Alman havalimanlarının durumu tepetaklak oluyor

Korona öncesi döneme kıyasla yüzde 20'nin altındaki yolcu hacmiyle, havacılık ve seyahat endüstrisi "aslında ikinci bir kilitlenme yaşıyor", havaalanı derneği ADV alarm veriyor. Federal ve eyalet hükümetleri havalimanlarını desteklemezse, yaklaşık 180.000 işin dörtte biri işten çıkarılacak.

Alman havalimanlarının durumu tepetaklak oluyor
Alman havalimanlarının durumu tepetaklak oluyor

Eylül ayında, Frankfurt Havalimanı, geçen yılın aynı ayına göre yolcu sayısında yüzde 83 düşüş kaydetti

ADV genel müdürü Ralph Beisel, Alman havalimanlarının Mart'tan Eylül'e kadar olan dönemde yaklaşık iki milyar Euro'luk satış kaybıyla başa çıkması gerektiğini söyledi. Havalimanlarının, sırf korona salgını sırasında açık kalabilmeleri için yaklaşık 740 milyon avroluk ikmal masraflarını karşılaması gerekiyor. Beisel, en azından bu paranın federal ve eyalet hükümetleri tarafından havalimanlarına geri ödenmesi gerektiğini söylüyor.

ADV patronu, hava trafiğinde devam eden durgunluk nedeniyle birçok havalimanının ve lokasyonlardaki çok sayıda hizmet şirketinin "varoluşsal olarak tehdit altında" olduğu konusunda uyarıyor. ADV havalimanlarının yıllık cirosu 2019'da 6,5 ​​milyar avronun biraz altındaydı. Dernek, gelirde yaklaşık 3,6 milyar avro düşüş ve 2021 için yalnızca 3,9 milyar avro gelir beklendiğini bildirdi.

Beisel, 2021'in ikinci yarısında neredeyse tüm yerlerde paranın bitebileceği konusunda uyarıyor. Ve 11 Ağustos'taki "Hava Meydanları için Federal Çerçeve Yardımı" bunu mümkün kılmışsa da, havalimanı yerleri için şimdiye kadar neredeyse hiç yardım alınmadı.