MARMARA BÖLGESİ GASTRONOMİ

Bölgesel ve yöresel yemeklerimizi Tescil ve patent alamama acizliğimizi, tarih gelecek zamanda bizleri asla af etmez. Kişişel becerilerimiz ile malzemelerin bir diğeriyle buluşmasını, ön plana çıkaralım sorun yok. Ne var ki geçmiş gastronomi kültürüne verilemez ise değerler, sizin de  yaptıklarınıza değeri verilmeyecektir. Mezepotomya dan dünyaya yayılan yemek kültürünün özünde, duygu var, his var, acılar ve sevinçlerin özgün değerleri var. Yemeklere verilen lezzetin ana teması bu saydıklarımdır. El becerisi yapılan yemeğe, duygu ve his katarak, karıştırdığınız her kaşıkta tad bulur, lezzet bulur, hayat bulur.

MARMARA BÖLGESİ GASTRONOMİ
Haydar ÇETİN Turizmci Hotel General Manager

TÜRKİYENİN YÖRESEL VE BÖLGESEL MUTFAK KÜLTÜRÜ

MARMARA BÖLGESİ 

Henüz keşfinden nakledilmemiş yemekler mevcut. İsmi aynı olup yapılışları farklı olan yemeklerimiz var. Şehirler arasında kendi yöresinin özünden çıkma yemek isimleri iddiaları her zaman olacaktır. Ne yazık ki  ülkemizde çoğu yemek isimleri tescillenmediği için, diğer ülkelerin boşluğu doldurması söz konusu. Yunanistan kurtuluş savaşı öncesi bizim yöresel yemek lezzetlerini kendilerinin miş gibi lanse etmesi kabul edilemez. Yerel yönetimlerin tüm kurum ve kuruluşları kendi yöresel yemeklerini tescil etmeye mecburdurlar. Devlet yapsın ne milazımcılığını gastronomi kültürü kaldırmaz. Ana dolunun  dünden bu güne mutfak kültürünün, manevi değeri olduğu unutulmamalıdır. Yokluk ve varlıklarda  mevcut füzyon etkisiyle yemek kültürümüz gelişmiştir. Tescil ve patent alamama acizliğimizi, tarih gelecek zamanda bizleri asla af etmez. Kişişel becerilerimiz ile malzemelerin bir diğeriyle buluşmasını, ön plana çıkaralım sorun yok. Ne var ki geçmiş gastronomi kültürüne verilemez ise değerler, sizin de  yaptıklarınıza değeri verilmeyecektir. Mezepotomya dan dünyaya yayılan yemek kültürünün özünde, duygu var, his var, acılar ve sevinçlerin özgün değerleri var. Yemeklere verilen lezzetin ana teması bu saydıklarımdır. El becerisi yapılan yemeğe, duygu ve his katarak, karıştırdığınız her kaşıkta tad bulur, lezzet bulur, hayat bulur.

MARMARA BÖLGESİ

77-) YALOVA Kültürel ve Yöresel yemekleri

Uzun yıllardır süregelen gelenekleriyle ve yöresel lezzetleriyle karşımıza çıkan Yalova, sebze ağırlıklı bir mutfağa sahip. Zengin sofrasıyla iştah açan şehrin parmak ısırtan yemeklerini merak edenler için hazırladığımız Yalova’nın yöresel yemekleri listemiz sizlerle;

Çorba

1. Termal Çorbası

 Sofralarımızın baş tacı, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan çorbalar her yöremizde sevilerek tüketiliyor. Yalova’nın Termal ilçesinin meşhur lezzetlerinden biri olan Termal çorbası, havuç, patates, kereviz gibi birbirinden lezzetli sebzelerle yapılıyor. Terbiye edilen bol tereyağlı çorba, kıyılmış bezelye ve sarımsak da eklendikten sonra sofralarda yerini alıyor.

Ana Yemekler

2. Milföylü Yalova Kebabı

Yalova’nın yöresel yemekleri yazımızda yer alan Milföylü Yalova Kebabı, şehre geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri. Domatesli ve çeşnili sosun içinde sotelenerek pişen etler ve milföy ile yapılan yemek, şehrin en sevilen lezzetlerinden. Fırında pişen milföyün üzerine konan etlerin yaydığı mis gibi kokusuyla iştah açan yemek, özellikle de yanına pilavla harika bir ikili oluyor. Bayram gibi özel günlerde sofralarda yerini alan kebabı, Yalova’da denemeniz gereken lezzetler listenize mutlaka eklemelisiniz.

3. Kaçamak

 Mısır unu ile yapılan lezzetli yemeklerden biri olan Kaçamak da, Yalova’nın yöresel yemekleri listemizde yer alıyor. Suyla pişirilen mısır ununun helva kıvamına gelmesiyle yapılan yemek, oldukça az malzemeyle ve kolay yapıldığı için herkes tarafından seviliyor. Üzerine bir de mis gibi tereyağı ve salça dökülen yemek, peynir ve baharat dökülerek servis ediliyor.

4. Böğür

 Et yemeklerini sevenlerdenseniz, Yalova mutfağının lezzetli et yemeklerinden böğür yemeğini de seveceğinizi düşünüyoruz. Kaburga dolması olarak da bilinen yemek, koyun böğründen yapılıyor. İçerisine kavrulmuş soğan ve kuşbaşı etin konulduğu kaburga, baharatlı pilavın da eklenmesiyle dolma haline geliyor. Masaya geldiğinde mis gibi kokusuyla herkesin ortadan keserek paylaştığı yemek, oldukça doyurucu olduğu için tek başına da yenebiliyor.

5. Tavuklu Mantı

 Yalovalıların sevdiği yemeklerden birisi de Tavuklu Mantı. Kendilerine has bir şekilde yaptıkları mantı, elde açtıkları hamurların içine çekilmiş tavuk sakatatı konularak yapılıyor. Soğan, pirinç ve sakatatın kavrulduktan sonra hamurlara eklenmesiyle fırında kızartılan mantılar, et suyu döküldükten sonra Yalova sofralarında yerini alıyor.

6. Yaprak Pidesi

Asma yaprağı ile yapılan yemeklerin en meşhuru yaprak sarma oluyor. Ancak Yalova’nın yöresel yemekleri listemizde bahsedeceğimiz şey ise bir pide. Oldukça ilginç olan bu yemek asma yapraklarından pide şeklinde yapılıyor. Lezzetiyle herkesin beğenisini toplayan pide, ayran, mısır unu ve soğan ile yapılan iç harcının eklenmesiyle pişirilen yemek, tavada kızartılarak yapılıyor. Tıpkı bir börek gibi görünümde hazır olan yemek, günün her saatinde afiyetle yenebiliyor.

7. Pavli

 Yalova’da yaprakla yapılan tek börek bir üst maddemizde bahsettiğimiz yaprak pide değil. Asma yaprağı dışında aynı şekilde beyaz lahana yaprağı ve bol kıymayla da yapılan yemeğe, Pavli deniyor. Dilimlenerek tabaklarda servis edilen Pavli, üzerine de yoğurt eklendiğinde harika bir lezzet haline geliyor.

8. Ekşili Köfteli Bamya Yemeği

 Bamyanın sevmeyeni de vardır ancak seveninin de çok olduğunu biliyoruz. Yalova sofralarında da sık sık yer alan bamyalar, mevsiminde düzenli olarak yeniyor. İyice temizlendikten sonra elde hazırlanan harçlı misket köftelerle birlikte pişirilen bamyalar, limon eklendiği için ekşili adını almış.

9. Ispanaklı Yalova Böreği

Yalova mutfaklarında sık sık pişirilen böreklerden birisi de, meşhur ıspanaklı Yalova böreği. Elde açılan incecik yufkaların içerisine ıspanak, peynir ve yoğurt eklenilerek yapılan börek, sarılarak fırına veriliyor. Her evde farklı şekillerde fırına giren börekler genelde rulo şeklinde yeniyor. Yanına bir de taze demlenmiş bir çay var ise, size de afiyetle yemek kalıyor.

Dolmalar

10. Yumurta Dolması

 Sabahtan kalan haşlanmış yumurtaların ve bayat ekmeklerin en güzel değerlendirildiği yemek olan yumurta dolması da Yalova’nın yöresel yemekleri listemizde yerini alıyor. İkiye bölünen haşlanmış yumurtaların sarılarıyla birlikte ekmeklerin karıştırılmasıyla yapılıyor. İç kısımları doldurulduktan sonra yumurta sarısına bulanıp kızartılan dolmalar, genellikle yanına yeşil salata konduktan sonra ikram ediliyor.

11. Termal Sarma

 Etin kendisinin sarılmasıyla yapılan Termal sarma, Yalova sofralarının vazgeçilmez yemeklerinden. Rulo yapılan bifteklerin arasına sotelenmiş mantar ve soğanın eklenmesiyle yapılan sarma, tavada kızartıldıktan sonra servise hazır hale geliyor. Bir de yanına patates ve spagetti olduğunda sarmanın tadından yenmiyor.

Tatlılar

12. Termal Tatlısı Yalova’da krep ile yapılan oldukça lezzetli tatlılardan biri olan Termal tatlısı, kolay yapımı ve az malzemesiyle en sevilen yemeklerden. İçerisine kavrulmuş fıstık ve elma marmeladı sürülen tatlı, sarıldıktan sonra üzerine reçel dökülerek servis ediliyor.

13. Cennet Küngü

Cennet küngü, ya da cennet künkü olarak bilinen tatlı, Yalova dışında Bursanın yöresel tatlısı olarak biliniyor. Özel günlerde sık sık yapılan tatlı, özellikle de nişan bohçalarında erkek evine gönderilen tatlı olarak biliniyor. Kızartılan şerbetli hamurların üzerine çekilmiş ceviz eklenmesiyle hazır hale gelen tatlı, genellikle çayla birlikte ikram ediliyor.

14. Yalova Sütlüsü

 Yalova sofralarına konuk olduğumuz yazımızı, şehrin patentli tatlısıyla kapatıyoruz. Baklava ile güllaç arasında kalan bu lezzetli tatlı, her iki tatlının da lezzetini ortaya koyuyor. Yufka ile yapılan Yalova sütlüsü, isteğe göre içine ceviz ya da fıstık konularak yapılıyor. Kat kat dizildikten sonra fırında pişirilen tatlı sütlü şerbetin eklenmesiyle tabaklarda yerini alıyor.

59-) Tekirdağ Kültürel ve Yöresel yemekleri

Çorbalar

1- Tarhan

 Yalnızca Tekirdağ’ın değil Türkiye’nin de simgesi haline gelmiş tarhana çorbası, kentin Hayrabolu ilçesinde evlerde hazırlanan bir lezzet. Kentte kışın en sevilen başlangıç yemeği tarhana çorbası… Hem sağlıklı hem de doyurucu çorba, evlerde tüm kış tüketilen leziz bir yemek.

