TURİZM VE GELECEĞİ

TURİZM VE GELECEĞİ Turizmi sektörünün konaklama kısmında 1971 yılından beri çalışan firmayız. Turizmi başlangıçta asil işimiz olarak görmedik fakat 2007 yılından itibaren Otelciliği asıl işimiz olarak yapmaya başladık. Konaklama sektörünün 3 kısmında da bulunduk. A) Şehir Otelciliği B) Dağ Otelciliği C) Resort Otelciliği

TURİZM  VE  GELECEĞİ
Sultan SİRKECİ MUKARNAS HOTEL / SİRKECİ GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI

TURİZM  VE  GELECEĞİ

            Turizmi sektörünün konaklama kısmında 1971 yılından beri çalışan firmayız. Turizmi başlangıçta asil işimiz olarak görmedik fakat 2007 yılından itibaren Otelciliği asıl işimiz olarak yapmaya başladık.

            Konaklama sektörünün 3 kısmında da bulunduk.

       A-)   Şehir Otelciliği

      B-)   Dağ Otelciliği

      C-)   Resort Otelciliği

Her birinin problemleri ayrı ayrı . Şehir Otelciliği belki içlerinde en az yoranı olduğunu söyleyebilirim. Diğer ikisinde işler sezonluk olduğu için açmak kapamak büyük zorluklar yaşatmaktadır.

Otelcilikte hatırladığım ilk kıriz 1990 yılında Irakın bombalanmasıyla başladı. Daha sonra Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla bilhassa Laleli’de bavul ticareti ile ivme kazandı. Fakat 1999 Rusya ekonomik krizinde durakladı. Sonra tekrar canlanmaya başladı. Tekrar başka başka krizler ve Irak savaşı hep Turizmi etkilemiştir.

            Bunların büyük bir kısmında etken biz değildik. Son olarak’ ta  Covid 19 krizi bu işe noktayı koydu.

            Peki böyle gelgitleri  çok olan sektörde neyi/nasıl yapmak gerekir.? Her şeyden önce memleketimize güvenmeliyiz. Her noktası bir tarih hazinesidir. Bunları çok çok gayret edip dünyaya tanıtıp anlatmak gerekir. Maalesef bu tanıtımları gereği gibi yapamıyoruz. Ehil kişi / kişiler veya yerli , yabancı Firmalara bu işi vermek gerekir. Sosyal medyayı olabildiğince her yerde her zeminde çok çok ve kesintisiz kullanmak gerekmektedir.

            Ayrıca 4 mevsim yaşayan memleketimiz de kış kayak Turizmi, ve Resort Turizmi iyi anlatmak gerekir.  Fakat  şunu  da  belirtmek isterim, Turizmin tek ayağı yoktur. Bu bir bütün olarak her kesimin bu taşın altına elini koyması gerekmektedir. Transferden, iç ulaşım Taksi. Lokanta ,Restoran, Manavı, Pazarı Seyyar satıcısına kadar her kesim bu işin içinde olmalı. Gelenlerin bizler gibi olduğunu unutmamalıyız. Başta Hijyen kurallarına çok önem vermeliyiz. Ayrıca satış fiyatlarını her yerde ilan etmek ve göstermek gerekir.

Gelen kişi 3 aşağı yukarı alandan Oteline ne kadar Taksi, Transfer ücreti tutacağını biliyor veya tahmin ediyor. Otele geldikten sonra istenen ücretler çok Fahiş oluyor. Ya hiç olmaması yollarda dolaştırıyor veya başka olaylardan maraza çıkartıyor. Aynı şey yiyecek sektöründe de var. Menüler ve Menü fiyatları açık açık belli olmalı. Neyi tercih ettiğini ve ne ödeyeceğini bilmeli. Sürpriz istemiyorlar. Bundan dolayı kimsenin beğenmediği fakat kullandığımız her şey dahil sistem tercih edilmektedir.

            Bir konuya daha dokunmak isterim gelen misafirler geldikleri Ülkenin Örf Adetine göre yetişmiş kişilerdir. Onları o halleriyle kabul etmemiz ve saygı duymamız gerekir. Rahatlıkla gece / gündüz her saatte güvenle gezmelerini sağlamak ve  onlara bu hissi vermemiz gerekir. Seyahat özgürlüklerini güven altında tutmamız gerekir.

            Kısaca tarihi Çevremizin  ve Coğrafyanın  bize sunduğu imkanlar kar, Güneş , Deniz , Yayla, vs. gibi yerlerimizi iyi tanıtmak  gelen misafirin güvenliğini Hijen şartlarını sağladığımızda ve Fiatlarda  da sürpriz yaşatmadığımız taktirde Turizm Covid 19 gibi olmasa da krizlere zaman zaman girsede yoluna devam eder.

Sevgilerimle