GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE GÜVENLİK

Personel istihdamının yeterli olması, İşletmeyi iyi tanıması, misafir portföyüne hakim olması gerekir. Misafirlere dijital veya manuel bilgilerle karşılamada, anlaşılabilir olmak çok önemli.

GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE GÜVENLİK
Bülent Meriç ÖZCAN Perre Delta Hotel Güvenlik Müdürü

GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE GÜVENLİK 

Turizmde kırgınlıkların ve vefasızlığın düşünülmeye başlandığı bir dönemde, sektörümüze sahip çıkılması ve geleceğin sürdürülebilir meslek olması adına taşın altına elini koyan, beraber çalışma fırsatıyla da gururlandığım, Sn müdürüm Haydar ÇETİN in  www.turizmgunlugu.net sitesi ile sorunların çözüm önerileri ile, gelecekte daha iyi yerlerde olacağına emin olduğum başarısına bizi de dahil ettiği için teşekkür ederim.

Dünya’da değişmez kurallar vardır ;ulus olmanın ilk şartı halkının güvenliğini sağlamaktan geçer. Güvenlik algısı sanıldığı gibi savaşlara karşı koruma amaçlı fiziki tedbirler değildir. Salgın ve tabiatın felaketleri, iç ve dış mihrap’ lı terör olaylarını da kapsamaktadır. Kişisel ve kurumsal işletmeler dahil, devletinde en üst seviyesinde, önlem ve tedbir gerektirir. Geçmişten günümüze güvenlik açısından değişen çok aşamalar fark etmiştir. Fakat yurt genelinde eskiden yaşanılan  kale veya duvar setleri ile, kazığın yerini tel örgülere bırakılan saltanatını devam ettirmektedir.

Fiziki tedbirler güvenliğin ilk ana kuralını teşkil etmektedir. Askeriye veya yerleşik düzendeki binaların etrafından giriş ve çıkışlar  kontrollü yapılmaya devam edilmektedir. Günümüzde köpek, kilit, kamera, Duvarlar, Tel örgüler, İnfraet Bariyer, Toprak Altı Algılama, Vibrasyon, Mikro dalga, Bariyer, aydınlatma, sensör, Kartlı giriş, Biyometrik Cihaz, Kapanlar, hız kesme kasisleri, Araç engelleri, metal dedektörler, Patlayıcı buhar dedöktörü, Posta kontrol cihazları, X-Ray cihazı, Eds Sistemi, İON partikül izleme, kelepçe, jop, alarm, kontrol paneli, Manyetik kontak, kızıl ötesi,” Ultrasonik dedektörler, Panik butonu, Uyarı cihazı, Doğal gaz kaçağı algılama,  Telsiz, Telefon, çamaşırhane makinaları ve vrv dahil, uzaktan kumanda ile gelişen teknolojik ve lojistik destekler var.

Güvenlik denilince sadece turizm demek değil, olduğunun bilincindeyiz.Konuya hakimiyetimiz olması hasebiyle, ilgi alanımızın da turizmde güvenlik nasıl yapılıyor ve yapılması gerekir. 26 haziran 2004 de yürürlüğe giren, amacının kolluk kuvvetlere yardımcı olması ve 1588 sayılı özel güvenlik hizmeti olarak yasalaştı. Misafir ve işletme güvenliğinin hat safhada olması gereken, özel yetkilendirilmiş birim tarafından sağlanmaktadır. Tedbirler misafirlere güven veren görüntüsü ile, kendilerine daha yakın hisseder. Geleceğin güvenlik tedbirlerine, dijital  boyutunda maddi ulaşımlarla sağlanması kolay olabilir. Turizm insan faktörü ile yönetildiği için, prosedürler, kurallar, kanuni ve vicdani boyutu da vardır. 

Personel istihdamının yeterli olması, İşletmeyi iyi tanıması, misafir portföyüne hakim olması gerekir. Misafirlere dijital veya manuel bilgilerle karşılamada, anlaşılabilir olmak çok önemli.

Zor süreçlerden geçiyoruz ve pandemi nedeniyle kapalı olan otellerde, çalışamayanlara pek fazla yapacak bir şeyin olmaması üzücü. Güvenlik tedbirlerin açık olan otellerde her zamankinden daha fazla tedbirler alınmış durumda. Pandemi nedeniyle işletmelerde çalışanların daha  nazik ve kibar olması gerekiyor. Bizler az olan misafire hat safhada memnuniyet sağlamaya ve güvenlik tedbirleri almaya çalışıyoruz. 2020 ve ilerleyen zamanda geleceğin turizmini, daha iyi olması adına güzel önerilerle taçlandırma arzusundayız. Ne var ki bu senenin şu ana kadar getirmiş olduğu sıkıntıdan kurtulmaktan  başka düşüncemiz yoktur.  

Gönlümüzün güzelliğinde turizmin daha iyi ve güvenlik içinde almış olduğumuz tedbir ve çalışmaların heyecanını yaşamak dileğiyle. Sezonumuzun ve kış dönemi turizmin daha iyi geçmesi temennilerle iyi çalışmalar dilerim

Sevgi ve saygılarımla