2- Çeneçarpan Çorbası

Tekirdağ’ın yöresel yemeği çeneçarpan çorbası, enteresan ismi, leziz kıvamıyla damaklarda uzun yıllar unutulmayacak bir tat bırakıyor. Sütlü hamur çorbası olarak tarif edebileceğimiz bu lezzet, Rumeli ve Trakya çorbaları içerisinde de oldukça popüler.

3- Kelle Paça Çorbası

 Tekirdağ usulü kelle paça çorbasının lezzeti bir başka. Tekirdağ’da esnaf lokantalarında ve pek çok çorba evinde bulabileceğiniz bu sağlıklı leziz çorbanın tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Diğer Yemekler

4- Tekirdağ Köftesi

Tekirdağ ile özdeşleşen köfte üç aşamalı yoğurulur ve içine irmik konur. Akçaabat Köftesi’nden farkı yapılış biçimi ve özel sosudur. Acı sos köftenin tadını zirveye çıkaran hoş bir sürpriz.

5- Cizleme

Görüntü itibariyle krepe benzer ama büyük farklar vardır. Dikkat ederseniz kreplerde hava baloncukları kapatılır. Cizlemede ise kapatılmaz. Aksine ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Küçük bir ayrıntı daha verelim. Cizleme yapılan tava lezzetini kaybetmesin diye başka yemek yapılmaz.

6- Sini Mantısı

 Sini mantısı, et ile yapılır ve tepsiye yerleştirilir. Diğer mantılardan bu yönüyle ayrılır. Fırınlamanın ardından isteğe göre yoğurt dökülür.

7- Burma Sucuk

 İnecik’teki burma sucuğun yerini hiçbir şey tutmaz. Oğlak ve tekeden elde edilen etlerden yapılır ve yöresel sırlarla beraber sofraya gelir.

8- Damat Paçası

İsminin hakkını veren bir yemektir. Tavuk suyu ile ıslatılan yufkaların üzerine didilmiş tavuk etleri konulur. İyi bir pişme işleminden sonra yoğurtlu sos hazırlanır. Sofraya gelene kadar kokusuyla iştah açar.

9- Kandilli Mantı

 Bu mantı çeşidi sadece Tekirdağ’a ait değil. Çanakkale ve Edirne‘de de bu yemeği gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz. Tavuk eti, tavuk ciğeri ve tereyağı ile benzersiz bir tat sunar.

10- Satır Et

Trakya mutfağında oldukça sevilen bir ana yemek olan satır et, Edirne’nin Keşan ilçesine has bir yemek olarak bilinse de Tekirdağ’da da pek çok restoranda deneyebileceğiniz bir lezzet bombası. Bir bakıma köfte olarak tarif edebileceğimiz bu lezzetli et bölgede yetişen kuzu etleriyle hazırlanıyor.

11- Manda Yoğurdu

 Trakya’nın kuzey doğu taraflarında titizlikle hazırlanan manda yoğurdu, Tekirdağ’a bağlı Saray ilçesinde yetiştirilen mandaların sütünden hazırlanmaktadır. Manda yetiştiriciliği sunan firmaların toplandığı Saray ilçesi, kentin simgesi haline gelmiş manda yoğurdunun hazırlandığı bölgedir. Aynı zamanda Saray ilçesinde yer alan kahvaltıcılarda manda kaymağını da sıklıkla görebilmeniz mümkündür.

12- Bulama

Yapımı oldukça zahmetli, tadı ise nefis bir lezzet olan bulama, geçmişte Trakya bölgesindeki pek çok ilde hazırlanırken günümüzde yalnızca Tekirdağ’da pişirilmeye devam edilmektedir.

Tekirdağ’ın yöresel yemekleri listesinde oldukça güçlü bir yer tutan bulama, üzüm pekmezinin çöven otuyla karıştırılması ve helva kıvamına getirilmesiyle ortaya çıkıyor. Kaymak kıvamında bir çeşit helva benzeri bir tatlı. Denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

13- Hardaliye

Özellikle Kırklareli ve çevresinde meşhur olan hardaliye, Tekirdağ ilimizin de geleneksel tatları arasında gösterilir. Alkolsüz üzüm suyu olarak tarif edebileceğimiz bu lezzet içerisinde eklenen hardal tohumları alkol oluşumunu engellemekte ve hoş bir aroma vermektedir

14- Üzüm Turşusu

 Geçmişten bugüne büyüklerimizin bildiği ve titizlikle hazırladığı tariflerden bir diğeri de üzüm turşusu… Bağ bahçeleriyle ünlü Tekirdağ’da üzümden her şey yapılır da turşu yapılmaz mı diyenler için üzüm turşusu sıklıkla hazırlanan bir lezzet.

Beyaz üzüm, üzüm sirkesi, sarımsak, kaya tuzu ve limon suyu ile hazırlanan üzüm turşusunun diğer turşulardan yapılış bakımından pek bir farkı yoktur. Bariz olan tek fark ise lezzeti….

15- Keşkek

 Halk arasında ‘’herise’’ olarak da bilinen keşkek, pek çok ilimizde olduğu gibi Tekirdağ mutfağının da vazgeçilmez lezzetlerinden biri. Kentte düğün yemeklerinin olmazsa olmazı olarak gösterilen keşkek, bir gün önceden ıslatılan buğdayın düğün günü oldukça geniş kazanlarda odun ateşinde kaynatılmasıyla hazırlanıyor. Yörede keşkek, hasta ve yaşlılara şifa kazandıracağı duyusuyla da çevreye dağıtılıyor.

16- Zennik

 Balkan mutfağından Trakya bölgesine kadar gelen Zennik, dilimizde kenarlı sini pidesi olarak anılan lezzetli bir hamur işi.

17- Yoğurtlu Borani

 Tekirdağ’ın geleneksel lezzetlerinden yoğurtlu borani, yapımı meşakkatli yemeklerden bir diğeri… Genellikle ıspanaklı iç harca sahip bu lezzet içerisine isteğe bağlı olarak et ve pazı da ekleniyor. Son olarak da sarımsaklı yoğurt dökülerek servis ediliyor. Tadı ise parmak ısırtan cinsten.

18- Pireşe

 Mısır unundan hazırlanan bir ekmek olarak tarif edebileceğimiz pireşe, Tekirdağ halkının sıklıkla pişirdiği hamur işi yemeklerden bir diğeri. Mısır unu ve su ile hazırlanan yumuşak hamurun içerisine pırasalı soğanlı bir iç harç da eklendi mi tadından yenmiyor.

19- Papaz Mancası

 Rumeli göçmenlerinden ülkemize taşınan lezzetlerden biri de papaz mancası… Bizlerin yorumuyla asıl tarifinden çok daha lezzetli bir hal almış mancayı bir nevi meze ya da salata olarak tanımlayabiliriz.

İçerisinde patlıcandan tutun da kırmızı biber, yeşil biber, sarımsak, sirke , maydanoz ve dereotu gibi pek çok malzemenin yer aldığı manca, alkol sofralarının da vazgeçilmezi olarak masalarda yerini alıyor.

20- Rakı

Rakı kültürü Tekirdağ’ın vazgeçilmezidir. Şehri görebileceğiniz bir yerde rakı masasına oturmak, o havayı solumak güzel bir deneyim olacaktır.

Tatlılar

21- Hayrabolu Tatlısı

Kemalpaşa tatlısının büyüğüdür diyebiliriz. Üzerine tahin ve dondurma eklenerek güzel bir tat elde edilir.

22- Peynir Helvası

Peynir helvası Edirne’den Tekirdağ’a ve hatta Çanakkale’nin Eceabat ilçesine kadar ilimizde oldukça sevilen ünlü bir tatlıdır. Tereyağı ve peynirin muhteşem uyumunu ortaya çıkartan peynir helvası içerisinde toz şeker, yumurta sarısı, irmik gibi malzemeler barındırıyor.

23- Üzüm Pekmezi Hepimizin bildiği gibi üzüm pekmezinin faydaları saymakla bitmez… Tekirdağ Bağlarından toplanan üzümler, doğal ve sağlıklı pekmez haline getirildikten sonra  ‘’Tekirbağ’’ adıyla raflarda yerini alıyor. Kent geziniz sırasında mutlaka satın alıp, yakınlarınıza da hediye etmenizi tavsiye ederiz.

Sakarya doyurucu ana yemeklerin ardından nefis hafif tatlı servis edilen bir sofra kültürüne sahip.

Sakarya’nın yöresel yemekleri arasında iştah açıcı bal kabaklı, pırasalı ve patatesli yemekleri sofraların baş tacıdır. Sakarya’nın ilçelerine göre farklılaşan lezzetleri ve hem göze hem de mideye hitap eden tatlılarını sizler için derledik.

54-) SAKARYA Kültürel ve Yöresel yemekleri

Çorbalar

1- Bulgur Çorbası

Bulgur çorbası, kimine göre bir başlangıç kimine göre ise ana yemek. Besin değeri oldukça yüksek olan çorbanın içerisinde bulgurun dışında süt, kuru soğan gibi malzemelerde yer alıyor.

2- Dımbıl Çorbası

 Mayasız hamur ve su ile hazırlanan dımbıl çorbası, kentin yöresel yemekleri arasında ön plana çıkan başlangıçlarından biri. Oldukça hafif olmasıyla kendini sevdiren çorba, aynı zamanda çoğu zaman ana yemek olarak da tüketiliyor.

Ana Yemekler

3- Pekmezli Ayva Dolması

 Ayvalar bir çanak şekline getirilerek, önceden hazırlanmış iç harç konularak hazırlanmaktadır. Yemeğin sırrı ise pekmezde saklı. Sakarya’da sıklıkla pişirilen bu Osmanlı yemeğini denemenizi tavsiye ederiz.

4- Adapazarı Usulü Kuzu But

 Sakarya’nın meşhur özel gün yemeklerinden bir diğeri de Adapazarı Usulü Kuzu But…. Tandır yemeği olarak bilinse de çoğu evde fırında da pişirilen bu nefis yemek, Adapazarı’na yolunuz düşerse denemenizi tavsiye ettiğimiz lezzetler arasında bulunuyor.

5- Islama Köftesi

Balkan yemeği olarak bilinen ıslama köfte, 20. Yüzyılın başlarında Türkiye’ye yerleşen göçmenlerden mutfağımıza dahil olmuş sevilen lezzetlerden bir diğeri. Sakarya usulü hazırlanan köftelerin en önemli özelliği ise bölgedeki yaylalarda yetişen hayvan etlerinden hazırlanması ve farklı baharatlarla harmanlanarak kızartılan çıtır ekmeği…

6- Hamsili Pilav

Sakarya’nın Karadeniz kesiminde tutulan balıklar içerisinde hamsinin yeri elbette ki bir başka. Izgarası, fırını, kızartması derken pek çok şekilde tüketilen hamsi, Doğu Karadeniz’in en meşhur yemeklerinden biri olan hamsili pilav şeklinde de sofralardaki yerini alıyor.  Sakarya’ya has versiyonu ise ilk kez deneyenlerin damağında unutulmayan tatlar bırakıyor.

