Hakkımızda

Turizm günlüğü net adına Sınır içi ve dışı Şehitlerimize rahmet, pandemi de tüm Dünya da ölenlere dua, gazilerimize ve Sağlık bekleyenlere şifa dilerim. Görev yapan sağlıkcı, güvenlikci dahil çalışanların emeklerine ve sabırla kurallara uyan halkımıza da minnet duygularımı ifade etmek isterim.

TURİZMİN GÜLÜŞÜNE MERHABA DEYİP DE SEVGİSİNE ELVEDA DİYEMEDİĞİM, İLK AŞK BAŞLANGICIM.

UŞAK’ta 1980 de UZCAN Hotel inde stajla başlayan turizm serüvenimiz, 

1981 DENİZLİ Park Hotel

1982 ve (87-88) (Bodrum/ İstanbul/Uludağ)

ULUDAG/Kervansaray (5) kış

Kışın İstanbul Demir tatil köyü (1) kış

Bodrum Yazın Halikarnas.(3) yaz

Bodrum MİLTA TORBA TATİL KÖYÜ (voyage) (3) yaz

1988 sezon (5) ay KEMER/ KİMEROS aynı yıl

1988 – 2000 SİDE/ ASTERİA Hotel ile 2000.(12) yıl  

2001-03-EMİRHAN Hotels.Gm (3 yıl)

2004 -07 DENTUR Hotels Gm (kzlğç Long beach, Bella sun, Royal Resort, Club Bella Verde )(4yıl)

2008 -2013 LAMER Hotels Gm Delta otel / otium art otel/ Lamer Kemer Otel), (6yıl)

2014-16. dahil GRAND RİNG Hotel Gm, Kemer (3yıl )

2017-…LAMER Hotels Delta Hotel Gm (1yıl)

2018,,,,,,Annemin rahatsızlığı, tedavisi ve vefat aralığı süreci..

 2019 – 2020 AMELİA Beach Hotel Gm (1 yıl)

 Pandemi dönemi,Side Noble Palace Hotel. Hotel inşa hazırlığı, proje danışmanlığı.  

Başarı sertifikaları ve plaketler, bizlere alkış dır. Dile kolay 40 yıl bir ömür demek.

Turizm adına geçmişten günümüze kazandığımız ve kaybettiğimiz değerlerimiz var bizlerin. Anlık kazançların kayıplarını yaşarken, zorlu kazanımların nimetlerinden faydalanıyoruz şimdilerde.

Turizmde mesaisinden feyz alıp rahmet ve minnet duygularıyla yâd ettiklerimiz var. Dualarımda eksik etmeyeceğim ve vefamdan eksik etmediğim.

Bilgi proteini yüksek gıdadır, paylaşırsan hazmı kolaydır dediklerim var. Ahde vefamız var bizim. Nereden gelip, kimlerle kader birliği yaptığımızı unutamayacağımız. Yaşarken içten, ismine hürmeten, kişiliğine saygıdan, dualarımda olanlarım var benim. Mutlaka sizlerin’ de vardır her ismi anıldığında, aklınıza geldiğinde rahmetle yad ettiğiniz. Mezar taşlarının nerede olduğu belli olan, fakat bilmediğimiz de vardır hepimizin. Biz ahde vefa duygularını toplayalım sitemizde istedik.Fani yaşamda geride bıraktıkları eserleriyle ve insanlıklarıyla anılsın diye.Nesillere anılarını birikimlerini aktarırken,dualarımızla huzur bulsunlar istedik.

Beraber aynı ortamda çalışmaktan onur duyduğum, isimleri turizme altın harflerle yazılmış ve Dualarımda tesbih olmuşlarım var benim' de.

Sn Nezih OHRİ Sn Bora PASİNER Sn Fikret YEYGÜN Sn Hamdi ÖZ Sn Nazım Kahraman   

Sn Teoman CENK Sn Ümit ÇİRMENE Sn Abdullah DEMİRSOY Sn İbrahim KAHRAMAN

Sn Ethem YILMAZ Sn Zeki CİĞERCİ Sn Tuğrul ÖĞET Sn Süleyman Özavar Sn Uğur YİĞİT 

40 yıllık Turizm hayatımda beraber aynı işletmede çalıştığım ve saygı duyduğum jenerasyonun müdürler' de var. Yaşayan efsane olmuş  ve hala feyiz almaktan mutlu olduklarım.

Sn BİRSOY ARI Sn Hayrettin ÖZELGİN Sn İzzettin YURTSEVER Sn Yaşar SUNAL

Sn Tayfun GÜLERYÜZ Sn Emir BAĞ Sn Zeynel BOZBEY SnTürgen Şevki BULUT Sn Zekai AYDIN

Yurt dışında ve yurt içinde, her biri diğerinden değerli mesai arkadaşlarım çok var GM olarak çalışan.

