Antalya Anfaş Fuarı hazırlıklarına Geçit vermedi ve İptal Kararı Çıktı

Pandemi döneminde yapılacak olan 9 fuarın oluşumları ve alt yapıları hazırlıkları tamamlanmasına rağmen iptal edildi. Fuarların sağlık kurallarına uygun şekilde sürdürebilmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını ifade eden Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım Anonim Şirketi (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, bu yıl kentte yapılacak 9 fuarın pandemiden dolayı iptal olduğunu söyledi. Bıdı, Antalya'da yapılan fuarların her geçen gün büyüdüğünün altını çizerek, fuarlar açıldığı zaman da ciddi bir hareketlilik beklediklerini kaydetti.

Antalya Anfaş Fuarı hazırlıklarına Geçit vermedi ve İptal Kararı Çıktı
ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı Antalya Anfaş Fuarı hazırlıklarına Geçit vermedi ve İptal Kararı Çıktı

Antalya Anfaş Fuarı hazırlıklarına Geçit vermedi ve İptal Kararı Çıktı

Antalya da her sektöre aşina olan ulusal ve uluslararası büyük fuarlara ev sahipliği yapan ANFAŞ, Covid-19 engeline takıldı ve faaliyetlerini zorunlu olarak durdurdu.
Fuarın kapanmasıyla ilgili açıklamalar yapan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, korona virüs pandemisinden dolayı fuarların iptal olduğunu, şuanda da fuar alanlarının faaliyette olmadığını belirtti. Alınacak kararlar doğrultusunda fuar organizasyonları açıldığı zaman önlemlerle faaliyete başlayacaklarını ifade eden Bıdı, "Klima sistemlerimizi de yasanın el verdiği şekliyle değiştirdik, filtreler taktık. Dışarıdan temiz havayı, içerideki kirli havayı da dışarıya atmasını sağlıyor. Maliyeti fazla ama en azından sağlığımız için uygun. Fuara girişe ise dezenfektelerimiz devreye giriyor, kapıda kontroller yapılıyor, hijyen için uygun ilaçlar hazır şekilde ayarlandı. Tüm önlemlerimizi aldık, fuarlarımızın açılmasını bekliyoruz" dedi.

"Şuanda belirsizlik hakim" Açıklaması damga vurdu

ANFAŞ'ın şuanda minumum personelle hizmet verdiğini belirten Başkan Bıdı, bu yıl yaklaşık 9 fuarın iptal olduğunu ve pandemiden sonra belirsiz bir sürecin içine girdiklerini söyledi. Bıdı, "Almanya Berlin'de fuarların bin kişilik gruplar halinde açılmasına izin verildi. Bizde de bir yönetmelik çıktığı anda fuarlarımızı hemen hazırlayacağız. Ama bunun önceden bizlere bildirilmesi gerekiyor. Örneğin Eylül ayında kahvaltı fuarımız vardı, şuanda belirsiz olduğu için biz onu Ekim'e ertelemeyi düşünüyoruz. Şuanda belirsizlik hakim" diye konuştu.

Fuarlar açıldığı zaman ciddi bir hareketlilik beklediklerini bildiren Bıdı, "Antalya'da fuarları her geçen gün büyütüyoruz. Katılım şu anda hazır ama izin yok. Biz karar merci değiliz. Karar merci olan yetkililerimiz var, bakanlığımız var. Örneğin Berlin'e bin kişilik kapasiteyle izin verildi. Aynı izin bizde de olsa biz her şekliyle hazırız. Kapıda sayaçlarımız var. Bin kişilik fuar alırsak ona göre ayarlamalar yapacağız. Sırası gelen katılımcılar da fuara girecek. Mesela biz onlara saat vereceğiz, '2 saat içinde çıkmak zorundasınız' diyeceğiz. Bunları ayarlamamız için fuarlarımızın açılması gerekiyor. Dediğim gibi, ANFAŞ'ımızda sağlık kuralları, hijyenik kurallar tam anlamıyla hazır. Korona virüsten önce de klima sistemlerimiz uygundu, virüsten sonra daha da dikkat etmeye başladık" ilaveleri belirtti.

Fuarcılık Sistemin işlemesi için vaka sayılarının düşmesiyle devamı söz konusu,

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Fuar şartların el verdiği şekliyle tekrar açılmasını umduklarını belirtti. Özellikle 26-27 temmuz Turizm Fuarının Tüm dünyada merakla beklenen ve Türkiyenin Dünyaya açılan 2020 son penceresi olma özelliğinede sahipti.

2.000’in üzerinde yurtdışı acentesinin katılımıyla bir rekora imza atmak üzere hazırlıklarını tamamlayan Antalya Turizm Fuarı, B2B ziyaretçisi acentelerin, katılımcı konaklama tesisleri ve operatörlerin genel talebi üzerine tüm hazırlıklarını tamamlamış olmasına karşın organisazyonunu Nisan ayına erteledi.