7- Balkabaklı Ekmek

 Rendelenmiş balkabaklarının suyu ile birlikte ekmek hamuruna ilave edilmesiyle ortaya çıkan bu lezzet bombası, pofudukluğu ve lezzetiyle meşhur. Sakarya iline özgü bu lezzeti kentteki pek çok pastanede bulabilmeniz mümkün. Bu ekmeğin en önemli özelliği ise bayatlamadan günlerce tazeliğini koruyabilmesi. Denemenizi tavsiye ederiz.

8- Çerkez Tavuğu

 Özellikle Osmanlı döneminde dünyanın pek çok yerinden ülkemize göç eden yabancılardan mutfağımıza giren bir diğer lezzet ise ‘’çerkez tavuğu’’… Çeçenistan’ın meşhur yemeği Sakarya mutfağının da temel taşlarını oluşturuyor diyebiliriz. Düğün yemekleri ve özel gün toplantılarında mutlaka hazırlanan bu lezzeti pek çok restoranda bulabilmeniz mümkün.

9- Ezme Fasulye

Barbunya fasulyeden hazırlanan Sakarya usulü ezme fasulye, pek çok baharat ve sebzeyle de birleşince tadından yenmiyor. Kentte yetişen körpecik barbunya fasulyelerinin yemeğe kattığı lezzet ise halk tarafından çok seviliyor.

10- Kara Lahana

Doğu Karadeniz’i en meşhur yemeklerinde mutlaka rastlayacağınız kara lahana, Sakarya içinde oldukça önemli bir bitki. Daha çok haşlama olarak karşımıza çıkan kara lahana yemeğinin içerisine mısır unu, fasulye ve pek çok baharat ekleniyor.

11- Kaşnuka

 Pırasa ve mısır unundan hazırlanan bu lezzetli yemeğin ismi Kaşnuka… Süt ve yumurtada eklenerek sufle kıvamına getirilen yemek, borcama dökülerek fırına veriliyor. Tadı ise oldukça lezzetli.

12- Pırasalı Börek

 Sakarya’nın kendine has olan bir lezzetidir. Temizlenmiş pırasalar kısık ateşte soğan ile kavrulur. İçerine az miktarda karabiber eklenir. Börek sosuna da yoğurt eklenerek, hamura çıtır bir lezzet kazandırılır.

13- Balkabaklı Gözleme

 Balkabaklı diğer gözleme çeşitlerine göre ayrı bir tada sahiptir. Balkabağının tatlılığı taze açılmış gözleme hamuruyla buluşmuştur.

Tatlılar

14- Cevizli Lokum

 Mayalanmış ekmek hamurundan yapılan nefis cevizli lokum, kentte yer alan mahalle fırınlarında sabah erken saatler pişirilir. Özellikle bayram ve diğer özel günlerde titizlikle hazırlanan cevizli lokum bir çeşit börek türüdür. İçerisinde enerji verici fındık, ceviz ve peynir gibi pek çok malzeme yer alan lokumlara isteğe bağlı olarak kuru üzüm de eklenebilir. Halk tarafından da sıklıkla pişirilen cevizli lokum, Sakarya yöresinin sevilen lezzetleri arasında gösterilir.

15- İncir UyuşturmasıSakarya’da denemeniz gereken tatlılar arasında yer alan incir uyuşturması, şeker ihtiyacınıza anında yanıt veren nefis tatlılar arasında gösteriliyor. İncir, su, süt ve şekerden hazırlanan tatlı bir süre kaynatıldıktan sonra kaselere koyup servis ediliyor, tadı ise parmak ısırtan cinsten…

16- Uğut Tatlısı

Oldukça zahmetsiz olmasıyla bilinen uğut tatlısı, Sakarya’nın yöresel tatlıları arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Yalnızca buğday ve su kullanılarak hazırlanan bu tatlının en önemli özelliği hiçbir tatlandırıcının kullanılmaması. Vitamin kaynağı olarak gösterilen uğut tatlısı, saç dökülmesi, B12 eksikliği gibi pek çok derde deva olmasıyla da ünlü.  

17- Kabak Tatlısı

 Türk mutfağının meşhur yöresel lezzetleri arasında gösterilen kabak tatlısının, Sakarya mutfağındaki yeri de bir başka. Kentin en popüler tatlılarından biri olarak gösterilen kabak tatlısı, servis edilme şekli ve üzerine eklenen kaymaklı fındığı ile diğer tatlılardan kendini ayıran bir lezzete sahip.

18- Köpük Helvası

 Taraklı Helva olarak da bilinmektedir. İçerisinde yumurta, şeker ve çöğen kökü bulundurur. Mutlaka denemeniz gereken bir aromaya sahiptir.

41-) KOCAELİ Kültürel ve Yöresel yemekleri

1. Cızlama

Sabah kahvaltılarının en sevilen lezzeti, içine ne sürülse yakışan lezzet cızlama, Kocaeli’nde de sık sık yapılan yöresel yemeklerden. Bazı yerlerde akıtma, bazı yerlerde ise krep olarak anılan hamur işinin, aslında diğerlerinden çok fazla farkı yok. Genellikle sac üzerinde pişirilen cızlama, günün her saatinde tüketiliyor olsa da, kahvaltı sofralarının baş tacı. İçerisine istediğiniz kahvaltılığı koyduktan sonra sararak yiyebileceğiniz yemeği, tazecik demlenmiş bir çayla yemenizi tavsiye ederiz.

 1. Ciğceli Kavurma

Kocaeli yöresel yemekler listemizde yerini alan bir diğer lezzetli yemek ise meşhur Ciğceli Kavurma. Pirinç pilavı ya da bulgur pilavı fark etmez, lokum gibi kuşbaşı etin pilavla buluştuğu enfes yemek, Kocaeli’deki et yemeklerinin baş tacı. Etin üzerine dökülen süt kaymağı da yemeğe farklı bir lezzet katıyor. Ciğceli olarak anılan bu kaymak aynı zamanda yemeğe de adını vermiş. Yanına bol köpüklü bir ayranın harika gideceğini düşündüğümüz yemeği, mutlaka denemelisiniz.

 1. Değirmendere Fındığı

Değirmendere topraklarında günümüzden yaklaşık 150 yıl önce yetiştirilmeye başlanan değirmendere fındığı, Kocaelilerin en sevdiği lezzetlerden. Günümüzde üreticilerinin sayısı oldukça azalsa da, Halıdere ve Gölcük arasında yetiştirilmeye devam ediliyor.

Doğu Karadeniz’den bildiğimiz fındığa göre şekil olarak farklı olan fındık, daha yassı ve sivri bir yapıya sahip. Kavrulmuşundan, çekilmişe pek çok yemekte ve tatlıda kullanılan Değirmendere fındığını, Değirmendere-Gölcük yolu üzerinde bulunan seyyarlardan satın alabilirsiniz.

 1. Mancar Yemeği

 Türkiye'nin farklı bölgelerinde kaldırık olarak da bilinen mancar ile yapılan bu lezzetli yöresel yemeğin yapımı biraz zahmetli. Taze taze toplanan mancarların, temizlendikten sonra iki saat suda yatırılması gerekiyor. Suda bekleyip iyice temizlendikten sonra sıcak suyun içinde haşlanan ot, isteğe göre soğanla birlikte kavrularak harika bir yemek halini alıyor. Bazen domates ve bulgur da eklenerek yapılıyor. Size de sadece yemeğin tadını çıkarmak kalıyor.

 1. Mancarlı Pide

Hazır mancar otundan bahsetmişken, Kocaeli yöresel yemekler listesinde mutlaka yerini alması gereken bir diğer mancarlı lezzetten bahsedelim. Mancar otunun soğanla ve isteğe göre başka sebzelerle kavrulmasıyla yapılan yemek, pide hamuruna sarılarak fırına veriliyor. Tat olarak tıpkı ıspanaklı pideyi andıran yemeği, seveceğinize eminiz. Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulabileceğiniz pideyi, yerinde denemenizi öneririzb

 1. Dartı

Kocaeli’nin meşhur lezzetlerinden, bir çeşit sofraların yöresel sosu diyebileceğimiz Dartı, oldukça lezzetli bir yemek. Kaynatılan sütlerin üzerinde bulunan yağların ayrı bir tencerede biriktirilip, kavrulmasıyla yapılan yemek, bir süre piştikten sonra sarı rengini alıyor. Soğuma işleminden sonra dondurulan dartı, makarnadan keşkeğe pek çok yemeğin üzerine dökülerek lezzetli sos işlevini de görüyor.

 1. Pişmaniye

 Şehirler arası yolculuklarda, dinlenme tesislerinden ya da yolunuz İzmit’ten geçtiğinde mutlaka karşılaştığınız meşhur lezzet pişmaniye, Türkiye’nin her yerine yayılmış harika bir lezzet. 1600’lü yıllarda İzmit ve çevresine yerleşen Ermeni ustaların elinden çıkan pişmaniye, yüzlerce yıldır sevilerek tüketiliyor. Sevdiklerinize ve kendinize birer paket hediye alarak, İzmit pişmaniyesinin tadını çıkarabilirsiniz.

 1. Umaç Çorbası

Her yörenin kendi has, birbirinden lezzetli çorbaları bulunuyor. Kocaeli’nin meşhur umaç çorbası da bunlardan biri. Kocaeli dışında diğer yörelerde de sık sık yapılan çorba, ovmaç ya da oğmaç çorbası olarak da biliniyor. Un, tereyağı ve fındık kadar ufalanmış hamur parçalarından yapılan çorba, mis gibi kokusuyla tok insanın bile iştahını açıyor.

 1. Yarımca Kirazı

Kırmızı meyvelerle arası iyi olanlardansanız, Yarımca’nın meşhur kirazı tam size göre. Napolyon kiraz olarak da bilinen Yarımca kirazı, büyük ve koyu renkli olmasıyla biliniyor. Oldukça tatlı olan kiraz, genellikle Körfez’de yetiştiriliyor. Kocaeli’de kurulan pek çok pazarda bulabileceğiniz Yarımca kirazını, dilerseniz yol üzerinde bulunan köy tezgahlarından da satın alabilirsiniz.

 1. Kandıra Yoğurdu

Kocaeli yöresel yemekler listemizde yer alan en değerli lezzetlerden olan Kandıra yoğurdu, Türkiye çapında oldukça bilinen, meşhur bir yoğurt. Kandıra yoğurdunu diğer yoğurtlardan farklı kılan özelliği ise, manda sütüyle yapılıyor olması. Manda sütü ve inek sütü karıştırılarak yapılan yoğurt, mis gibi kokusu ve kaymak gibi lezzetiyle, bir kez deneyenin hayran kaldığı yoğurt çeşitlerinden. Yolunuz Kandıra’ya düşerse mutlaka köy yapımı olanlarından denemelisiniz.

