lider olarak ekibi yönlendirme becerisi için gerekirse eğitimleri almalıdır. İşletme inşaat esnasında sahada olmak  zorundadır. inşaatın en ekonomik değil, kullanışlı ve gerekli argümanların gerekliliğidir. doğru ve gerekli güçlerde alınması, montajların yapılması için bilgi birikimlidir.

Diğer birimlerle ahenk içerisinde olup ihtiyaçlarını dinleyip, tam anlamı ile problemi çözecek tedbirler alır.

İşletmeye alınan emtialar’ ın alış maliyetleri dışında, misafirlere ulaşımında, enerji  maliyetini ayarlar. Gerekli işlemleri yapması ve enerji için departmanlara sayaçlar konulmasını sağlar. Teknik müdür insiyatif kullanma yetkisine ve mesleği sevmesiyle  yeniliklere açık olması gerekir.

Kazan dairesi ve çamaşırhanedeki tüm makinalar, internete bağlı çalışmakta. Elektronik çağın nimetlerinden ziyadesiyle faydalanmanın keyfini sürmekteyiz. Otomasyon sistemlerin varlığı hayatımızı rahatlatsa’ da, oto kontrol sistemi insan faktörüyle yönetildiği unutulmamalıdır. Eskiden deyim vardı, pensesi belinde, şimdi o teknik eleman. Şimdilerde tornavidanın yanında, elektrik ve elektronik bileşimleri ilgisi gerekiyor. Deneyimli ve kalifiyeli elemanlar yetiştirilmesine rağmen, arz ve talep dengesine yetişilemiyor. Öyle ki meslek okullarının ve piyasanın yetiştirdiği elemanlar, sezonluk işletmeler dışında kalmayı yeğliyor. Piyasada önceliğimiz ekip kurmak. 12 ay iş güvencesi verildikten sonra, istikrarlı işletmelerin, sisteminden bahsedebiliriz. Teknik servis edebiyatla değil, 360 walt elektriğin tehlikelerine göğüs gerecek bilgiye sahip eleman ister. Tekniğin özdeşleştiği yeğane bütünlüğü, iş sağlığı ve güvenliğidir. İşleyişlerin ana temel kuralı, önce tedbir, sonra tevekkül.

Teknik servis demek sadece otelden ibaret olmadığı, AVN, sanayi, hastaneler ve toplum adına hizmet anlayışıyla genişletilebilir. Bizler turizm adına teknik servisi tamamen misafir memnuniyetine odaklı çalışmaktayız. Ekip ruhunun en üst seviyeye gelmesi için, stajyer ve  elemanların daha iyi bilinçlendirmek adına, kurslarla sorunlar aşılmaya çalışılmakta. Gelecekten umutluyum çünkü yeni nesil teknolojide bizim nesilden çok ileride. Teknik servis masa başında değil, operasyonun merkezinde yer almaktadır. Aksi işletmenin zararına olduğu, herkes tarafından bilinir.

Güven ortamında yeniden şekillenen turizmin, daha iyi şartlarda uzun soluklu sezonlar geçirmesini temenni ederim. Demem o dur ki, teknik servisin daha iyi anlaşılır bir departman olması gerektiğidir. Turizm sektörünün 2020  itibariyle, hak ettiği özgürlüğüne kavuşmasını dilerim.