TUR-İD İN DOĞUŞU VE GELECEĞİN TURİZMİ

TUR-ID TURİZM İŞ BİRLİGİ DERNEGİNİN ÖYKÜSÜ Türkiye de bir ilk olmanın haklı gururunu şeffaf ve etkili  bir anlayışla Turizmci Cengiz TERZİ nin önderliğinde TUR-İD (Turizm İşbirliği Derneği)ni Akay ÖNDEYER inde desteğiyle 2020 mayıs ayında ilk temelleri atıldı. Turizmde farklı  STK örgütlerinin bireyleri, daha şeffaf bir yönetime sahip olmak istemesi ve sorunları çözme konusunda aile yapısının ihtiyacı giderilmeliydi. Ayda, yılda bir bilanço ve amaç hedef bilgileri değil, güncel etkileşimlerin konuşulduğu yer olmalıydı. Ülke yararı ve ekonomik kalkınmanın da önü açılmalıydı. Turizmin olumsuzluğuna havlu atmak değil, aksine birlikten güç doğar mantığı esas alınmalıydı. Turizmci Cengiz Terzi ve Akay Öndeyer ; Misafir portföyüne hizmet eden profesyonelleri ve  turizme gönül vermiş paydaşları bir araya getirdi. Bu gün itibariyle TC İSTANBUL VALİLİĞİ İl sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ne Müracatları yapıldı.  TUR-İD e gönül bağı kurmuş ve kuracak olan, turizm hizmet gönüllülerine başarılar diliyorum.

TUR-İD İN DOĞUŞU VE GELECEĞİN TURİZMİ
Cengiz TERZİ TUR-İD Kurucu Başkan

Selamla elimi verdiğim turizmci dostuma, 1990 yılından beri halâ geri vermedi. Bu süreçte Satış pazarlama departmanında yapmış olduğum, başarılarla dolu güzel yıllara tanıklık ettim. Rahmetli Özal’ la yaygınlaşan turizm fırtınasında, meslek icrasının ederi değil, değeri olduğu güzel yılları yaşadık. Otelcilik sektörünün nimetleriyle başlanan süreci 2018 yılı itibariyle acentecilikle taçlandırdık.

Türkiye genelinde 2 tur operatörü ile otel ve acenteler ile yüz yüze görüşerek ürünlerini tanıtıp pazarladık. Pandemi döneminin mağduru değil, galibi olma fikrine çözüm aradık. Dijital Dünya’nın trendi turizmde hızlı kabul görmesi üzerine, farklı turizm meslek gruplarıyla bir araya geldik. İstedim’ki Beraber görüşmek için whatsaap hattı kuralım. Farklı sektör portföyünü genişletmenin önünü açmış olalım.

Sektör olarak kimler yoktu ki ; Turizm acenteleri, tekne ve yatçılar, Raftingciler, villa kiralayanlar, Resort oteller, termal oteller, renta car şirketleri, transfer şirketleri, butik hoteller, havayolları, Biletci incoming,  Tedarikci firmalar (vd). Sanki insanlar bizlerin farklı bir oluşumunu bekliyorlarmış hissine kapıldım. Öyle ki dostluklar, ikili ilişkilerin ticari döngüsü ve farklı sektörlere gerekli olan güven adresi oluverdi bizim whatsaap hattı.

Nihayetinde bu denli tecrübeli ve deneyimli her biri diğerinden değerli güvenilir turizmcilerin bir arada oluşumuna vesile olduk. Türkiye’ de  ihtiyaç duyulan bu sivil toplum kuruluşunun olmadığını keşfederek, bize nasip olması konusunda hem fikir olduk. Turizm adına bu birlik ve beraberliğin zor buluşmasını, TURİD (Turizm İşbirliği Derneği)  STK ile tescilledik. Vatana, millete ve memlekete hayırlı olması için, 81 ile hitap edecek merkezi, İstanbul’da açma kararını hayata geçirdik.

Amaç ve hedeflerimiz bellidir. Tüzüklerimiz turizm değerlerimizin daha iyi olması üzerine kuruludur. Türkiye genelinde mevcut üyelerimizle Turid şubelerimizi açıp, şehirlerimizin ve ülke turizminin tüm güzelliklerini tek platformda buluşturmaktır.

Henüz pandemi döneminin devam ediyor olması bizleri yıldıramaz. Aksine küçük acente ve otelciler, doğa, termal, kar ve dağcılık dahil joking ile şehir turları (vd) bir çok turizm çeşitlemeleri yapılabilir. Bizler sorunlara çözüm üreterek devleşmeyi ve turizmin hayallerini gerçekleştirmek için bir araya gelmiş STK yız. Engellerin olması bizim için hedefe giden yolda çözülmesi gereken bilmecenin parçaları olarak görüyoruz. Bilmeceler çözdükçe, sevinci beraber paylaşmanın mutluluğunu yaşayacağız. Bizlerin bir arada oluşumuna katkı sağlayacak tüm turizmcilere, kapımız arkasına kadar şeffaftır.  

Akay beyle whatsaap ve dernek çalışmalarında beraberdik. Bu süreçte  Emeği ve hakkı geçen Turid yönetimine ve üyelere Şükranlarımı sunar, minnettarlığımı belirtmek isterim.

Sevgi ve saygılarımla

Cengiz TERZİ  TUR-İD Kurucu Başkan