 1. Erik Marmelatı

Türkiye’nin neredeyse her şehrinde sevilerek tüketilen marmelatlar, kahvaltılardan tatlılara Türk sofralarında mutlaka yerini alıyor. Kocaeli yöresel yemekler listemizde yerini alan en özel marmelatlardan birisi de, kırmızı eriklerden elde edilen erik marmelatı. Mevsiminde toplanılan kırmızı eriklerin bol şekerle suda pişirilmesinden sonra, reçel haline gelmesiyle yapılan marmelatı, denedikten sonra kaşık kaşık yemek isteyebilirsiniz.

 1. Kesme Çorbası

Bayram çorbası adıyla da bilinen bu lezzetli çorba, Kocaelilerin sık sık tükettiği lezzetler arasında yer alıyor. Nohut, un ve erişte gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle yapılan yemek, özellikle akşam sofralarının vazgeçilmezi. Özellikle sünnet düğünlerinde yapıldığı için, bayram çorbası denilen yemeğe, oğlan büyüten çorba da deniyor.

 1. Beziryağı

 Keten tohumunun ıslatılmasıyla da ya da soğuk pres yöntemiyle yapılan Kocaeli’nin şifalı yağı beziryağı, gıda ve boya sektöründe aktif olarak kullanılıyor. Sıcak olarak yapılan yağ daha çok boya sektöründe kullanılırken, soğuk sıkım tekniğiyle yapılanı, direkt şifa amaçlı besleyici yağ olarak tüketiliyor. Bağışıklık sistemi iyileştirici özelliğinden, cilde faydalarına kadar pek çok şifası bulunan yağı, uzman doktor önerisi dışında bilinçsizce kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 1. Öğre Tatlısı

Darı unu ve gül suyunun bir araya geldiği en güzel lezzetlerden biri olan öğre tatlısı, Kocaeli yöresel yemekler listemizde mutlaka yerini almalıydı. Oldukça kolay bir yapımı olan tatlı, tıpkı muhallebi gibi sütle yapılıyor. Muhallebi usulüyle pişirildikten sonra gül suyu eklenerek soğuk olarak servis edilen tatlı, Kocaeli’nin en güzel tatlılarından desek yanlış olmaz.

 1. Kabaklı Kavurma

Sebzesiz bir yöresel mutfak düşünmek olur mu? Olmaz. Kocaeli sofralarında sık sık yerini alan, en sevilen sebzelerden birisi de kabak. Kavurmadan, haşlamaya, mezesinden közlemesine her çeşidiyle sofraya gelen kabak, Kocaeli’de en çok sebzeli kavurma şeklinde tüketiliyor. İsteğe göre domates ve kırmızı biber eklenerek kavrulan yemek, salçayla birleştiğinde benzersiz bir yemek oluyor.

 1. Nazlı Tatlısı

 Şerbetli yufka tatlısı adıyla da bilinen tatlı, Nazlı Fatma tatlısı ismiyle anılıyor. Şerbetli yufka ile yapılan tatlı, genellikle ramazan aylarında ve bayramlarda sık sık tüketiliyor. Kocaeli’nin pek çok fırın ve pastanesinde karşınıza çıkabilecek tatlının en güzel hali, ev yapımı olanı. El yapımı hamurlardan tatlı, kızartıldıktan sonra şerbette bekletilerek yapılıyor.

 1. Höşmerim

Türkiye’nin pek çok bölgesinde sevilerek tüketilen höşmerim tatlısı, Kocaeli’nin de en sevdiği yöresel tatlılardan biri. Peynir tatlısı olarak da bilinen tatlı, aslında Balıkesir iline ait. Yumurta, peynir ve irmikten yapılan tatlı, üzerine dondurma konularak da servis ediliyor. Soğuk olarak tüketilen tatlıyı, denemediyseniz denemenizi öneririz.

 1. Tavuklu Keşkek

Binlerce yıldır sofralarda yerini alan buğdayın en çok yakıştığı yemeklerden birisi de şüphesiz, keşkek desek yanlış olmaz. Aşurelik buğdayla yapılan keşkek, terayağı ve tiftiklenen haşlanmış tavuk parçaları eklenerek yapılıyor. Üzerin biberli sos dökülerek servis edilen keşkek, günün her öğününde yenebilecek oldukça faydalı ve hafif bir lezzet.

19. Ebegümeci Yemeği

Pek çok faydalı ota ev sahipliği yapan Kocaeli toprakları, Türkiye’nin pek çok yöresinde sevilerek tüketilen Ebegümeci otuna da ev sahipliği yapıyor. Mevsiminde toplanan ebegümeci otlarının iyice temizlendikten sonra soğanla kavrulmasıyla yapılan yemek, isteğe göre bulgurla da yapılabiliyor.

20. Kuru Helva

 Kocaeli yöresel yemekler listemizin sonunda yer alan meşhur tatlılardan kuru helva, undan yapılıyor. Oldukça az bir malzemeyle yapılabilen tatlı, özel günlerde de sıklıkla yapılıyor. Kavrulan unla yapılan tatlı, isteğe göre üzerine çekilmiş ceviz ya da fındık eklenerek şekilli biçimde servis ediliyor.

 

71-) KIRKLARELİ  Kültürel ve Yöresel yemekleri

Ana Yemekler

1- Papara Paparayı yedik” lafı, diğer deyimler gibi mecaz anlamlı olsa da bunu gerçeğe çevirmek sizin elinizde. Ana maddesi bayat ekmek olan papara için “yokluktan doğan lezzet” denilebilir. Su, tereyağ ve bayat ekmek ile hazırlanan paparayı zenginleştirmek size kalmış. Su yerine et suyu tercih edebileceğiniz gibi; lor peyniri de ekleyebilirsiniz.

2- Labada Borani

Elveda Rumeli dizisini izleyenler hatırlayacaktır; yiyeceği olmayan aileler labada toplamaya gider ve çeşitli yemekler yaparlardı. Trakya’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Kırklareli’de de labada oldukça fazla. Yoğurtlanarak yendiğinde tadına doyulmayan labada borani, özellikle vejetaryenlerin Kırklareli’de yiyebilecekleri en lezzetli yemeklerden biri.

3- Kırklareli Köftesi

Ülkemizin hemen hemen her yerinde olduğu gibi Kırklareli’nin de kendine has bir köftesi mevcut. Kırklareli’de kasap-restoran kültürü hakim. Bu tarz yerlerde istediğiniz eti seçiyorsunuz ve her şeyi gözünüzün önünde hazırlıyorlar. Yanında soğan ve özel domates sosu ile servis edilen Kırklareli köftesi, size farklı bir lezzet deneyimi yaşatacak.

4- Kuzu Kapama

Küçükbaş hayvancılığın Türkiye‘deki adresinin Trakya olduğunu söylemiştik. Ülkemizdeki en kaliteli pirincin de Kırklareli’nin komşusu Edirne‘de yetiştiğini düşünürsek; kapamanın en güzelini Kırklareli’de yiyebileceğinizi söyleyebiliriz. Lokum gibi kuzu eti, pirinç ve soğanı ile fırında hazırlanan kapama, şehrin en popüler lezzetlerinden biri.

5- Pekmezli Kaçamak

 Mübadeleler ve göçler seneler içinde Kırklareli’ni Trakya’nın farklı bölgelerinden gelen insanların yaşam alanı yapmış. Benzerlikleri olduğu kadar farklılıkları da olan bu insanlar, Kırklareli’nin zengin mutfağının temel kaynağı. Bir göçmen yemeği olan kaçamak, mısır unundan yapılıyor ve kıvamını tutturmak pek de kolay değil. Kırklareli’de Poyralı pancar pekmezi ile servis edilen yemeği; lor peyniri, kavurma ve yoğurtla da yiyebilirsiniz.

6- Sini Mantısı

 Hamur işinin Kırklareli mutfağındaki yerinden bahsetmiştik. Trakya mantısı olarak da bilinen sini mantısı da, şehirde yiyebileceğiniz lezzetli yemeklerden biri. Şekil olarak diğer mantılara benzese de, sini mantısının yapılışında bazı farklar göze çarpıyor. Mantının içi doldurulduktan sonra fırınlanıyor ve fırınlama işlemi devam edilirken su kaynatılıyor. Tepsi fırından çıkarıldıktan sonra kaynayan su tepsiye ilave ediliyor.

7- Soğan Pidesi

 Soğan pidesi de kaçamak gibi bir göçmen yemeğidir. Özellikle Kırklareli’nin köylerinde çokça yapılan soğan pidesi, şehrin en bilinen hamur işlerindendir. Ana malzemesi soğan olan pideye, isteğe göre kıyma, domates rendesi ve maydanoz da ilave edilebilir. Ayrıca benzerlerinin aksine soğan pidesi, soğukken de oldukça lezzetli.

8- Manca

Sevilen Rumeli yemeklerinden biri olan manca, Kırklareli mutfağının da çok sevilen lezzetlerinden biri. İştah açıcı bir meze olarak sofralarda yerini alan yemek içerisinde patlıcan, kırmızı biber, yeşil biber, zeytinyağı ve üzüm sirkesi yer alıyor.

9- Tavuklu Kalle

Lahana turşusu ve haşlanmış tavuk göğsü ile yapılan bu parmak ısırtan lezzetin ismi tavuklu kalle… Kentte halkın sıklıkla pişirdiğ yemek genellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olarak çıkıyor karşımıza. Faydaları ise oldukça fazla.

10- Papaz Yahnisi

Kırklareli’nin en meşhur yemeklerinden biri olan papaz yahnisi, bizim soğan yahnisi olarak da bildiğimiz leziz ve doyurucu ana yemeklerden biri. Geçmişte Rumlar, Yahudiler, Türkler ve Bulgarlar Kırklareli’nde yaşarken hasta bir din görevlisine Türk komşusu soğan yahnisi götürür. Din görevlisi yahniyi çok beğendiği için sürekli komşusundan bu yemeği ister. Böylece soğan yahnisinin adı Papaz yahnisi olur.

11- Sütlü Hamur Çorbası

Trakya mutfağına Rumeli göçmenler tarafından taşınan sütlü hamur çorbası, Kırklareli’nin de yöresel lezzetlerinden biri haline gelmiş.Tekirdağ'da farklı yorumunu göreceğiniz çorba, Kırklareli’nde kuru nane ile servis ediliyor.  İçerisinde erişte, kuru nane ve yumurta yer alıyor.

12- Kupriva

 Kırklareli’nin meşhur yöresel lezzetlerinden biri kupriva. Isırgan otundan hazırlanan bu yemeğin sağlığa faydaları ise saymakla bitmiyor. Bizdeki ismi ısırgan mancarı olan kopriva, uzun süre kavrulduktan sorma ıspanak, pırasa gibi diğer sebzelerle birlikte harmanlanır. Son olarak da yumurta kırılarak servis edilir.

13- Sütlü Biber Turşusu

Pek çok mutfakta göremeyeceğimiz ve çoğumuzun bilmediği bir lezzet sütlü biber turşusu. Kırklareli’nde ise vazgeçilmezler listesine çoktan girmiş bile. Edirne’de de benzerini görebileceğiniz bu turşu keçi sütü, çarliston biber ve beyaz peynir ile hazırlanıyor. Bolca tuzlandıktan sonra ise kavanozlanıyor.

