Turizmde Satınalma Dünyası

Turizmde Satınalma Dünyası
Ercan Kahraman Ring Grubu Satınalma Müdürü

Satın alma Kavram olarak ismi ile ters  orantılı anlam  ifade etse de, üretimden tüketime  piyasaların  nabzını  temsil eder. Dünya’da  turizm  sektöründe  Satın almanın   yeri  ve  önemi   her  geçen gün standartların  belirlenmesi ile  daha da   anlaşılır hale gelmektedir.  Aslında Lidyalıların parayı keşfetmesi  ile  alım ve satım süreci  başlar. ((( Lidya  Anadolu nun batısında Gediz ve menderes ırmakları arasında kalan bölgeye antik çağda LİDYA  bu topraklarda yaşayanlara da Lidyalılar denir. Hint Avrupa kökenli bir kavim olan ve doğudan  Anadolu ya gelen Lidyalılar önce  Hititlerin daha sonrada  Friglerin  egemenliği altında yaşadılar. (Lidya MÖ 133- 27 ) (ROMA MÖ 27-MS 330) ))) Üretimlerin  takas  yolundan  ziyade  koloniler arası iletişimlerde, Altın, gümüş ve bronzdan sonraki  ilk madeni parayı  icat ettiler.  Ürün  alıp  satmaları ile,  tüm dünya da  satın alma  mesleğinin de  doğuşunu tescil ederler. 

Bireysel alım ve satımlar, çoğulcu işletmelerin şimdiki anlamı ile, firmaların  satın alma departmanları  zamanla  kuruldu. Fakat piyasanın nabzını güncel takip  etme yeteneğine sahip  olabilenlerin, prosedürleri takip ederek  daha başarılı  olduğunu  rahatlıkla söyleyebiliriz.

Meslekler adına sosyal etkinliğin gereksinimi  derneklerin,  piyasa  kuralları ve standartlarını ihtiyaç duyulan  yelpazede  görev alır. Devletin almış olduğu mesleki  kararları takip eder ve piyasalara etkisi ve yaptırımı konusunda kamuoyu oluşturur. Şirketlerde  Satın alma piyasanın   mıknatısı, artı ve  eksi  kutbu nun   ayar gücünü  temsil eder.  Biz satın almayı sadece turizm olarak ele alıp incelemeye kalkarsak eğer, çiftçi den, sanayiciye, yurt dışından, yurt içine  geniş bir yelpazenin içinde  buluruz kendimizi.  Satın alma meslek olarak sadece turizm adına kuruluş olmadığı  gibi, tüm dünyada her türlü meslek kuruluşları ile direk bağlantısı vardır. Satın alma departmanın  diğer  meslek grupları ile arasındaki  farklı  konumu  ve  tarihçesinin  önemine  dikkat çekmek istedim.

Turizmde  satın almayı  inceleme ye  çalışırsak eğer, gastronomi ve teknik alımlar dahil,  yaşamsal ihtiyaç ların  tedarik  merkezidir. Esas olan öncelikle  tüketilecek ürünlerin yıllık bütçede belirlenmesinden sonraki aşamalardır. Satın alma sadece ürünlerin  tedarik merkezi değil, aynı zamanda dikkat edilmesi  gereken prosedür ler   ve  standartlara  tabidir.  Gastronomi ürünlerinde  gıda ve hijyen  ikilisi  tek kalemdir  ve satın almanın azami hassasiyet gösterdiği vazgeçilmez  ana unsurdur.  Satın almanın öncelikleri  arasında,  üreticiden direk  alımlara  önem vermesidir. Başarı oranının en düşük olduğu pazarda maalesef   tüm alımların   % 3 veya % 10 oranında olduğudur.

 Kaliteli ürünün değeri  tespit edilerek,  perakende  ve toplu alımların  piyasa rekabet  kararına göre  en uygun olanı belirlenir.  Satın alınacak malzemelerin  alımları,  en son aşama olduğunu  rahatlıkla görebiliriz. Rekabet ortamının  geliştirdiği arz ve talep dengeleri, her türlü ihtiyaca hitap eder. Standart   veya standart  dışı  mevcut  ürünler,  size her türlü  alış ve satış imkanını  sağlar. Standart dışı ürünlerin  ucuzluğuna  aldananlar,  israfın  önünü  açar ve  işletmeyi her konuda  mali  sıkıntıya bırakan  departman  olurlar. Ürünü  daha çok pahalıya   alması kaliteli  malzeme anlamına   gelmeyeceği  gibi, ucuza  alınan  her  ürününde  kalitesiz  anlamına  gelmeyeceği bilinmelidir.  İşletmenin mali yapısı yıl bazında toplu alımlar  yapabileceği  gibi, sabit  fiyattan da anlaşma şartlarını  belirler. Firmanın güvenilir olması,  alım ve satım  için en önemli faktör olduğu unutulmamalı.

