TURİZME YÖN VEREN REHBERİN HAYATI

Pratikte kitap üzerinden bölgeyi ne kadar öğrenirseniz öğrenin, en iyi öğrendiğiniz tarih bilginiz olur. Yöre halkından öğreneceğiniz de çok şeyler vardır Geçmiş yüzyıllara dair tarih bilgisi bulgulardan elde edilir, fakat efsaneler ve coğrafyanın bilimsel en iyi rehberleri yerli halktır. Turizm camiasının en önemli bilgi birikimini, rehberler barındırır. Almış olduğu bölgesel ve tarihsel bilgileri, yörenin efsaneleri ile birleştirir. Ortaya çıkan mükemmel sentezi işleyerek, gelen turiste anlaşılır güzellikte sunumunu yapar. Bölgeyi anlatan rehberin hikayedeki gerçeklik, dinleyeni etkilemesi gerekir.

TURİZME YÖN VEREN  REHBERİN HAYATI
Namık EREN Turizmin profesyonel rehberi

TURİZME YÖN VEREN  REHBERİN HAYATI

Turizm isminden de anlaşılacağı gibi, ülkelerin neredeyse vazgeçilmezi. Hem gezen için, hem de misafirperverliği gösterecekler için. Ortak paydaş sadece acente rehberliği olarak düşünülmemesi gerekir. Ülkelerin en iyi rehberleri yaşadığı bölgede, ataları ile birlikte bulunduğu toprakları en iyi bilendir. Sahil kasabalarında denizlerin, ırmaklardan gelen sularla birleşmesi dahil, değişen kum tepelerini ve küçük kayacıkları bilen en iyi yerli balıkçılar dır.

Pratikte kitap üzerinden bölgeyi ne kadar öğrenirseniz öğrenin, en iyi öğrendiğiniz tarih bilginiz olur. Yöre halkından öğreneceğiniz de çok şeyler vardır

Geçmiş yüzyıllara dair tarih bilgisi bulgulardan elde edilir, fakat efsaneler ve coğrafyanın bilimsel en iyi rehberleri yerli halktır. Turizm camiasının en önemli bilgi birikimini, rehberler barındırır. Almış olduğu bölgesel ve tarihsel bilgileri, yörenin efsaneleri ile birleştirir. Ortaya çıkan mükemmel sentezi işleyerek, gelen turiste anlaşılır güzellikte sunumunu yapar.

Bölgeyi anlatan rehberin hikayedeki gerçeklik, dinleyeni etkilemesi gerekir.

Sadece sanat ve kültürel değerleri bant kaydı gibi anlatmak, misafire hizmet değil, sıkıcı bir durum oluşturur. Öyle ki rehberin en önemli görevi, bölge gezilerinde misafirlerin güvenliği ilk vazifesidir. Tarihsel yerlerin gezintisinde, rehbersiz gezen bir çok ziyaretçilerin yaralanması söz konusudur. İnfolarda gezide yapılacak yerlerin tüm ayrıntılarını, iyi bilgilendirmek gerekir.

Turizmin en önemli tanıtımlardan biri de rehberlik paydaşıdır. Almış olduğu eğitim doğrultusunda, turistlerle direkt temasa geçer. Ülke tanıtımında en büyük katkıyı rehberler sağlar. Aynı zamanda çok meşakkatli ve sabır istiyen bir meslektir. Her mesleğin sevgisi ve hüznü vardır. Benim sevgim rehberlik yapmaktan mutlu olduğumdur. Rehbersiz bir turizm düşünülemez. Onun içindir ki turizm  oldukça, rehberlikte eş zamanlı var olacaktır.

Son yıllarda gerek meslek odası, gerek Bakanlık, geleceğe dönük bir çok olumlu adımlar atılmıştır. 

Rehberlik mesleğinin sürdürülebilir olması bu zamana kadar sadece işini sevenlerin yapabildiğidir. Acentelerin rehberleri misafirlere tur satışı yapması için işe alma şekli yanlış. Tur satışlarındaki kazanca endeksli iyi veya başarılı rehber anlayışı doğru değildir. Misafirlerle gün boyu birlikte olmanız, misafirlerle daha yakın olmanız gerekir.

Misafirlerin aynı acente ile belirlediği otelde konaklaması ve rehberden memnun kalması halkanın parçalarıdır. Halkanın bir yerde kopması demek, devamlı misafirlerin başka otellere ve ülkelere gitmesi demektir.

Tatile gelen misafirlerle en uzun süre birlikte olan ve anlatımların dikkate alındığı kişi rehberdir. Turizm de sadece tur satışı yapan değil, misafirlerle diyaloğu en iyi olan ve tura çıktıklarında güven duygusu en önemli etken olacaktır. Rehber avantajını iyi kullanabilen acentenin devamlı misafir portföyünün olması demektir. Tatile çıkan misafir hizmette kalite görmüşse isimler ve seyahatleri anlam kazanır. Giden misafirler isimler konuşur. Acentenin markasına markayı tatilde almış olduğu hizmetlerle perçinleşir. Yeni açılan veya küçük acentelerde, kalitesinden ödün vermiş büyük firmalardan kopanlardır. Her acentenin farklı misafir portföyü olsa da, her seferinde rehber memnuniyetinin en büyük etken olduğu unutulmamalıdır. Rehberliğin tek zorluğu acentelerin rehberliğe satış odaklı yaklaşımlarıdır.

Geleceğin rehberlerine duyguyu ve hissetmeyi öğreteceğiz. Sadece kitapta yazılanı değil, yöre halının bilgileriyle yoğuracağız. Bölgenin coğrafi konumunu iyi öğrenip, doğru bilgilerle anlatacağız. Efsane ve hikayelerin eşliğinde tarihi anlatımlarımızda doğru bilgilere yer vereceğiz. Anlatım heyecanını dinleyenlere yansıtabileceğiz. Geleceğin rehberi dijital görselliğin avantajlarını, kullanmasını iyi bilecekler.

Bölgeyi anlatırken az öz ve anlaşılır bilgileri vereceğiz. Sorulan sorulara cevap verebilmek en önemlisi.

 Size soruları olan misafirlere cevap açıklayıcı bilgilerle doğru yönlendirmeler olmalı. Siz rehbersiniz ve rehberlik hakkını tam vermeniz gerekir. Rehberlik her zaman, her yaşta yapılacak bir meslektir. Yerli ve yabancı rehberlerin arasındaki tek fark vardır. Yabancı rehber sadece kitapta okuduğunu anlatır, yerli rehber sevgiyle yoğurarak işini yapar. Tabi insanın içinde Ülke sevgisini eksik etmeden, o heyecan  var oldukça, rehberlik keyifle yapılacak bir meslektir.

Sevgiler Selamlar