Geçmişten Günümüze ve Geleceğin Housekeepingı

Turizm ve konaklama sektörünün en önemli zincir halkalarından biri olan housekeeping departmanıdır. Önceki yıllarda faaliyetlerini kalifiyeli personel eğitmek ve yetiştirmek üzere yürütürken, maalesef bu durum geçmişte yaşanan bir anı olarak hayatımızda kaldı.

Geçmişten Günümüze ve Geleceğin Housekeepingı
Ergin KARATAŞ housekeeping departmanında çalışacak personeli istihdam etmek en büyük sorunlarımızdan biri

Eskiden Türkiye’nin bacasız fabrikası olarak adlandırılan turizm sektöründe insanlar çalışabilmek için büyük çaba ve gayretler sarf ederdi. Üzülerek belirtmeliyim ki günümüzde tecrübeli personel bulmak bir yana dursun, eğitecek personel bulmak bile imkansız hale geldi. Tabii bunun başlıca ana sebeplerinden biri ve en önemlisi ülkemizde krizlerin sık yaşanması. Yaşanan krizlerden en çok turizm sektörünün etkilenmesi, ayrıca yaşanan her kriz faturasının personele kesilmesi ve kolayca işlerine son verilmesine neden olmaktadır.

Elbette biz yöneticiler olarak sektörde yaşanan bu tür olumsuzlukların hedefi olmaktan kurtulamıyoruz. Ancak psikolojik olarak güçlü durmamız ve her zaman konulara pozitif yaklaşarak sorunlara çözüm üretmemiz başarıya ulaşmamızı sağlıyor.

Günümüzde, dünyada seyrini gösteren ‘Covid19 Pandemisi hemen hemen hepimizin hayatında büyük değişimlere yol açtı. Ekonomik krizlere neden olan, sağlık sorunları ve yüksek sayıda işsizlik ile karşılaşmamıza neden oldu. Tüm sorunları etkisi altına alarak, hayatımızın merkezine yerleşti. Bir yılı aşkın sürede hepimizin asıl gündeminde olan bu konu, her birimizi ayrı ayrı etkiledi. şikayetlerimizin de bu yönden çoğalmasını ve eski normal yaşam sürecimize dönme arzumuzu arttırdı.

Gelecekte covid-19 sürecinde housekeepingi neler bekliyor?

Mesleki anlamda, dünyanın önde gelen en iyi turizm faaliyetlerinde ki temizlik hizmeti ülkemizde sağlanmaktadır. Hijyen konusunda covid-19 un sosyal mesafe ve maske dışında housekeeping departmanına bir zorluğu olmaz. Fakat housekeeping departmanında çalışacak personeli istihdam etmek en büyük sorunlarımızdan biri olacaktır. İlerleyen zamanlarda bu krizin derinleşmemesi için gerekli adımların atılmasının zorunlu olduğunu düşünüyorum.

Peki personel temini  nasıl sağlanabilir?
İçerisinde bulunduğumuz bu şartlarda, housekeeper dernekleri birlikte bir komisyon kurarak, mahalle muhtarları, ismek, ilçe belediyeler ve işkur gibi kurumlarla bağlantı sağlandı. Şimdi ise sektöre personel kazandırma konusunda ortak bir çalışma yürütülebilir. İşverenlerin de desteği alınarak yerinde personel yetiştirme eğitme gibi bir proje başlatılabilir. Böyle bir projenin başlatılması hem işsizlik sorununa kısmı çözüm, hem de arzu ettiğimiz eğitimli personele kavuşma imkanımız olur.

H/K departmanının geleceğin mesleği olarak görmek ve işletmelerin yüz akı hijyenik değerin, herkes tarafından anlaşılır olması dileğiyle

Sevgi ve Saygılarımla

Ergin KARATAŞ

Oted merkez istanbul üye

Metropolitan Luxury Hotels Taksim

Executive Housekkeper