RMOS TURİZM YAZILIM SİSTEMİNE YOL HARİTASI GELİŞTİRDİ

Esas  itibari ile bir ARGE firması olan RMOS A.Ş kurulduğu günden bu yana en büyük yatırımlarını insanların eğitimine ve yeni yazılımların geliştirilmesine yapmıştır. Dünyadaki yazılım teknolojilerinin gelişimine paralel olarak kullanılan yazılım dilleri değişmiş, görsel daha hızlı daha mobil,  kullanımı kolay ekran ve modüller hazırlanarak turizmin hizmetine sunulmuştur. Geliştirilen  Önbüro sistem otomasyonu ile Satış acente işlemleri, Rezervasyon, Resepsiyon, Kat hizmetleri, Ön kasa, Santral interface, Satış raporları, Kimlik bildirim sistemleri, Back Office sistemi ile Muhasebe otomasyonu, Stok depo,Cost, Satınalma, demirbaş otomasyonları   Personel Bordro sistemi ile standart personel bordro yanında, insan kaynakları ile ilgili detaylı otomasyonlar hazırlanmıştır.

RMOS  TURİZM  YAZILIM    SİSTEMİNE   YOL   HARİTASI    GELİŞTİRDİ
Rmos systems direktör M. Hayrettin MENDİ

Dünyada gelişen teknoloji çağın ilk yıllarında, duyarlı yaklaşımlarla 80 li yıllarında Rmos ekibi  kuruldu.Yeni çağın kurumsallığını kendisine  öncelikle ilke edinerek start  aldı. İlk  deneyimlerini 80 li yıllarında  sonlarına doğru, Bursa da  ve  side  Asteria  oteli başta, bölge otellerin bilgi işlemi sistemlerini kurarak başladık. İlk geliştirilmiş otel sektöründe  yazılımları öğrenme ve geliştirmede, günümüz teknolojinin çağına başarılarımızla katkı sağladık. Özellikle ARGE çalışmaları ilk günden itibaren, vazgeçilmez konseptimiz oldu.

Mili ve yerli olarak geliştirilmiş yazılımlarla, ülkemizde ve yurt dışındaki turizm işletmelerinde aktif kullanılmasına öncülük  ettik. Ülkemiz turizminin gelişmeye başladığı ilk  80 yıllarda, sektöre  paralel  olarak  yazılım firmaları da kuruldu.Geliştirilen otel yazılımları ile, yurt dışından ithal edilen  yazılımlara,  önemli alternatifler   oluştu.

Diğer bilgisayar teknolojileri kullanılmasını gerektiren sektörlerden farklı olarak, yazılımları ile ülkemizdeki turizm faaliyetinin  gelişiminde başarılarını da  ekleyebiliriz.

Turizm  otelcilik yazılımları ile ilgili dışarıya bağımlılık daha az olma başarısıyla döviz kaybı minimize edildi..

Türkiye de turizm alanında yazılım geliştiren firmaları, işletmelerde yaygın kullanım alanı buldu. Otellerdeki iş süreçlerinin tümünün, dijital ortama taşınması sağlandı.

Rmos bilgisayar  A.Ş  80 li yılların sonunda otellere yazılım geliştiren  firma olarak kuruldu. Bu güne kadar profesyonel ilkelerle, hizmet ve kurulum desteğini vermeye devam etmektedir.

Turizm otelcilik alanında 20 civarında yazılım otomasyonu  geliştiren  RMOS  A.Ş. bir Turizm  işletmesindeki tüm iş süreçlerini dijital ortama taşımayı başarmış durumdadır. Uçtan uca misafirin rezervasyon aşamasından başlayarak satış, konaklama,muhasebe, tüketim, teknik. crm ve daha sonraki tüm işlemler bilgisayar ortamında takip edilmektedir.

