Turizm ve Seyahat Acentelerinin Pandemisi

Turizm ve Seyahat Acentelerinin  Pandemisi Turizm denilince akla ilk önce ne gelir sizce.? Tatil, seyahat, dinlenmek, tarih, eğlence, deniz, güneş, doğa, macera, değişik ülkeleri gezmek, görmek, keşfetmek, alış veriş, spor... ve hayaller, rüyalar..... Kim istemez ki? Herkesin hayalidir bütün dünyayı dolaşmak. Fakat bir de madalyonun öbür yüzü vardır. Maddiyat!!! Özellikle yurtdışı turları çok maliyetlidir. Türk turist kendince turu uygun fiyata alır, fakat aldığı turda, “EXTRA” turlar dahil olmadığı için ve hadi gelmişken de, hadi yapalım bari, diyip, en az bir o tur kadar da ücret ödüyor. Türk misafirler turun kalitesinden çok en düşük fiyatı kim verirse ona gidiyor ve seyahat acenteleri de bu yüzden rekabet etmek zorunda kaldıkları için en düşük fiyatı vermek zorunda kalıyor ve kar payı mecburen çok düşüyor. Herhangi bir nedenden dolayı da iptal durumları olursa, otobüs için kişi başı maliyet te yükseldiği için, bazı durumlarda acente zarar dahi edebiliyor. Diğer bir durum ise, otellerin milletlere göre farklı fiyatlar veriyor olmasıdır.  En yüksek fiyat ta Türklere veriliyor. Belki de Türk misafir gelmese de olur düşüncesinden dolayı. Yani yabancı turiste nazaran tercih edilmiyor. Sadece turizmin kötü gittiği yıllarda nedense Türk müşteri birden el üstünde tutuluyor. Türk müşterileriyle çalışan seyahat acenteleri için bu zaten bir külfet. Durumu daha da zorlaştıran otellerden garanti oda alan hatta bütün oteli kendisi için kapatan bir kaç büyük tur operatörü. Yabancılarla çalışan seyahat acenteleri için ise Türkiye’ de Turizm, pamuk ipliğine bağlı bir sektördür

Turizm ve Seyahat Acentelerinin Pandemisi
CEVHER ECE UYSAL Acenteci & Profesyonel Turist Rehberi BOREALIS TRAVEL / ANTALYA

Turizm ve Seyahat Acentelerinin  Pandemisi

Turizm denilince akla ilk önce ne gelir sizce.?

Tatil, seyahat, dinlenmek, tarih, eğlence, deniz, güneş, doğa, macera, değişik ülkeleri gezmek, görmek, keşfetmek, alış veriş, spor... ve hayaller, rüyalar.....

Kim istemez ki? Herkesin hayalidir bütün dünyayı dolaşmak. Fakat bir de madalyonun öbür yüzü vardır. Maddiyat!!! Özellikle yurtdışı turları çok maliyetlidir. Türk turist kendince turu uygun fiyata alır, fakat aldığı turda, “EXTRA” turlar dahil olmadığı için ve hadi gelmişken de, hadi yapalım bari, diyip, en az bir o tur kadar da ücret ödüyor. Türk misafirler turun kalitesinden çok en düşük fiyatı kim verirse ona gidiyor ve seyahat acenteleri de bu yüzden rekabet etmek zorunda kaldıkları için en düşük fiyatı vermek zorunda kalıyor ve kar payı mecburen çok düşüyor. Herhangi bir nedenden dolayı da iptal durumları olursa, otobüs için kişi başı maliyet te yükseldiği için, bazı durumlarda acente zarar dahi edebiliyor.

Diğer bir durum ise, otellerin milletlere göre farklı fiyatlar veriyor olmasıdır.

 En yüksek fiyat ta Türklere veriliyor. Belki de Türk misafir gelmese de olur düşüncesinden dolayı. Yani yabancı turiste nazaran tercih edilmiyor. Sadece turizmin kötü gittiği yıllarda nedense Türk müşteri birden el üstünde tutuluyor. Türk müşterileriyle çalışan seyahat acenteleri için bu zaten bir külfet. Durumu daha da zorlaştıran otellerden garanti oda alan hatta bütün oteli kendisi için kapatan bir kaç büyük tur operatörü.

Yabancılarla çalışan seyahat acenteleri için ise Türkiye’ de Turizm, pamuk ipliğine bağlı bir sektördür.

Nedeni en başta politik ve dini nedenlere bağlıdır. Çoğu turist ülkemize zaten önyargı ve şüphe ile geliyor. Bir yerde bomba patlar, terör saldırısı olur, senelerce turist gelmez. Türkiye birden terör ülkesi olarak görülmeye başlanır. Sadece Türkiye' ye sık sık gelen tekrar müşterileri gelir o dönemde, onlara da arkadaşları ve akrabaları maceracı gözüyle bakıp, sen çıldırdın mı, Türkiye’ ye gitmeye korkmuyor musun, diye sorarlar.

Avrupa' nın başkentlerinde terör saldırısı olur, 2 aya kalmaz, herşey unutulur ve şehirler tekrar turist dolmaya başlar.

