ÖNBÜRO TURİZMİ GENEL

ÖNBÜRO  TURİZMİ   GENEL Önbüro  kısaca; konaklama işletmesine gelen misafirin karşılandığı, giriş ve çıkış işlemlerinin yapıldığı, hesaplarının tutulduğu, misafir ile departmanlar arası bilgi akışının sağlandığı, misafirin istek , şikayet ve taleplerini karşılamak, problemlerini çözüme kavuşturulacağı bir departmandır.

ÖNBÜRO  TURİZMİ   GENEL
Temel AKYASAN Grand Ring Hotel Önbüro Müd

ÖNBÜRO  TURİZMİ   GENEL

Önbüro  kısaca; konaklama işletmesine gelen misafirin karşılandığı,giriş ve çıkış işlemlerinin yapıldığı, hesaplarının tutulduğu,misafir ile departmanlar arası bilgi akışının sağlandığı,misafirin istek, şikayet ve taleplerini karşılamak, problemlerini çözüme kavuşturulacağı bir departmandır.

Misafirin ilk karşılandığı yer lobidir. Lobinin düzenli, göz alıcı olmasının yanında önbüro personeli, kılık kıyafetinin düzgün ve temiz olması, erkek personelin saç–sakal  traşı,bayan personelin abartılı olmamak şartıyla makyaj ve saçlarının toplu olması önemlidir. Personelin görünüş ve davranışı misafir üzerinde ilk izlenimi oluşturur. Misafirde oluşan bu ilk izlenim işletme açısından önem teşkil etmektedir.

Önbüro personeli seçiminde yabancı dil, takım çalışması, saygı, iş disiplini, her ne olursa olsun amirlerine karşı yalan söylememe, sorunlara karşı duruşu, pozitif olması dikkat edilmesi gereken hususlardır.

 Önbüro bir takım işidir.Bireysel yapılan hatalar tüm önbüroyu olumsuz etkilediği gibi, kazanılan başarılar da bireyin değil tüm önbüronun başarısıdır. Olmazsa olmazımız güler yüz ve olaylara karşı daima pozitif duruşumuzdur. Personelin sivil hayatta yaşadığı sorunlardan veya işletmede yaşadığı sorunlardan dolayı morali bozulabilir. Bu da işine olumsuz olarak yansıyabilir. Böylece her ne kadar da gülümsemeye çalışsa da yapmacık bir gülümseme olur ve bu da misafir tarafından kolayca anlaşılır. misafirler çoğu zaman yaşadığı olumsuzlukları bildirmek için önbüroya gelirler ve sorunlarını anlatırken kızgın olabilirler. Burada soğukkanlı olmak ve sabırlı olmak çok önemlidir. İşte bu durumda moral ve motivasyon çok önemlidir. Morali düşük olan personel durumun daha kötü olmasına neden olabilir. Dolayısıyla moral ve motivasyon çok ama çok önemlidir. Personelin moral ve motivasyonunu yükseltmek önbüro müdürünün görevidir.

Sektörün genel sorunu ise personelin kışın işten çıkarılması, askıya alınması, ücretsiz izne gönderilmesidir. Lise ve yüksekokul eğitimini turizm ve otelcilik üzerine alan birçok kişi 6-7 ay çalışıp sonra işsiz kalmak istememesi nedeniyle otellerde çalışmak istemiyorlar. Böylece tecrübeli personel bulmak zorlaşıyor. Bu da turizm sektöründe profesyonel hizmet vermeyi zorlaştırıyor. Yaz sezonunu birçok otel %90 - %100 dolulukla geçiriyor. kış sezonunda daha çok destinasyon açılsa, daha güzel reklamlar yapılsa, yeni projeler ile ülkemizin çekiciliği artırılabilir.

Bilindiği gibi turizm gelirleri ekonominin parçası olarak ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynuyor. Ayrıca işsizliğin azalmasına da önemli bir katkısı vardır. Daha eğitimli, daha profesyonel turizm personelleri ile ;turizm destinasyonlarının artması ,yapılan reklamlar ve tanıtımlar sayesinde turist sayısında artış ve süreklilik sağlanır. Bu da tesislerin sürekli açık olmasına dolayısıyla işsizliğin azalmasına önemli katkıda bulunur.

Saygı  ve  Selamlar