Seyahat Acenteleri Neden Endişeleniyor

Veri skandalındaki çıkmaz seyahat acentelerini neden endişelendiriyor? Seyahat acentelerinin son dönemde ilk gündem madelerini oluşturmakta. Seyahat acentesi rezervasyon verilerinin RTK'dan FTI'ye aktarılması nedeniyle QTA çerçeve anlaşmalarının TUI, DER Touristik ve Schauinsland tarafından feshedilmesinin ardından baskı artıyor.

Seyahat Acenteleri Neden Endişeleniyor
Yaklaşık 30 organizatörün yakın zamanda imzaladığı sözde toplu sözleşme QTA

Bununla birlikte, keşif sırasındaki hareket tanınmaz. Seyahat acenteleri, tur operatörleri karşısında satışların müzakere pozisyonu hakkında giderek daha fazla endişe duymaktadır.

En son RTK patronu ve QTA sözcüsü Thomas Bösl, veri skandalında neyin yaşanmadığını kooperatif üyelerine yazdığı bir mektupta ayrıntılı olarak açıkladı. Veri aktarımı için FTI'nin dikkate almadığını, müşteri verilerinin etkilenmediğini ve seyahat acentelerine satış kararları konusunda herhangi bir baskı yapılmadığını özetledi.

Ayrıca Bösl, TUI ile Schauinsland arasındaki çerçeve anlaşmaların QTA işbirliği ağı ile olağanüstü feshedilmesini "etkisiz" olarak nitelendirdi. Ancak kritik soruları yine yanıtlayamadı: Veri anlaşması kim tarafından ve hangi amaçla tasarlandı ve skandal patlak verene kadar sonuçları neler oldu?

İpleri kim çekti?

Mart ayındaki bir Handelsblatt makalesinden bu yana son sorunun ipuçları zaten var. İçinde yayınlanan e-postalardan alınan pasajlar, organizatörün seyahat acenteleri arasındaki rekabetin daha iyi "performans gösterdiği" durumlarda hedefe yönelik önlemler almaya çalıştığını gösteriyor. Prensipte bunu yapmanın iki yolu vardır: Bir organizatöre Bistro gibi fiyat karşılaştırma sistemlerinin sıralamasında daha iyi bir konum sağlayan fiyat indirimleri, organizatörlerin uzun süredir kullandıkları iyi bilinen bir seçenektir. Diğer varyant, belirli ürünler veya varış yerleri için ek komisyon kullanılması olacaktır. Ayrıca yeni bir şey değil, ancak ayrıntılı veriler temelinde çok daha kesin olarak kullanılabilir.

Öte yandan, güdüler ve aktörler hakkında sadece varsayımlar var. Bunlardan biri: Ailesi artık her iki şirkette de hisselerin çoğunluğuna sahip olan eski FTI ve RT hissedarı Samih Sawiris, iki holdingi arasında daha yakın bir işbirliği için kişisel olarak baskı yapabilirdi. Ne de olsa taahhütleri, özellikle Mısır'daki kendi tatil yerlerindeki satışları güçlendirmeyi amaçlıyordu.

Görünürde güvence yok

Her iki şirketi de iyi tanıyan ve şu anda grubunun operasyonel işini devralan Sawiri'nin oğlu Naguib'in FTI ve RTK'daki oyunculara mümkünse konu hakkında yorum yapmama talimatı verdiği, iyi bilgilendirilmiş içeriden kişilerin ifadeleri. Er ya da geç çimlerin üzerinde büyüyeceğini umarak.

Bununla birlikte, olayların mevcut dinamiği göz önüne alındığında, planın işe yaraması beklenemez. Son olarak, yaklaşık 30 organizatörün yakın zamanda imzaladığı sözde toplu sözleşme, QTA için mevcut. Arkasındaki fikir, bir tur operatöründeki tüm ofislerin toplam satışlarının her bir ofisten değil, tek bir pozisyondan gelmesi için tur operatörleriyle toplu sözleşmeler yapmaktır. Bazı organizatörler artık bunu muhtemelen karışık duygularla görecek.

Gelecekte her ikinci seyahat acentesi için kim pazarlık edecek?

Ancak dahası da var: RTK, TUI Travel Star, Alpha Reisebüropartner, Holidayland, Reiseland, TVG, kendi şubeleri ve Prima Urlaub dahil tek başına RT Grubunun yaklaşık 3.000 satış noktası var. Ayrıca, kelebek işbirliği ile QTA'ya bağlı yaklaşık aynı sayıda ofis bulunmaktadır. Bunun anlamı: Satış noktası sayısı bakımından, Alman seyahat acentesi satışlarının yaklaşık yarısı QTA'da organize edilmektedir.

Bu, bazılarının, RTK ve QTA etrafındaki durumun daha da tırmanmasının, tur operatörleri ve seyahat acenteleri arasındaki güç dengesini ikincisinin zararına değiştirebileceğinden korkmasına neden oluyor. Organizatörler, sosyal medya paylaşımlarından sıklıkla okunabileceği gibi, satışların olası bir parçalanmasını memnuniyetle karşılar ve en azından orta vadede satış koşullarını kötüleştirir. RTK patronu Bösl'ün kendisi geçtiğimiz günlerde buna karşı defalarca uyarıda bulundu - elbette sadece özgecil nedenlerle değil.

Asılı kısımdan kimler yararlanır?

Kısa vadede bu ikilemden çıkış yolu bulunup bulunamayacağı şüpheli görünüyor. Örneğin, daha Nisan ayının sonunda TUI, Sawiris'in iki holdingi olan FTI ve RTK'nın ayrıştırılması ve gruba verilen zararın olası boyutunu belirlemek için bağımsız denetçilerin kullanılması çağrısında bulunmuştu. Göze çarpan bir hareket yok. Bu aynı zamanda, Schauinsland satış müdürü Detlef Schroer'in, olayların ilerleyişi hakkında genel halktan daha iyi bilgi sahibi olunmadığı şeklindeki son sözüyle de örnekleniyor.

Ancak veri skandalını çevreleyen çıkmaz, Best Reisen, TSS gibi diğer seyahat acentesi kuruluşlarının veya Lufthansa City Center gibi zincirlerin işine yarayabilir. Tıpkı RTK ve QTA gibi, bunlar her zaman bireysel operatörlerden bağımsız olmayı taahhüt ettiler ve şu anda bu noktada Burghausen'in rekabetinden daha fazla güvenilirlik sunabilirler.