Mevcut  kullanılan Rmos ultimate otelcilik yazılımı, Turizm otelcilik alanında yazılmış olan 3.Nesil Otelcilik otomasyonudur. İlk yazılan otelcilik sistem otomasyonu o dönemde yaygın kullanılan  Unıx işletim sistemi üzerinde çalışan ve siyah beyaz ekranlar dan oluşmakta idi.

Sırasıyla Acobol  Gt grafik  tabanlı 2. Otelcilik otomasyonu ve günümüzde son teknolojik  yazılımlar  kullanılarak geliştirilmiş olan 3.nesil otelcilik otomasyonlarımız turizm faaliyetinin  hizmetine  sunulmuştur. Yazılam tüm sistemler kullanıcıların isteğine göre şekillendirilmiş  sistemlerdir.

Esas  itibari ile bir ARGE firması olan RMOS A.Ş kurulduğu günden bu yana en büyük yatırımlarını insanların eğitimine ve yeni yazılımların geliştirilmesine yapmıştır.

Dünyadaki yazılım teknolojilerinin gelişimine paralel olarak kullanılan yazılım dilleri değişmiş ,görsel daha hızlı daha mobil, kullanımı kolay ekran ve modüller hazırlanarak turizmin hizmetine sunulmuştur.

Geliştirilen Önbüro sistem otomasyonu ile Satış acente işlemleri, Rezervasyon, Resepsiyon, Kat hizmetleri, Ön kasa, Santral interface , Satış raporları, Kimlik bildirim sistemleri,

Back Office sistemi ile Muhasebe otomasyonu, Stok depo ,Cost, Satınalma, demirbaş otomasyonları  

Personel Bordro sistemi ile standart personel bordro yanında, insan kaynakları ile ilgili detaylı otomasyonlar hazırlanmıştır.

Gelen isteklere paralel olarak Pdks personel devam takip sistemleri yazılarak hizmete sunulmuştur.

Teknik servis ve order taker otomasyonu ile teknik servis ve house keeping departmanı tümüyle bilgisayar ortamından mobil olacak şekilde takip edilir hale getirilmiştir.

Zaman içerisinde misafir ilişkileri departmanının önemi anlaşılmış ve bu konuda CRM sistem otomasyonu geliştirilmiştir.

Otel içerisinde kullanılan tüm elektronik cihazların,sistem üzerinden takibi ile ilgili olarak detaylı yazılımlar yapılmıştır.

Kapı kilit sistemleri, pasaport ve kimlik okuma sistemleri bazı devre mülk tesisleri için klima ,su diğer sarfiyatlar ın sistem üzerinden takibi ile ilgili yazılımlar hazırlanarak kullanıma sunulmuştur.

Aynı şekilde 3. Parti yazılımlar olarak tarif edebileceğimiz acente sistemleri ile entegrasyon, bavel sistemi ile entegrasyon, çeşitli Banka ve BDDK onaylı firma ve kurumlarla entegrasyonlar yapılarak,  turizm sektörünün hizmetine sunulmuştur.

Günümüzde covid 19 pandemisi, tüm ülkelerde olduğu gibi bizlerde de  zorlu bir süreçten geçiyoruz.

Bu dönemde özellikle teması en aza indirebilmek için, rmos  ekibi   olarak bazı geliştirmeler yaptık.

Yazılan Modüllerden bazıları

Rmos Online checkin sistemi;

Gelen misafirin temasını en aza indirmek amacıyla on-line checkin sistemi, Misafire gönderilen bir link sayesinde tüm bilgiler misafir tarafından doldurulmakta ve doldurulan tüm bilgiler otomatik olarak  önbüro ya işlemektedir. Sonuçta resepsiyondaki teması  en  aza  indirmiş  oluyoruz..

Rmos quest sistemi;

Misafirin cep telefonuna indirip kullanabileceği Rmos quest sistemi, Bu uygulama ile misafir teknik arıza , anket,  housekeeping  isteği,alacarte rezervasyon, şikayet girişi, hesap bakma ,minibar isteği, oda servisi, spa isteği, gibi bir çok işlemi  mobil cihazından yapabilmektedir.