34-)   İSTANBUL Kültürel ve Yöresel yemekleri

 1. Gümüşsuyu'nun baklası
  Bayrampaşa'nın enginarı
  3. Yedikule'nin yağlı göbekli marulu
  4. Langa'nın hıyarı
  5. Kartal'ın pırasası
  6. Çengelköy'ün badem gibi salatalığı ve kayısısı
  7. Kemer'in patlıcanı
  8. Arnavutköy'ün çileği
  9. Kavak'ın inciri
  10. Sultanselim'in kocaman beyaz inciri
  11. Yakacık'ın, Erenköy'ün Pembeçavuş ve Alpehlivan üzümü
  12. Beykoz-Dereseki'nin fasulyesi, cevizi
  13. Vaniköy'ün vişnesi, Akhafız can eriği
  14. Beykoz'un cevizi
  15. Ayaspaşa'nın beyaz, tatlı kara, ekşi kara dutları

İSTANBUL'UN MEŞHUR SULARI

 1. Sarıyer'in Çırçır, Hünkâr, Fındık, Kestane suları
  Beykoz'un Sırmakeş, Karakulak, Taşdelen, Çubuklu suları
  3. Kanlıca'nın Göztepe suları
  4. Yakacık'ın Ayazma, Kolu, Vezirçeşmesi, Hacı-kahya, Çalkantı suları
  5. Kartal-Soğanlık'ın Çarşı suyu
  6. Emirgan'ın Kanlıkavak suyu

İSTANBUL'UN MEŞHUR YEMEKLERİ

1.Eyüp'ün kebabı ve kaymağı
2. Beykoz'un paçası
3. Sultanahmet işkembecinsin terbiyeli şirden çorbası
4. Karaköy fırınının saray lokması ve kuru-poğaçası
5. Kanlıca'nın yoğurdu
6. Üsküdar-Şemsipaşa'nın turşusu
7. Vefa'nın bozası
8. Çekmece'nin dört parmak eninde taze balık yumurtası
9. Boğaz'ın uskumrusu, lüferi ve turfanda kalkanı
10. Hacıbekir'in akide ve latiflokumu
11. Sultanahmet'te Şekerci İbrahim Efendi'nin badem ezmesi ve sakızlı lokumu
12. Samatya-Narlıkapı ve Danca'nın çirozu
13. Arnavutköy'ün akıntı istiridyesi
14. Moda fenerinin ıstakoz ve pavuryası
15. Sarıyer'in özel kabak böreği

22-)   EDİRNE Kültürel ve Yöresel yemekleri

Trakya mutfağının en lezzetli yemeklerini Edirne’de bulabilirsiniz.

Edirne, gerek Balkanlar’da bulunmasından dolayı, gerekse Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmasından dolayı oldukça zengin bir mutfağa sahip. Et yemekleri ve hamur işinin başı çektiği Edirne’deki lezzetler şöyle;

Tava Ciğeri

Ünü Edirne’nin, hatta Türkiye'nin sınırlarını aşan tava ciğeri, şehri en bilinen lezzetidir. Öyle ki sırf tava ciğeri yemek için Yunanistan'dan gelenler bile var. İnce ince kesilen ciğer dilimleri una bulandıktan sonra kızartılıyor ve ortaya enfes bir lezzet çıkıyor. Eğer ciğer yemeyen biriyseniz, başlangıç için en ideal lezzet tava ciğeri olacaktır.

Elbasan Tava

Kökeni Traklara dayanan, Edirne’nin başkent olmasıyla birlikte Osmanlı mutfağındaki yerini alan elbasan tava, Edirne mutfağındaki bir diğer et yemeği. Kuzu eti, soğan, sarımsak ve yoğurtun ana malzeme olarak kullanıldığı yemek, lezzetli olduğu kadar sağlıklı da.

Zirva

 Meyve ve etin bir arada olduğu enfes bir lezzette sıra: Zirva. Osmanlı döneminde cuma akşamları, ramazan boyunca ve bayram günlerinde halka dağıtılan yemekte; kuzu eti, kuru üzüm, bal, hurma, kayısı ve incir bulunuyor. Yapısı itibariyle aşureyi andırsa da, lezzeti oldukça farklı.

Ciğer Sarma

Edirne’de ciğer yemeği, tava ciğeri ile sınırlı değil. Tava ciğeri kadar bilinmese de ciğer sarmayı bir kez yiyen bir daha yemek istiyor. Ciğer zarı; kuş üzümü, dolmalık fıstık, soğan ve pirinçle dolduruluyor ve ardından fırına veriliyor. Tava ciğeri ve ciğer sarma arasında karar vermekse size kalıyor.

Zerde

Bu muhteşem renk cümbüşünü bozmak ilk bakışta zor görünse de, zerdenin tadına baktığınızda buna değdiğini hissedeceksiniz. Safran, zerdeçal, pirinç, kuş üzümü ve gül suyuyla hazırlanan tatlı, tahmin edileceği üzere adını zerdeçaldan alıyor. Osmanlı saray mutfağının en sevilen tatlısını, Edirne’de yemenin tadı bir başka.

Cevizli Oturtma

Cevizli oturtma, Edirne’nin en meşhur şerbetli tatlısı. Bol bol ceviz ve çıtır çıtır yufka ile hazırlanan tatlı, şehirde baklava ile yarışabilen enden tatlılardan. Edirne’de tatlı yemek isterseniz ilk tercihiniz ceviz oturtma olmalı.

Akıtma

 Akıtma için “yumurtasız krep” denilebilir. Üzerine; tereyağ, bal, çikolata, kaymak ya da reçel dökülerek harika lezzetler yaratabilirsiniz. Her ne kadar kahvaltıların vazgeçilmezi olsa da, akıtmayı günün her öğününde yiyebilirsiniz.

 

Tarihse tarih, lezzetse lezzet. Kusursuzluğuyla şaşırtan Çanakkale, sofra kültürünü sizinle paylaşmak için can atıyor.

Köklü tarihi ve kültürüyle dillere destan olan Çanakkale, yöresel yemekleriyle de oldukça önemli bir yere sahip. Sizin için derlediğimiz en lezzetli yemekleri aşağıda görebilirsiniz.

Tumbi

 Çanakkale’nin lezzetiyle büyüleyen en özel yemeklerinden olan tumbi; göce, patlıcan, maydanoz ve domatesle hazırlanıyor. Ardından tavada kavrularak, fırına atılıyor. Fırından çıkarılan tumbileri zeytinyağıyla süsledikten sonra bu nefis yemeği yemeye başlayabilirsiniz.

Metez

 Başka yörelerde peynirle yapılan bir çeşidi daha olsa da Çanakkale’de kıymanın eşsiz lezzetiyle yapılan bir yemek metez. Hazırlanan ve yarım ay şeklinde açılan hamurun içine kıymalı harcın koyulmasından sonra 10 dakika civarında suda pişirilmesi ve salçalı sosla buluşmasının ardından size bu yemeği afiyetle yemek düşüyor.

Patlıcan Turşusu

Patlıcan turşusu her yörede yapılsa da Çanakkale’de bambaşka bir yeri var çünkü bir ana yemek hazırlanırcasına emek veriliyor. Patlıcanlar haşlanıyor, lahanalar ayrılıyor ve araya kereviz konularak iple bağlanıyor. Anlayacağınız, lezzetiyle bu zahmeti hak ediyor ve sofraların baş köşesine kuruluyor.

Çırpma

Un ve sudan yapılan karışıma ıspanak ve soğanın katılıp, fırında kızartılmasıyla hazırlanan çırpma, bir yediğinizde tadını bir daha unutamayacağınız şehrin en sevilen tatlarından.

İskorpit Çorbası

İskorpit balığından yapılan çorbaya un, domates, havuç ve türlü çeşit yeşillik de eşlik edince ortaya doyamayacağınız bir tat çıkıyor. Çanakkale’ye yolunuz düşerse mutlaka denemeniz gereken yemeklerin başında geliyor.

Melki Yemeği

 Başrolünde mantar olan melki yemeği, salça, soğan, karabiber ve tuz eklenerek hazırlanıyor. Görüntüsüyle farklı olan yemek Çanakkale’de az ve öz malzemeyle de çok lezzetin elde edilebileceğinin kanıtı niteliğinde.

Börülce Köftesi

Salatası ve çeşit çeşit yemeği yapılan börülcenin Çanakkale’de köftesi de yapılıyor; un, yumurta, domates, soğan ve baharat koyularak yapılan börülce köftesi şehre özgü yapılan ve en sevilen yemeklerden.

Yumurtalı Tiken

Bostan otu, yumurta, soğan ve salça gibi malzemelerle hazırlanan yumurtalı tiken, tam bir protein ve vitamin deposu! Siz de bu besleyici yumurtalı tiken yemeğini şehre yolunuz düştüğünde mutlaka denemelisiniz.

Tuzlu Sardalya

 Şehirde çok meşhur olan sardalya balığı, özellikle büyük emekler verilerek günler, haftalar, hatta aylar harcanarak hazırlanan tuzlu sardalyasıyla ününü ve önemini ikiye katlıyor. Bir yediğinizde lezzetiyle damaklarınızı şenlendirecek, aklınızdan bir daha hiç çıkmayacak bu tadı siz de denemeden dönmeyin.

Basma Helvası

 Un, bolca ceviz ve şekerle yapılan basma helvası, lezzetini zeytinyağıyla tamamlayarak farkını ortaya koyuyor. Hazırlandıktan sonra soğutulup, baklava dilimleri şeklinde kesilerek servis edilen helva sizi büyüleyecek.

16-)   Kültürel ve Yöresel yemekleri

Bursa kimliğinin bir parçası olan yöresel lezzetler şehri ziyaret edenleri zevkten dört köşe ediyor.

Bursa doğası ve tarihiyle olduğu kadar birbirinden lezzetli yemekleriyle de gönülleri fethediyor. Bursa yöresel lezzetleri yazımızda unutamayacağınız birbirinden lezzetli yemekleri bir araya getirdik.

Bursa Yöresel Lezzetleri ;

1- İskender Kebap

 Bursa yöresel lezzetler denince ilk akla gelen yemeklerden olan iskender; lezzeti, görüntüsü ve bol tereyağıyla damaklarınızı şenlendirecek, tadıyla adeta sizi büyüleyecek.

2- Düğün Helvası

 Süt helvası ve Bursa helvası olarak da bilinen helva, diğer helva türlerinden farklı bir teknikle yapılıyor. Düğün helvası, adından da anlaşılacağı üzere genelde düğünlerde hazırlanıp misafirlere sunulsa da, özellikle iftar sofralarının vazgeçilmezidir.

