GEÇMİŞTEN GELECEĞE GASTRONOMİ

Aşçının aldığı eğitim, edindiği deneyimler ve görsel zevki ile doğru orantıda ilerlerken, TEORİK GASTRONOMİ; pratik gastronomiyi desteklemektedir.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE GASTRONOMİ
Merih ABAY Bella Resort & Spa Hotel Aşçı Başı

GEÇMİŞTEN GELECEĞE GASTRONOMİ

Gastronomi turizminin kökeni tarım, kültür ve turizmde yatmaktadır. Turizm sektörünün birincil tamamlayıcısı yiyecek ve içecek faaliyetleridir. Son dönemlerde turistlerin tatil yapacakları yer seçiminde destinasyona özgü, yiyecek ve içeceklerde önem kazanmaya başlamıştır. Bu nedenle binlerce yıllık geçmişe sahip olan Türk mutfağının turizme kazandırılması çok büyük öneme sahiptir. Bu anlamda gastronomi uzmanları Türk mutfağının dünyanın önemli mutfaklarından biri olarak ifade etmektedir. Geçmişten günümüze turizm anlayışının genellikle deniz, kum, güneş, eğlence ya da kültürel amaçlı bir faaliyet olarak görülmesinin yanında, günümüzde o bölgenin mutfak kültürüyle ve geleneksel lezzetleriyle ön plana çıkmaktadır. Ateşin bulunmasıyla birlikte insanlar yemeklerini pişirmeye ve lezzetini artıracak ürünleri denemeye hatta üretmeye başlamışlardır. Bu düzen Mezepotamya’da kurulan ilk uygarlıklarla başlayıp Anadolu ve Çin mutfağı olarak ayrılıp gelişimine devam etmiştir. Daha sonra insanların farklı coğrafyalara yerleşip, farklı kültürlere sahip olmasıyla birlikte farklı tatlar ve farklı pişirme teknikleri ortaya çıkmıştır. Günümüze gelindiğinde ise teknolojinin gelişmesi ve ürün çeşitliliğinin artmasıyla birlikte yemek yapmak bir sanat haline gelmiş ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen insanlara eğitim imkanı sağlanarak her geçen gün daha ileri boyutlara taşınmıştır.

GASTRONOMİ İLE KÜLTÜR

Gastronomi yemek ve kültür arasındaki ilişkiyi kurup hassas ve iştah açıcı yiyecekleri belirli bölgelerin pişirme stillerini kullanarak yemek sunma sanatıdır. Çalışmalarda teori ve uygulama birleştirilerek gastronom’ lar kendi deneyimleri ile sunumlar yaparlar.

GASTRONOMİ ÇALIŞMA ALANI

Yenilebilir tüm maddelerin hijyenik olan ve sağlığa uygun şekilde, damak ve göz zevkine hitap ederek hazırlanıp sofraya getirilinceye kadar olan süreçtir.

PRATİK GASTRONOMİ VE TEORİK GASTRONOMİ

Aşçının aldığı eğitim, edindiği deneyimler ve görsel zevki ile doğru orantıda ilerlerken, TEORİK GASTRONOMİ; pratik gastronomiyi desteklemektedir.

GEÇMİŞTEN GELEN MUHTEŞEM LEZZETLER

Hepimizin damağına takılmış, geçmişten kalan lezzetler vardır. Büyüklerimizin yaptığı o muhteşem yemekler. Hani gurbetten Annemizin yanına giderken sipariş veririz ya. Anne ben geliyorum, içli köfte yapar mısın bulguruna et dövdüğün, haşlama olsun salça ve sarımsak soslu, veya kuru kabak, kuru patlıcan dolması kuzu etli, nohutlu, kuyruk yağlı yaprak sarmada olur Anne, üstüne taş bastırıyorsun ya, üzerine dövülmüş nane, sarımsak ve olgunlaşmamış üzüm eşkisi ile yaptığın. Anlatılmaz yaşanır derler ya hani, buda öyle bir şey. İşte bu lezzetlerin başlıca akılda kalma sebepleri, el yapımı ve ev yapımı yardımcı ürünler, geçmişe bağlı kalınarak, PRATİK ve TEORİKTE ustalaşma, biz TÜRK mutfağı olarak gerçekten inanılmaz lezzetlere sahibiz.

2021 MUTFAK KÜLTÜRÜ NASIL OLMALI

  1993 yılından beri bu güzel mesleğin içinde olup bir mutfak yöneticisi olarak fikrim; eğitime dayalı, kültürel geçmişe bağlı, hayal gücünün yüksek olacak. Özgüvene doğru bir şekilde sahip olan, gastronomi kurallarına uyacak. Çiftlikten çatala anlayışı ile  gıdaların, tüketimine sunuluncaya kadar tüm aşamalarda, gıda güvenliğini sağlanması. Mutfak sanatçıları yetiştirmek ve dünya mutfağında hak ettiğimiz yeri alıp sürdürülebilir liğini sağlamak. Turizm hak ettiği yere ve yıllara gelmesi dileği ile hayırlı sezonlar dilerim.

Sevgi ve saygılarımla.