Rmos mobil stok ve demirbaş;

Stok ve demirbaş sayım işlemleri tümüyle mobil cihazlardan yapılabilir hale getirilmiştir.

Rmos rtm ( Real time management ) sistemi;

Otel işveren ve yöneticilerinin başta cep telefonu olmak üzere mobil cihazlardan otelleri ile ilgili her türlü istatistik ve rapora ulaşabilmeleri sağlandı.İşletim sistemi bağımsız geliştirilen yazılımlarımız andrid ve ios işletim sistemlerinden kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Rmos  açık  büfe  sistemi;

 Temassız açık büfe sistemi bu sistem tamamen her şey dahil sistemde, açık büfe sistemi sorununu çözmek için geliştirilmiştir. Bu sistemde misafir otel de yemek yiyeceği restoranı tarihi ve öğünü seçerek,  tüm siparişlerini kendi verebilir hale geliyor. Restoran, Öğün, menü  seçimlerine  bağlı olarak, tüketilecek ürünleri ve miktarları bu sayede belirlenmiş ve önceden hazır hale getirilmiş olacak.

Rmos olarak kolaylık sağlamak adına otellerde kullanılan menülerin büyük bir kısmı sisteme default olarak tanımlanmıştır. Kullanıcının haftalık veya 15 günlük periyotlarda  öğün ve restaurant seçerek listesi hazırlaması yeterlidir.

Rmos pay sistemi;

Rmos pay sisteminde sınırsız sayıda yerli acente ile anlaşabilir veya direk misafire satış yapabilirsiniz yapılan rezervasyonlar ile ilgili ödemeler otele girişten önce iletilen ödeme ekranları üzerinden otomatik olarak tahsil edilebilmektedir. Bu sayede ödemler garanti altına alınabilmekte. Alınan ödemeler otomatik olarak Rmos önbüro sistemine  işler.

Rmos  online  rezervasyon  sistemi  ve  portalı;

Web sayfanıza koyacağınız link ve rmos tarafında hazırlanan portal ile satış yapabileceğiniz bir sistem otomasyonudur. Sistem tümüyle sizin kontrolünüzde çalışır.Tüm banka ve BDDK  onaylı firmalar ile entegre çalışmaktadır.

Rmos pdks  ve  ateş  ölçer  sistemi;

Pandemi döneminde otelde çalışan personelin devam ve takibini yapmak  ve aynı anda  ateşini ölçerek kayıt altına almayı sağlayan bir sistemdir. Rmos pdks ile entegre olarak geliştirilmiştir.

Dijital arşiv otomasyonu;

Yakın tarihte tam anlamıyla uygulanacak KVKK yasasına uygun olarak dijital arşiv otomasyonu geliştirmesi yapılmıştır .Bu sayede önbüro muhasebe satınalma ve oteldeki tüm evraklar ilgili modüller ile ilişkilendirilmek sureti ile bilgisayar ortamında kriptolu olarak saklanmaktadır. Sisteme eklenen OCR (Optik karakter tanıma sistemi) sayesinde tüm evraklar txt olarak kayıt altına alınabilmekte ayrıt edici bir kelime yazılmasa dahi ilgili evrak ulaşabilir olmaktadır.

Otellerde yaygın olarak mahsup altına eklenen tüm evraklar sistemde tutulmakta tek tuşla ulaşılır hale gelmektedir.

Arge firması olarak bu dönem ve daha sonraki dönemlerde turizmin hizmetine sunulacak daha bir çok projenin hazırlanmakta olduğunu belirtmek istiyoruz.

Turizmin  sürdürüle bilir geleceği dijital çağına,  Rmos  yenilikçi  yazılım  anlayışıyla  devam edecektir. Pandemisiz daha güzel ve  sağlıklı sezonlar, ülkemiz ve emekçi  çalışanlarımızla    beraber olsun.

Saygılarımla