3- Mihaliç Peyniri

Kelle olarak da bilinen peynir, adını Karacabey’in eski ismi Mihaliç’tan alıyor ama yöre halkı tarafından “mağlıç” olarak telaffuz edilir. Sert, bol gözenekli ve bol tuzlu olan mihaliç peyniri kahvaltılarda çiğ veya pişirilerek tüketilir. Salatalarda, makarnalarda ya da çorbalarda ise rendeleyerek yenir. Peynir bol tuzlu olduğundan suda bekletilip tuzundan arındırılıyor. Böylece yumuşaması da sağlanıyor.

4- Cevizli Lokum

Bursa’nın hemen hemen her köşesinde bulabileceğiniz cevizli lokum, yörede kına lokumu olarak da bilinir. Cevizli lokum yanında içebileceğiniz bir çayla doyumsuz bir lezzete ulaştırıyor.

5- Bursa Şeftalisi

 Ünü şehri değil, Türkiye'yi aşmış Bursa şeftalisinin önceden yirmiye yakın çeşidi bulunuyordu. Günümüzde çeşidi azalmış olsa da Bursa’nın gururu olma özelliğini kaybetmiyor.

6- Dağ Çileği

Bursa’ya özgü ünlü meyvelerden olan dağ çileği, hem içerdiği vitaminlerle sağlığımız açısından hem de lezzetiyle son derece önemli bir yere sahip. Özellikle şehrin Keles ilçesinin geçim kaynağı olan dağ çileği, sadece ülkemizde değil dünyada da Bursa’nın bir sembolü olarak biliniyor. Çileklerden reçel yapabilir ya da pasta ve tatlılarınızda da kullanabilirsiniz.

7- Cendere Baklavası

Cennet künkü diye de bilinen şehrin en eski tatlılarından olan cendere baklavası, özellikle bayramlarda sofraların vazgeçilmezi oluyor. Oldukça lezzetli olan bu baklavayı yapabilmek için biraz sabırlı olmanız gerekiyor çünkü yapımı da lezzeti kadar oldukça zor ve zahmetli.

8- Kestane Şekeri

Bursa yöresel lezzetleri listesinin olmazsa olmazlarından biri de kestane şekeri… Özellikle şehre geldiğinizde eşinize dostunuza hediye olarak götürebileceğiniz en lezzetli tatlardan biri.

9- Tahinli Pide

 Bursa’nın en meşhur ve halkın en sevdiği lezzetlerden olan tahinli pide, şehrin dışındaki yerlerde pek bilinmiyor. Kahvaltılarda sadece tahinli pide yiyenler bile var.

10- İnegöl Köfte

Bursa denince ilk akla gelen yemek olan inegöl köfte, kuzu ve dana etinin baharatsız bir şekilde kullanılmasıyla hazırlanıyor. İnegöl köfte, 100 küsür senedir ne lezzetinden ne de şeklinden ödün vermeden hala aynı lezzetle yiyenleri büyülüyor.

11- Kıymalı Cantık

Bursa’ya has yiyeceklerden olan kıymalı cantık, görünümüyle fındık lahmacuna benzese de tadıyla bambaşka bir lezzete sahip.

12- Pideli Köfte

Pideli köftenin ana maddesi köfte olsa da bu köfte bildiğimiz köfteler gibi kuru ya da iskender kadar soslu değil. Doyumsuz lezzetiyle iskenderden sonra şehirde en sevilen ve tercih edilen yemeklerden olan kıymalı pide hem sofralarınızı hem de damaklarınızı şenlendirecek.

13- Muradiye Çorbası

  Yapımında tavuk kuşbaşı, kabak, şehriye, havuç, yoğurt, tereyağı ve un kullanın çorba Bursa’nın en meşhur çorbalarından biridir. Muradiye çorbası hem görüntüsüyle gözünüze, enfes tadıyla midenize hitap edecektir.

14- Uludağ Pilavı

Klasik pilav yemekten sıkıldıysanız, içerisindeki zengin malzeme çeşidiyle size Uludağ pilavını mutlaka öneriyoruz. Kuşbaşı et, havuç, kesme şeker, kestane ve üzümün pirinç taneleriyle birleşmesiyle ortaya çıkan süper lezzetlerden biri.

15- Ciğer Sarması

Aslında Rumeli mutfağına ait olan ciğer sarması Bursa’da yaygın olarak yapılıyor. Yapımı diğer yemeklere göre uğraştırıcı olduğu için Bursa’da genelde özel günlerde yapılan bir yemektir.

16- Etli Kereviz

Bursaya özgü olan bu yemeği insan farklı çeşitlerde yapabiliyor. Siz kesinlikşe Bursa’da etli kereviz yemeden dönmeyin.. Yediğinizde bu lezzeti unutamayacağınızı şimdiden söylüyoruz.

17- Kestaneli Lahana Sarması 

11-) BİLECİK  Kültürel ve Yöresel yemekleri

1. Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası

Bilecik yöresel yemekler listemize, şehrin en sevilen yöresel çorbalarından biri olan dağ eriği ekşili kesme çorbasıyla başlıyoruz. Bol malzemesi ve güzel görüntüsüyle iştah açan çorba, içerisinde mercimekten, el yapımı erişteye kadar birçok doyurucu ve besin değeri yüksek lezzete sahip. Et suyuyla tatlandırılan çorba aslında bir nevi aş olarak tüketiliyor. Akşam yemeklerinden önce sıcacık içilen çorba, o kadar doyurucu ki bazen tek başına da yenebiliyor.

2. Ovmaç Çorbası

 Ovmaç ya da oğmaç çorbası… Her yörede farklı isimle bilinen ama mutlaka sofralarda yerini alan meşhur geleneksel çorbalarımızdan biri olan ovmaç, Bilecik sofralarının da baş tacı. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan çorba, bol tereyağı ve isteğe göre salça eklenilerek yapılıyor. Domatesten, onlarca baharata kadar birbirinden farklı lezzeti barındıran çorba, isteğe göre soğuk ya da sıcak olarak tüketilebiliyor.

Ana Yemekler

3. Mercimekli Bozüyük Mantısı

Mantı sevenlerdenseniz sizi listemizin bu maddesine alalım. Zira Bilecik’in meşhur mercimekli Bozüyük mantısına bayılacağınıza eminiz. Bileciklilerin kendi elleriyle açtığı bol lezzetli ve bol emekli hamurların içerisine haşlanmış mercimek eklenmesiyle yapılan mantılar, fırında pişirildikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı sos dökülerek servis ediliyor.

 1. Bilecik Güveci

Bir yemek güvecin içerisinde pişer de, lezzetsiz olur mu hiç? Olmaz. İşte Bilecik’in lezzetli yöresel yemeklerinden biri de güveçte pişen bu bol etli ve sebzeli Bilecik güveci yemeği. İçerisinde patatesten, patlıcana sebzelerin yer aldığı güveçte, kuşbaşı etlerin ve üzerine dökülen kaşarın kokusuyla tok olsanız dahi acıkacaksınız. Fırında bol tereyağı ile yapılan güveç yemeğini, Bilecik’e geldiğinizde mutlaka denemelisiniz.

 1. Parmak Köftesi

 Köftelerin en güzel çeşitlerinden biri olan parmak köfte, tabiri caizse parmak ısırtan lezzet olarak da biliniyor. Köfteyle arası iyi olanlardansanız, Bilecik’in meşhur yemeklerinden parmak köftesini de seveceğinize eminiz. Kıyma ve çeşitli baharatlarla yapılan köfte, ince uzun parmak şeklinde kızartıldıktan sonra servise hazır hale geliyor. Size de afiyetle yemek düşüyor.

 1. Yunus Erikli Ekşili Biber Dolması

Dolmaların en ilginç olanlarından biri olan yunus erikli ekşili biber dolması, ismiyle de görüntüsüyle de oldukça ilgi çeken bir lezzet. Önceden yaz ayında kurutulmuş yeşil biber ve patlıcanların içerisine doldurulan dolma harcıyla birlikte suda pişirilen dolmalar, üzerine kızılcık ve dağ eriği gibi oldukça farklı lezzetlere sahip tatların eklenmesiyle servis ediliyor.

 1. Zırz

Zırz dendiğinde herkesin aklına pek çok farklı yemek görüntüsü geliyor. Zira her yöre muhakkak bir yemeğine zırz ismini vermiş. Bilecik yöresel yemekler listemizde yerini alan meşhur zırz yemeği ise, ıspanakla yapılan oldukça lezzetli bir yemek. İçerisinde soğandan Çerkez tuzuna kadar birçok tadın yer aldığı zırz, bulamaç gibi yapıldıktan sonra üzerine yoğurt dökülerek servis ediliyor.

 1. Kaçamak

 Pekmezlisinden sadelisine, adeta bir lezzet kaçamağı olan Bilecik yöresel yemekler listemizin ilginç yemeği kaçamak, ismiyle dahi akılda kalıyor. Oldukça az malzemeyle yapılan yemek, mısır unu ve tereyağı ile yapılıyor. Kavrulmuş mısır unu ve tereyağının kokusuyla iştahız açıldığında, kaçamak yemeğini ekmek bana bana yiyebilirsiniz.

 1. Gök Fasille

Bilecik yöresel yemekler listemizde yerini alan önemli bir diğer lezzet de, gök fasille yemeği. Önceden kurutulmuş fasulyelerle yapılan yemek, sulu yemek gibi salça, soğan ve yağ ile yapılıyor. İsteğe göre içerisinde barbunyadan, baharata pek çok şey eklenebilen yemek, özellikle akşam yemeklerinde Bilecik sofralarında yerini alıyor.

 1. Huris Tepsi

 Kalabalık ailelerde yüzyıllardan beri gelenek halinde sürüp gelen tepsi yemekleri Bilecik mutfağında da hiç kuşkusuz yerini almış. Büyük bir tepsinin içerisine salçalı ve soğanlı suda pişen bonfile eklenmesinden sonra etrafına pirinç pilavı dökülerek hazır hale gelen yemek, ortada yer alan tepsiden yenecek şekilde servis ediliyor.

Kebaplar

 1. Bıldırcın Kebabı

Kırklareli mutfağında da sıklıkla pişirilen bıldırcın kebabı da Bilecik yöresel yemekler listemizde yerini alıyor. Beyaz et yemeyi sevenlerdenseniz, sabahları kahvaltıda yumurtasını da yediğimiz bıldırcın kebabını da seveceğinizi düşünüyoruz. Temizlenip tütsülenen bıldırcınların düdüklüde pişirildikten sonra patates, domates ve çeşitli çeşniler eklenip fırında pişirilen yemek, genellikle özel günlerde akşam yemeklerinde tüketiliyor.

 1. Nohutlu Kebabı

 Bilecik’te yiyebileceğiniz lezzetlerden bir diğeri de, nohutla yapılan meşhur nohutlu kebabı. Yufka, et ve nohut bir araya geldiğinde ne kadar lezzetli bir yemek ortaya çıktığını neredeyse hepimiz biliyoruzdur. Bilecik yöresel yemekler listemizde yerini alan yemek de oldukça lezzetli. Etin yağında ıslanmış yufkaların üzerine serpilen etli nohutların mis gibi kokusu tokken bile iştah açıyor.

