İlk karşılaşmanın Rengi

İLK KARŞILAŞMANIN RENGİ Otele gelen konuğun ilk başvurduğu, resepsiyon, rezervasyon, fatura yazma, posta servisi ve ön kasa bölümlerinden oluşan yer. Genellikle  otellerde kullanılan bir terimdir. otelin  ön yüzü, vitrini de diyebiliriz. Resepsiyon, santral, belboy, vale, concierge (danışma ) gibi birimleri içinde barındırır.

İlk   karşılaşmanın  Rengi
ilknur YILMAZ Hotel Önbüro Müdürü

İLK KARŞILAŞMANIN RENGİ

Otele gelen konuğun ilk başvurduğu, resepsiyon, rezervasyon, fatura yazma, posta servisi ve ön kasa bölümlerinden oluşan yer. Genellikle  otellerde kullanılan bir terimdir. otelin  ön yüzü, vitrini de diyebiliriz. Resepsiyon, santral, belboy, vale, concierge (danışma ) gibi birimleri içinde barındırır. otelin en önemli departmanlarındandır. Çünkü  otele gelen müşteriler öncelikle bu departman ile muhatap olur. ayrıca diğer departmanları da yönlendirmesi dışında tüm otel operasyonu ön büro tarafından misafirlere hizmet verir. Otelcilik yapmak isteyen bir çok kişinin öncelikli  çalışmak istediği bölümdür. Hataya en az yer verir. Ayrıca fazla baskı ve stres   çalışanları çok yıpratır.
İşimizi çok severek yapıyoruz. Bizim önbüro olarak tüm otel yönetimi,  çalışanlardan beklentileri yüksektir. Misafir sorunlarını acil yapılmasını ister. Misafir ilişkilerinin olmadığı saatlerde, misafir sorunları’ da  ek işimizdir. Bu saatlerde tüm sorunların, pratik çözümü konusunda, departmanların destekleri çok önemlidir. Mesleğimizi  ileri safhaya taşıma noktasında, personel eğitimlerini aylık olarak standarda bağlarız. En önemlisi ben önbüro müdürü olarak bilgi esirgemeyi doğru bulmuyorum. Gerektiği zaman personelle resepsiyonda, iç içe çalışıp onlara en zor ve stresli zamanlarda nasıl davranmalarını uygulamalı öğretmek gerekir. Misafirden ilgiyi nasıl esirgemeyeceğimizi göstermek için, her mesleğin zor ve kolay taraflarını tecrübemizle aktarırız. Çözüm odaklı nasıl olacağımızı anlatmak,  eğitimin en önemli safhasıdır.

En önemlisi güler yüz, güler yüz, güler yüz. Her ne şart  altında olursak olalım, çalıştığımız kurumun reklam yüzü olduğumuzu unutmamalıyız..!..

Eğitimlerde genellikle ilk yapması gerekenleri anlatırız personellere

▪ Otele başvuruda bulunan müşterileri karşılar, tanıtıcı bilgiler verir,

▪ Müşterilere kalacakları oda konusunda açıklamalarda bulunur, gerekirse kalacakları yeri gösterir,

▪ Otelde kalmak isteyen müşteriler için giriş formu düzenler,

▪ Polis defterine müşterinin kimliği ile ilgili bilgileri yazar ve konaklama belgesi düzenler,

▪ Yabancı uyruklu müşterileri emniyete bildirir,

▪ Müşterilere kalacakları odaların anahtarlarını verir,

▪ Telefonla veya yazı ile alınan başvuruların kayıtlarını tutar, yerlerini ayırır.

  • Otel müşterilerine tarihi ve turistik yerler, eğlence ve alışveriş yerleri ön bilgimizdir  ,

▪ Müşterilerin oda hizmetleri sorunlarıyla yakından ilgilenir, sorunlu oda değişikliğine onay verir.

▪ Müşteri hesaplarını tutar ve faturalarını hazırlar,

▪ Otelden ayrılan müşterilerin hesaplarını tahsil ederek vezneye yatırır, kasa ile uygunluğunu sağlar,

▪ Otelden ayrılırken müşterilerin bagajını odasından aldırtarak bagaj çıkış kayıtlarını tutar.

▪ Uzun süre meslekte çalışmış ve başarılı bir ön büro elemanının rezervasyon şefi veya resepsiyon şefi, önbüro müdür yardımcısı, önbüro müdürlüğüne kadar yükselme imkanı olur.

Çalışacak olan önbüro personellerine, kesinlikle ön bilgilendirme ve  eğitim verilir. Zorlu sürecin gerektirdiği sorunlar, özlenen mesleğimize gölge düşürmüştür. Geleceğin de mesleği olan turizm, sürdürüle bilir olması için çalışılmaktadır. Turizmin  durgunluk sürecinde eğitimlerle daha kaliteli hizmet anlayışına dönüştürüle bilirdi. Fakat açılacak olan oteller, personellere pandemi sertifikası kazandırmakta. Uygulana  bilir  turizm anlayışını özendirmek ve  geleceği şekillendirmek gerekir. yeni nesile  sağlanacak imkanların, iyi şartlarda olması. Zorlu süreci en kısa zamanda atlatacağımıza inanıyorum. Yazımda belirtmek istediğim en önemli kısım, departmanda çalışanların, fikir üretmesine  baskı uygulanması. Yöneticilerin talimatlarla değil, talimatı alacak personellerin eğitim kapasitelerine ine bilmesi. burası benim dünyam ben ne dersem o olacak mantığını da  zaman zaman görüyoruz. Turizmci emeğine saygı duyulursa, oteli bir adım ileriye götürür. Peki bu nereye kadar devam eder sizce.! Alaylı ve mektepli işinde uzmanlaşmış, iş bulma korkusu olmayan yöneticilerle çalışmanın keyfi farklıdır. İşini sevenlerin önü açıldıkça, turizm dalga dalga yön değiştirecek. Esas aldığım tek şey "turizm hayat demek" sıkıntı ve stresten arınan personel ve müşteri demek. En önemlisi de eğlence dünyası olmazsa olmazımız. Beklentim Misafirlerimiz otele geldiklerinde stressiz bir personel tarafından karşılanması. Akabinde tatil boyunca karşılandığı an gibi uğurlanması. Mutlu sonlara ulaşım aslında çok kolay.  Gerçek turizm de anlaşılır olursa güzelleşir.

Yarınların turizminde,  eğitimli çalışanların var olması dileğiyle,  kalan turizm sezonunun iyi geçmesini temenni ederim.

Saygılarımla