İsimlerin turizme hizmetinin ölümsüz kılınması adına yazacağız bloğumuzda. Dünden bu güne ahde vefa gösterenlerin hayat hikâyelerini paylaşacağız. Geçmişten, Geleceğe Rahmetle yad ettiğimiz efsaneler köşemizde. Yaşayan efsanelerimiz var hayatta keşfedilmiş cevherlerimiz. Üniversitelerde ve turizmde feyzlerinden yararlanılması gereken. Yaşamış ve Yaşayan efsaneler, gelecek nesillere yapacakları ile tarih olsun istiyorum. Bu uzun soluklu değerlerimizin toplanmasında herkes den yardım istiyorum.

www.turizmgunlugu.net açılması konusunda bana inanan ve destek veren, Sn Avni AKER Sn Yaşar SUNAL Sn Zekai AYDIN Sn Zekai AVCI ve Turizme yön veren dostlarımla beraber. A dan Z ye Bilişimci Serdar BOLATER ile Yazılımcı Mehmet Akif KÜÇÜKKILIÇ’ a da teşekkür ederim. Geleceğin turizmini tecrübelerle daha iyi olması adına, sessizlerin sesi önderliğiyle inşallah bizlere nasip olsun.

Mesleği tam öğrenebilmek için, rızası ile aldığımız hocalarımızda da oldu, gündüz açık bıraktığımız pencereden, gece işten atılma korkusunu göze alarak  aşırdığımızda oldu. Hayat sevince ve paylaşınca güzel olur sözü anlam buldu. Çünkü turizmin ilk yıllarını ve o zamanı yaşayanlar Facit /sonradan Banner, her şeyin okullarda ve kitaplarda olmadığı zamanı da bilirler. Biz öğrenmeye hep açtık. Açlığımızı hala gideremiyoruz. Öğrendiğimizi öğretmenin heyecanını, içimize sindire sindire  yaşatmaya çalışıyoruz.

En büyük hayalimdi turizmle ilgili yazacağım kitap.Şimdilerde hayal olsa’ da, fark ettim ki çağın kitabı, bilgi teknolojisi yapay zekâ. Aranan sorulara en güzel cevap, yaşanmışlığın tecrübeleri dir. Şimdi bilgiyi her yerden öğrene bilirsin, fakat tecrübenin öğretisini henüz keşfedemezsin. Turizmin var gibi olup ta, yok olduğu yıllardan bu günlere geldik. Mesleğin tecrübesinde ne dişler gördük; Sallanan çürük, kırık, dolgulu, apseli, damaklı, takma, yapma ve sağlam dişlerle de beraber yaşadık. Turizm çarkındaki dişlilerin, gerçek varlığına tanıklık etmeye devam edeceğiz.

Turizmde değişmeyen ve değiştirilemeyecek olan şeyler' de var. Turizmden anlamayan işletmecinin, her denileni doğru sanıp, bir önceki doğruyu yanlış saymaya devam edeceği. İşi bilenlerle değil, yönlendirmelerle yanlışı doğru belleyenler, sanki değiştirilemeyecek gibi. Bu tür işletmelerde ise, İşletmeci başarısız ve kalitesiz işletme yapmaya, turizmcilerinde emeği heba olmaya devam edecek.

Bölgesel destinasyon başarısızlıklarımızın faturası, aynı bölgede farklı fiyatlarla, yanlışlar doğru gibi olmaya devam edecek. Biz de doğrulardan şaşmayan önderlerin arkasında bıraktığı izleri, yol yapıp turizme yön verme çalışmalarından asla vaz geçmeyeceğiz.

Turizm  geçmiş zaman olur ki, gelecekte izlerini devam ettirebilsin. İnsanın kendine hükmü son noktaya geldiği an, sevdiğini ve sevildiğini hissettirenler için yaşatsın. Turizmde geçmiş vefanızı hatırlarsanız, sizde hatırlanırsınız. Turizmgunlugu.net ile turizm sorumluluk projesinin mimarlığında, değerlerimizin bilgilerini lütfen paylaşın. Paylaşın' ki anılarda hatıraları, gelecek nesillere ışık tutabilsin. Turizm efsanelerine ve yaşamakta olan değerlerimize sahip çıkalım. Her biri bir yere savrulmuş mezar taşlarında isimleri kaybolup gitmesin.Turizmin lojistik önemi ve bilinen fakat çözülemeyen gerçekleriyle beraber. Lades gerçeklerimiz ile Dünyanın bize bakış yansımalarını değerlendirelim. Turizmin göreceli kavramında kaybolmayalım. Eksi olmasaydı,artının değeri, yanlış olmasaydı, doğrunun anlamı olmazdı. Yönlendirmeler ehilsiz olmasaydı, iş bilenlerin gerekli heyecana azmi olamazdı.

Turizmin fedakarlığı külfetli, hizmeti zahmetli, fakat yorgunluğu hafif bir meslek olduğunun bilinciyle. 2020 yılı ülkelerin ekonomik ve barış adına ortak noktada buluştuğu, istikrarın güven ortamında dengelerin korunduğu, çağdaş medeniyetlere inşa edildiği gelecek olması ortak temennimizdir.

Sevgi ve Saygılarımla

Haydar ÇETİN

Turizm Hotel manager

www.turizmgunlugu.net