Tatlılar

14. Büzme Tatlısı

Bilecik yöresel yemekler listemizin tatlılar kısmında ise karşımıza şehrin en sık yenilen ve çok sevilen baklavası olan büzme tatlısı yer alıyor. Elde açılan özel incecik baklava yufkalarıyla yapılan baklava, içerisine isteğe göre çekilmiş fındık ya da ceviz katılarak yapılıyor. Önceden hazırlanan harika kıvamdaki şerbeti eklendikten sonra tepsi tepsi yenilen baklava, genellikle bayram ve düğün gibi özel günlerde fazla sayılarda yapılıyor. Yanına bir de taze demlenmiş bir çay olduğunda parmaklarınızı ısırtacak büzme tatlısını daha önceden denemediyseniz, mutlaka tadına bakmalısınız.

15. Pancar Pekmezi

 Hepimizin de yakından tanıdığı şeker pancarıyla yapılan bu pekmez de Bilecik yöresel yemekler listemizde yerini alıyor. Pancar pekmezi şehirde geleneksel bir lezzet haline geldiği için şehirde dolaşırken dahi raflarda mutlaka karşınıza çıkacaktır. Diğer pekmezlere nazaran tadı daha yoğun olan pekmez, besin değeri ve faydalarıyla da biliniyor. Hastalıklara karşı doğal koruyucu olarak bilinen pekmez, özellikle kış aylarında daha sık tüketiliyor.

16. Nişasta Helvası Bilecik mutfağında sık sık pişen tatlılardan birisi olan nişasta helvası, az malzemeyle ve kolayca yapıldığı için yüzyıllardır gelenek haline gelmiş bir lezzet. Maddi imkansızlıkların içinde, savaş döneminde dahi yapılan kurtarıcı nişasta helvası, buğday nişastasıyla yapılıyor. Tereyağında kavrulan helva, isteğe göre aroma katması için gül suyuyla da yapılabiliyor.

17. Bilecik Pazaryeri Helvası

Bilecik yöresel yemekler listemizin son maddesinde yer alan helva, şehrin Pazaryeri ilçesinde yer alıyor. Özel olarak taş değirmenlerde ezilip susamdan tahine dönen tatlının, özel kalıplarda şekillendirilmesiyle yapılıyor. Yaz kış fark etmeksizin, üzerinde dondurmayla ya da kışın boza ile birlikte yenilen helva, 2018 yılında Türk patent ve marka kurulunun da patentini alarak yörenin meşhur lezzetlerinden biri olarak kabul edilmiş.

Lahana sarması neredeyse herkesin çok sevdiği lezzetlerden biri. Bursa usulü lahana sarmasının daha çok seveceğiniz lezzetlerden biri olacağına eminiz. Fırın ızgarasında pişirilen kestanelerin lahananın iç harcıyla birleşiminden ortaya çıkan harika bir lezzet.

18- Anjelik Reçeli

Bursa Uludağ’ın bitki örtüsünde yetişen bir bitkiden yapılan reçel, günümüzde çok bilinmiyor. Eski neslin çok sevdiği anjelik reçeli kahvaltıların vazgeçilmeziymiş. Tadını merak edenler Bursa Uludağ Pastanesi’nde yiyebilir.

19- Bağdat Hurma Tatlısı

Bursalı değilseniz ismini bile daha önce duymadığınız bir tatlı ile tanıştıralım sizleri; Bağdat hurma tatlısı. Bursa’ya özgü olan hurma tatlısı hala dünyada ve Türkiye’de sadece burada yapılıyor. Sağlıklı bir tatlı alternatifi olan hurma tatlısını denemenizi tavsiye ediyoruz.

20- Kemalpaşa Tatlısı

 Bursa yöresel lezzetleri listesinde aslında hemen hemen her yerde rastladığımız, hatta evde annelerimizin yaptığı Kemalpasa tatlısı var. Şerbetli tatlıların en çok tercih edilenleri arasında olan tatlı, Bursa’nın MustafaKemalPaşa ilçesine aittir ve ismini buradan almıştır.

10-) Balıkesir Kültürel ve Yöresel yemekleri

Ana Yemekler

1- Peynirli Patlıcan

 Alacalı olarak soyulan patlıcanlar, yuvarlak bir şekilde kesiliyor ve iki patlıcan arasına manyas peyniri koyuluyor. Kürdan yardımıyla tutturulan patlıcan-peynir ikilisi kızgın yağda kızartılarak, üzerine sarımsaklı domates sos ekleniyor. Peynir ve patlıcan ikilisinin doyulmaz lezzetini tatmak isteyenler için peynirli patlıcan en güzel seçeneği sunuyor.

2- Sura Balıkkesir'in sebze yemeklerinin yanı sıra et yemekleri de oldukça meşhur. Kuzu ya da oğlak etiyle yapılan Sura yemeği buna en güzel kanıt niteliğinde. Kuzu ciğerinden pirince, çam fıstığından kuş üzümüne her şeyin bulunduğu bu yemeğin baharatı da oldukça bol. İçinde bulunan çeşitlilik ve çokça eklenen etle tam bir şölen yemeği olan Sura, genellikle Kurban Bayramı zamanlarında yapılıyor.

3- Düğün Çorbası

 Haşlanmış nohut, tereyağı, un ve arpa şehriyenin karıştırılmasıyla meydana gelen Balıkesir usülü düğün çorbası, lezzetinin yanı sıra doyuruculuğuyla da başlı başına bir ana yemek olabilecek nitelikte.

4- Balıkesir Mantısı (Tavuklu Mantı)

Tavuk ve tavuk suyunun eşsiz lezzetiyle dolu hamurun içine bir şey koymadan, dört tarafının kapatılıp fırınlanması ve tavuk suyunda haşlandıktan sonra hem tavuk etleri hem de haşlanmış nohutun dökülmesiyle yapılan tavuklu mantı, sarımsaklı yoğurtla da lezzetini  katlıyor.

5- Börülce Ekşilemesi

 Sallama ya da sıyırma adıyla da bilinen börülce ekşilemesi, haşlanmış börülcelerin zeytinyağı ve koruk suyuyla buluşmasının ardından sarımsakla tamamlanmasıyla yapılıyor.

6- Tirit Ufak ufak doğranan ekmeklerin üzerine tavuk suyu, domates ve suda haşlanmış tavukların yanı sıra tereyağı ve incecik doğranmış maydanozların da eklenmesiyle yapılan tirit, şehrin en lezzetli ve meşhur yemekleri arasında

7- Keşkek

Türkiye’nin pek çok ilinde yöresel lezzet kategorisine giren keşkek, Balıkesir mutfağında meşhur yemekleri arasındadır. İsteğe bağlı olarak etli ya da tavuklu yapılan keşkek, buğdaydan ve nohuttan hazırlanan nefis bir tat. Özellikle köylük yerlerde düğün ve bayram gibi özel günlerde pişirilen bu lezzeti tatmanızı tavsiye ederiz.

8- Saçaklı Mantı

Sarımsaklı bulgurun, hepimizin bildiği bulgur pilavından tek farkı iri doğranmış sarımsaklarla karıştırılması. Sarımsağın faydalarını ve yemeklere kattığı lezzeti anlatmaya gerek yok bu sebeptendir ki sarımsaklı bulgur, Balıkesir’de çekinmeden tüketebileceğiniz lezzetler arasında.

9- Sarımsaklı Bulgur

 Sarımsaklı bulgurun, hepimizin bildiği bulgur pilavından tek farkı iri doğranmış sarımsaklarla karıştırılması. Sarımsağın faydalarını ve yemeklere kattığı lezzeti anlatmaya gerek yok bu sebeptendir ki sarımsaklı bulgur, Balıkesir’de çekinmeden tüketebileceğiniz lezzetler arasında.

10- Bigadiç Güveç

Balıkesir’in Bigadiç ilçesine özgü bu lezzetli güveç yemeği, kentte pek çok restoran ve  lokantada bulabileceğiniz bir lezzet. Güveci diğerlerinden farklı kılan ise ilçede her kasap dükkanında yer alan odun közü ile kızdırılan fırınlar. Lezzetini pişirme yönteminden alan bu yemek süt oğlağından yapılıyor. Leziz kokusuyla iştah kabartan Balıkesir yemeklerinden biri.

11- Susurluk Ayranı ve Tostu

Balıkesir’e özel araçla yolculuk edenlerin Susurluk’ta bir mola verip bol köpüklü Susurluk ayranının ve bol kaşarlı tostunun tadına bakmadan geçmesi olasılık dahi değil. Henüz hiç tatmadıysanız çok şey kaybettiğinizin bilgisini verelim. Marmara’dan Ege’ye giden pek çok yolcu Susurluk Dinlenme Tesisleri’nde bu lezzetin tadına mutlaka bakıyor ve müdavimi oluyor.

12- Ayvalık Tostu

 Balıkesir’in Ayvalık ilçesine has bir lezzet olan Ayvalık tostunun ünü ülkeyi sarmış durumda. Tadı ise ününü ispatlar cinsten. Herhalde Ayvalık’a gidip deAyvalık Tostunun tadına bakmadan dönen yoktur. Balıkesir’in tatil beldelerinde sıklıkla görebileceğiniz bu lezzet tamamen beldeye has özel bir ekmek ve çok çeşitli şarküteri ürünlerinden hazırlanıyor.

13- Edremit Köftesi

Edremit’e has yöresel lezzetlerden biri olan Edremit köfte, ilçenin simgesi haline gelmiş meşhur yemeklerden biri. Yerleşim yerinde yer alan hemen her restoranda sipariş verebileceğiniz Edremit köftenin tadına bakanlar,Tekirdag köftesine atıflarda bulunuyor.

14- Rabisa

Balıkesir’in yöresel yemekleri listemizde Gömeç e özgü bir yemek rabisa, halkın çok sevdiği ve sıklıkla pişirdiği hamur işleri listesinde. El açması yufkaların rulo haline getirilip fırına verildikten sonra sarımsaklı yoğurt döküldükten sonra enfes bir yemek haline geliyor.

15- Ada Köfte

Diğer köftelere nazaran şekil ve lezzet anlamında bir tık farklı olan Ada köfte, Balıkesir mutfağının leziz yemeklerinden biri. Diğer köfte yapımlarına nazaran harcı daha cıvık tutulan ve daha büyük boyutlarda şekil verilen Ada köfteyi, Gömeç restoranlarının hemen hepsinde sipariş verebilirsiniz.

16- Karanfilli Ekmek

 Kent mutfağının meşhur lezzetlerinden bir diğeri ise karanfilli ekmek. Herkesin bildiği tava ekmeği görünümündeki ekmek hazırlanırken hamura karanfil atılır ve bu şekilde pişirilir. Karanfilden dolayı pembe renk alan hamur çıtır çıtır bir ekmek haline gelir. Tulum peyniriyle birlikte pişirmenizi tavsiye ederiz.

