Rusya dan Gelen Haberler

Rusya dan  Gelen Haberler Bu habere neden sevinmemiz gerektiğini bilmiyorum...

Rusya dan  Gelen Haberler
  V.Salih ÇENE President Skal International A Trusted Voice In Travel & Tourism

Rusya dan  Gelen Haberler

Bu habere neden sevinmemiz gerektiğini bilmiyorum...

Rusya’da otellerde çalışan ve daha önce benimle çalışmış arkadaşlarımız bana orada Covit19’la ilgili durumun hiçte iç açıcı olmadığını sık sık iletiyorlar. Ukrayna dahil eski SSCB Ülkelerinin hemen hepsinde durumun benzer olduğu hususunda bilgiler alıyorum. Covit19 ile ilgili uluslararası istatistikler de bu durumu doğruluyor. Nitekim yakın zamanda ülkemize gelen Kazak misafirlerle ilgili hastalık tespitleri de bu tehlikenin en önemli işareti.

İki haftadır kısıtlamaların iyice gevşetilmesi sürecinde bazı oteller açılmaya ve bazıları ise açılmak üzere hazırlıklarını hızlandırmaya başlamış olsa da, genelde tatil bölgelerindeki kiralık dairelere ve yat turizmine yönelik iç talep artışı görülmekte.

- Diğer taraftan, hem dünyada hem de ülkemizde çalışanların % 10’undan fazlasını istihdam eden, takriben 56 farklı sektöre doğrudan ve bir o kadar sektöre de dolaylı olarak iş sağlayan Turizm sektörünün bugünkü durumu, tüm ekonomiyi temelden sarsmakta.

- Bütün bu olumsuzlukların sonucunda birçok, Hava Yolu şirketinin, Tur Operatörünün, Seyahat Acentesinin ve Otelin, batması veya el değiştirmesi ihtimali gelecek yılları da çok olumsuz etkileyebilir. Bu noktada Devlet desteği kaçınılmaz bir ihtiyaç.

- Sonuç olarak, 2020 yılı Turizm açısından maalesef “kayıp yıl” olarak tarihte yerini alacaktır. Bu şartlarda, Turizmcilerin cevap araması gereken soru, “2021 yılını kurtarabilmek için neler yapmalıyız?” olmalıdır.

Rusya’dan bir miktar turist gelecek diye ülkemizin 2021 ümitlerini de yok edebiliriz. Bu konuda çok titiz ve tedbirli olmalıyız, aksi halde bir kaç otelimizde Covit19 vakalarının ortaya çıkması tüm sektörü daha büyük sıkıntıların içine sokabilir, benden uyarması...

Sevgi ve Sağlıkla Kalın