 Zaten bize gelen turist profili genel olarak Avrupa' daki gibi paralı ve kültürlü değildir. Avrupa' da müzeler, restoranlar, hediyelik eşya dükkanları çok yüksek fiyatlara rağmen hep doludur ve alışveriş hep yapılır. Türkiye’ de ise genelde çok makul ve düşük fiyatlar olmasına rağmen hep pazarlık yapılır ve fiyatlar mümkün olduğunca aşağı çekilir. Türkiye' de her şey dahil beş yıldızlı oteller dahi İskandinavya’ daki oda kahvaltı üç yıldızlı otellerle hemen hemen aynı fiyattadır.

Deniz, güneş, doğa dersen var, tarih dersen hiç bir yerde böylesi yok, dünyanın en iyi otelleri bizde, fakat buna rağmen Türkiye maalesef hiçbir zaman yeterli Turist portföyüne sahip olmamıştır.

Seyahat acentelerinin sürekli karşılaştığı en önemli sorunlardan bazıları, sahte seyahat acenteleri

 Bazı insanların, özellikle kadınların grup lideri adı altında acentesiz ve rehbersiz tur yapmalarıdır. Yeterli kontroller ve caydırıcı cezalar olmadığı için, maalesef bu şekilde bilinçsiz turlar yapılıyor.

Seyahat acenteleri için bu sorunlar yetmiyormuş gibi bir de Covit-19 dan dolayı pandemi süreci başladı. Zaten sınırlamalar hafifletilse bile insanlar korkularından dolayı seyahat etmek istemiyor. Bu yüzden çoğu seyahat acentesi iflas etti veya artık iflas etme noktasına geldi. Bu şekilde devam ederse, ilerleyen tarihlerde şu anda ayakta kalan ve mücadele veren bir çok acente iflas bayrağını açacak.

Çoğu seyahat acentesi de artık bir gelecek göremedikleri için, şimdiden belgelerini komik rakamlara satmaya başladı. Peki bu çıkmazda turizmin temel taşı olan seyahat acentelerinin hayatta kalabilmesi için çözümler nelerdir?

İlk başta, en büyük görev tabi ki Turizm Bakanlığı' na ve hükümete düşüyor.

 1. Yeni seyahat acentelerinin açılması derhal durdurulmalı.
 2. Seyahat acentelerinin devlete olan vergi ve stopaj gibi borçları silinmeli.
 3. Seyahat acentelerine hibe/faizsiz kredi gibi devlet desteği sağlanmalı.
 4. Home office tarzı çalışma sistemi en az bir yıl uzatılmalı.
 5. Sahte acenteleri ve acentesiz tur yapan kişileri belirleyip, kapatma, hapis ve para cezası gibi caydırıcı cezalar verilmeli.
 6. Vergilerde, özellikle hizmet vergisinde daha çok indirime gidilmeli.
 7. Bundan sonra, seyahat acentesi açacak veya belge satın alacak kişilerde en az lise, hatta üniversite mezunu şartı aranmalı.
 8. Yabancıların, Türkiye' de seyahat acentesi açabilme yetkisi ellerinden alınmalı. Yabancılar Türkiye' deki seyahat acenteleriyle birlikte çalışmalı. Daha sonraki görevler de kuşkusuz biz seyahat acentelerine düşüyor.
 9. Seyahat acenteleri arasında whatsapp grupları kurulmalı. Burada acenteler işbirliği içinde olup, yapmayı planladığı turları paylaşmalı. O turu diğer acenteler de reklamlarına koyup, kendi turu gibi lanse etmeli ve her bir acente kendi ismi altında kaç misafir bulmuşsa o tur ile birleştirmeli, ve kişi sayısına göre kardan eşit pay almalı. Böylelikle, 7- 8- 10- 12 veya daha az kişisi olan acente bile tur çıkartabilecek, müşteri sayısının azlığından dolayı da tur iptal edilmeyecek, acentelerde de rekabetten dolayı kaynaklanan fiyat farkları ortadan kalkacak ve müşteriler arasında güven oluşturacak. Aynı zamanda tur sayısı çoğalacak, böylelikle sürümden kazanım olacaktır ve kar payı artacaktır.
 10. Şu anda hali hazırda var olan ve gayet iyi giden Turizm Dayanışma & Işbirliği whatsapp grubu veya diğer whatsapp grupları altında seyahat acenteleri, oteller ve turizmin diğer branşlarındaki yetkili kişiler olarak toplanıp, ihtiyaç, talep ve soruları yazarak gerekli cevapları bulmak, ve böylece işleri bir hayli kolaylaştırmak. Turlardaki otel, bot, restoran ihtiyacı gibi.
 11. Bu whatsapp gruplarında çoğalıp, örgütlenip, sorunlarımızı, taleplerimizi ve beklentilerimizi Turizm Bakanlığına bildirip, görüşme talep etmek.
 12. Sadece whatsapp grubunda değil, ayrıyeten yüz yüze ve zoom da da toplantılar düzenlemek ve fikir alışverişi yapmak. 5. Bakanlık veya Türsab yapamadığı takdirde, google ve sosyal medyadan kaçak, sahte acenteleri ve grupları tespit edecek, Türsab' a bildirecek ve takip edecek belirli gruplar oluşturulmalı.

Unutulmamalıdır ki, seyahat acenteleri olmadan turizmin devam etmesi imkansızdır.

Hepimiz taşın altına elimizi koyup, seyahat acentelerini, dolayısıyla turizmin geleceğini bu kötü gidişattan kurtarmalıyız ve birbirimize destek vermeliyiz.

BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN.......!!! Saygı ve Sevgilerimle,