Aynı fabrikadan çıkmış ürünün farklı firmalarda değişken  satışlarını  göz önüne alırsak eğer, alış ve satışta  ikili  ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu   görebiliriz.  Çiftçi bazı temel ihtiyaçların satışında nakliye ve pazarda satış sorunu vardır.,  Maliyetlerin artması nedeniyle  kabzımal sız  piyasaya girebilmesi neredeyse imkansızdır.  Üreticinin  piyasada  satışı yapılacak ürünlerin reklamları,  kalite ve güvene dayalı  algıdan ziyade,  ürünün kullanış  değeriyle  ölçülür. Ürünlerin üretim ve son kullanma tarihlerine  göre, Avrupa da işleyen sistem Türkiye’ dede rağbet görmektedir. Son kullanma tarihleri yaklaşan ürünlerin, saklama koşulları önemli. işletmede son kullanımdan önce  tüketilmesine olanak sağlıyorsa, o zaman kaliteli ürünlerin  fiyatında ciddi düşüşle alınmasına  onay verilir.

Şöyle kısaca incelersek alınacak malzeme  çeşitlerini (( Bakkaliye, Bakliyat, Peynirler, Yağlar, Zeytin, Şarküteri, kırmızı et, beyaz et, Balıklar, şarap, şampanya, local ve impart içecek çeşitleri ve soft alkolsüz içecekler örnekleri ile, teknik ve kırtasiye alım kalemlerin ana başlık listeleri  uzar  gider ))

Gastronomide  akar  ve kokar malzemeler diye tabir edilen, son kullanım  tarihli  ürünlerin takibi ve tüketileceği süre,  ideal  saklama koşulları  ve gıda hijyen konumları   hayati önem taşır.

Burada satın  almanın püf noktaları ve standartları piyasa bilgisi ile birleştirilir. İşletmenin mali konumuna göre itibar kaybetmeden bilinçli alımlar yapılmasına dikkat etmek, en önemli kurallardan biridir. İlgili departmanları  malzemenin  standartları  ile kalitesi  konusunda   bilgilendirir.  Kullanıma uygun alımları  ikili diyalogu  kurarak  uygun olan ürünlerin alımını yapar. Satın alınan malzeme  işletmeye  girinceye  kadar  olduğu gibi, aldıktan sonra ilgili departman  sorumluluğunda a önem kazanır.  Hijyen,  depo stok saklama, departman   ürün  kullanım ve  tüketilmesine  kadar  devam eder.  Satın alma ile iç içe çalışan depo,  stokları günlük tutarak takip eder. Depo; Fifo,  Laifo  ve  Terazi sistemleri esas alınır. Departmanların  kullanacağı  par stokları  ve  malzemelerin  sorumluluğunu,  satın alma ile  paylaşır  ve  en büyük yardımcısıdır.

Malzeme koşullarını koruma sorumlulukları  yerine  getirilmemesi  halinde,  misafirlere  yansıyacak  olumsuzluk  ağır olur. İşletmeye gelebilecek  zararları  konuşmak  bile  üzücü  sonuçlar  doğurur.

Satın almanın konumu ve önemi işletme için doğru yapılanma ile  yararlı olduğu gibi, piyasa prosedür leri iyi takip etmediği  taktirde, işletmeye ciddi zarar  verir.  Satın alma piyasadan  kopmayı,   firmaların  fiyat mukayese  takipsizliğini  ve  ihmalkarlığını   asla  affetmez.   

Satın almanın  departmanlar arası ve  piyasa araştırmalarında  en önemli faktör, işletmenin menfaatidir.  Gıda  ve hijyen prosedürleri  dahil,  menfi çalışmaları mali açıdan değerlendirilir..

Saygılarımla hayırlı sezonlar dilerim