17- Şevketi Bostan

Faydaları saymakla bitmeyen şevketi bostan otu Ege’nin en değerli hazinelerinden biri. Balıkesir’de pek çok yörede şevketi bostan otu yetişmekte olup yemeği de sıklıkla pişirilmektedir. Daha çok kuzu etli leziz bir yemek olarak yiyebileceğiniz şevketi bostan bazı yörelerde etsiz olarak da pişiriliyor. Tatmanızı tavsiye ederiz.

18- Kabak Çiçeği Dolması

Girit in  meşhur lezzetlerinden biri olan kabak çiçeği dolması, Ege bölgesi sınırları içerisinde yer alan hemen her ilde titizlikle hazırlanan lezzetlerimizden biri. Balıkesir mutfağında da önemli bir yer tutan dolma, doğadan tazecik toplanmış kabak çiçeklerinin lezzetli bir iç harçla buluşmasından oluşuyor.

Tatlılar

19- Mafiş Tatlısı

 Şerbetli bir hamur tatlısı olan mafiş, hamurlar hazırlandıktan sonra fiyonk şekli verilerek yapılıyor. Bu fiyonklar yağda kızartıldıktan sonra üstüne soğuk şerbet dökülüyor ve servise sunuluyor.

20- Balıkesir Kaymaklısı

 Hamuru hazırlandıktan sonra yufka haline getirilen kaymaklının, yarısı bir tepsiye yarısı başka bir tepsiye seriliyor ve fırın ya da mangaldaki yerlerini alıyorlar. Alt kısımları kızardıktan sonra tepsilerden birinin üzerine bolca kaymak yayılıyor ve diğer tepsideki yufkalar sürülen kaymağın üzerine getirilerek, ardından şerbeti ekleniyor.

21- Höşmerim

 Peynirle yapılan tatlıların en güzeli olan höşmerim, irmikle bir araya gelince Balıkesir’in tadına doyamayacağınız lezzeti çıkıyor ortaya.

22- Zerde Osmanlı döneminden günümüze değin varlığını devam ettiren zerde, Balıkesir’in hala en gözde tatlıları arasında. Zerde; kızamık şekeri, karanfil, tarçın, gül suyu ve en önemlisi pirinçle hazırlanan oldukça lezzetli bir tatlı çeşidi. Hafif bir tat arayanlar için iyi bir seçecek.

23- Keşküllü Kemalpaşa Tatlısı

Balıkesir’de sıklıkla görebileceğiniz tatlılar içerisinde yer alıyor Kemalpaşa tatlısı… Balıkesir’in Kemalpaşa semtiyle özdeşleşmiş bu tatlı Türkiye nin her yerinde bayramlarda hazırlanan bir tatlı haline de gelmiş. Keşküllü Kemalpaşa tatlısı, ise bildiğimiz Kemalpaşa’ya farklı bir yorum katıyor. Kemalpaşalar tepsiyle dizildikten sonra şerbeti dökülüyor ve son olarak da önceden hazırlanmış keşkül muhallebisi katılıyor. Şerbetli ve sütlü tatlıların leziz uyumuna ise tam da bu tatlıda şahitlik ediyorsunuz.

24- Kupta Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı

Kup tatlılar pek çoğumuzun sevdiği ve evde zorlanmadan pişirdiği lezzetler arasındadır. Kemalpaşa tatlısının pek çok yorumunu göreceğimiz Balıkesir’de de kupta muhallebili Kemalpaşa tatlısı, sıklıkla hazırlanan lezzetlerden biri. Akşam yemeklerini hafif bir tatlıyla sonlandırmak isteyenler için ise birebir.

Önceden hazırlanmış mis vanilya kokulu muhallebi kupa döküldükten sonra bir ya da iki tane Kemalpaşa ekleniyor, ardından ise biraz daha muhallebiyle üzeri kapatılıyor. En son olarak da tercihe bağlı fıstık ya da fındık eklendi mi tadından yenmiyor.

25- Kadayıf Dolması

 Erzurumlular bize kızmasın… Bir çoğumuzun bildiği gibi kadayıf dolması, Erzurum a has bir lezzet. Ancak uzun yıllardır Balıkesir’de de pişirilmesi sebebiyle bölge halkı, kentin yöresel lezzetler listesine dahil etmiş. Bizde sizleri bilgilendirmek istedik. Bu eşsiz lezzetin tarifini vermeye elbette gerek yok. Sizlere sadece çıtır çıtır bir hamur ve bol cevizli bir iç harçtan bahsediyor ve kadayıf dolmasını bir de Balıkesir’de denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 

26- Sakızlı Dondurma

Balıkesir’in hemen her tatil beldesinde görebileceğiniz sakızlı dondurma özellikle de Cunda Adasın daoldukça meşhur. Kente yaz aylarında seyahat ediyorsanız mis kokulu sakızlı dondurmanın tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

27- Damla Sakızlı Lorlu Kurabiye

 Ayvalık’ın en meşhur lezzetlerinden biri olarak gösterebileceğimiz damla sakızlı lor peynirli kurabiye, anne elinden çıkmış gibi bir lezzet. Ayvalık Akçay, Altınoluk,Cunda ve Assos gibi tatil beldelerinde sıklıkla görebilir, bu yerleşim yerlerindeki pastahanelerden satın alabilirsiniz.

İçecekler

28- Macaron Çayı

Macaron, Ayvalık’ta yetişen özel bir bitki. Halk arasında mercan köşkü olarak da bilinen bu hoş kokulu bitkiden nefis bir çay hazırlanıyor. Özellikle sindirim sistemi ve soğuk algınlığa iyi geldiği bilinen macaron çayını, Ayvalık kafe ve pastanelerinde denemenizi tavsiye ederiz.

29- Koruk Suyu

Özellikle tatil beldelerinde sıklıkla tabelalarını ve adım başı satış tezgahlarını göreceğiniz koruk suyu, Balıkesir’in hem lezzetli hem de serinletici içeceklerinden biri. Çoğu zaman zeytinyağlı yemeklere de ekşilik vermek amacıyla katılan koruk suyu, olgunlaşmamış üzümlerden elde ediliyor. Sindirim sistemi, bağırsak ve kabızlık sorunlarına da oldukça faydalı olduğu biliniyor.

30- Karadut Suyu

 Balıkesir’e gidip de denemeden dönmemenizi tavsiye ettiğimiz buz gibi karadut suyu özellikle yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinden. Pek çok yararı bir yana dursun, el yapımı karadut suyunun tadına bir kez bakan müdavimi oluyor.

16 -) BURSA Kültürel ve Yöresel Yemekler

1- İskender Kebap

Bursa yöresel lezzetler denince ilk akla gelen yemeklerden olan iskender; lezzeti, görüntüsü ve bol tereyağıyla damaklarınızı şenlendirecek, tadıyla adeta sizi büyüleyecek.

2- Düğün Helvası

Süt helvası ve Bursa helvası olarak da bilinen helva, diğer helva türlerinden farklı bir teknikle yapılıyor. Düğün helvası, adından da anlaşılacağı üzere genelde düğünlerde hazırlanıp misafirlere sunulsa da, özellikle iftar sofralarının vazgeçilmezidir.

3- Mihaliç Peyniri

Kelle olarak da bilinen peynir, adını Karacabey’in eski ismi Mihaliç’tan alıyor ama yöre halkı tarafından “mağlıç” olarak telaffuz edilir. Sert, bol gözenekli ve bol tuzlu olan mihaliç peyniri kahvaltılarda çiğ veya pişirilerek tüketilir. Salatalarda, makarnalarda ya da çorbalarda ise rendeleyerek yenir. Peynir bol tuzlu olduğundan suda bekletilip tuzundan arındırılıyor. Böylece yumuşaması da sağlanıyor.

4- Cevizli Lokum

Bursa’nın hemen hemen her köşesinde bulabileceğiniz cevizli lokum, yörede kına lokumu olarak da bilinir. Cevizli lokum yanında içebileceğiniz bir çayla doyumsuz bir lezzete ulaştırıyor.

5- Bursa Şeftalisi

Ünü şehri değil, Türkiye'yi aşmış Bursa şeftalisinin önceden yirmiye yakın çeşidi bulunuyordu. Günümüzde çeşidi azalmış olsa da Bursa’nın gururu olma özelliğini kaybetmiyor.

6- Dağ Çileği

Bursa’ya özgü ünlü meyvelerden olan dağ çileği, hem içerdiği vitaminlerle sağlığımız açısından hem de lezzetiyle son derece önemli bir yere sahip. Özellikle şehrin Keles ilçesinin geçim kaynağı olan dağ çileği, sadece ülkemizde değil dünyada da Bursa’nın bir sembolü olarak biliniyor. Çileklerden reçel yapabilir ya da pasta ve tatlılarınızda da kullanabilirsiniz.

7- Cendere Baklavası

Cennet künkü diye de bilinen şehrin en eski tatlılarından olan cendere baklavası, özellikle bayramlarda sofraların vazgeçilmezi oluyor. Oldukça lezzetli olan bu baklavayı yapabilmek için biraz sabırlı olmanız gerekiyor çünkü yapımı da lezzeti kadar oldukça zor ve zahmetli.

8- Kestane Şekeri

Bursa yöresel lezzetleri listesinin olmazsa olmazlarından biri de kestane şekeri… Özellikle şehre geldiğinizde eşinize dostunuza hediye olarak götürebileceğiniz en lezzetli tatlardan biri.

9- Tahinli Pide

Bursa’nın en meşhur ve halkın en sevdiği lezzetlerden olan tahinli pide, şehrin dışındaki yerlerde pek bilinmiyor. Kahvaltılarda sadece tahinli pide yiyenler bile var.

10- İnegöl Köfte

Bursa denince ilk akla gelen yemek olan inegöl köfte, kuzu ve dana etinin baharatsız bir şekilde kullanılmasıyla hazırlanıyor. İnegöl köfte, 100 küsür senedir ne lezzetinden ne de şeklinden ödün vermeden hala aynı lezzetle yiyenleri büyülüyor.

11- Kıymalı Cantık

Bursa’ya has yiyeceklerden olan kıymalı cantık, görünümüyle fındık lahmacuna benzese de tadıyla bambaşka bir lezzete sahip.

12- Pideli Köfte

Pideli köftenin ana maddesi köfte olsa da bu köfte bildiğimiz köfteler gibi kuru ya da iskender kadar soslu değil. Doyumsuz lezzetiyle iskenderden sonra şehirde en sevilen ve tercih edilen yemeklerden olan kıymalı pide hem sofralarınızı hem de damaklarınızı şenlendirecek.

13- Muradiye Çorbası 

Yapımında tavuk kuşbaşı, kabak, şehriye, havuç, yoğurt, tereyağı ve un kullanın çorba Bursa’nın en meşhur çorbalarından biridir. Muradiye çorbası hem görüntüsüyle gözünüze, enfes tadıyla midenize hitap edecektir.

14- Uludağ Pilavı

Klasik pilav yemekten sıkıldıysanız, içerisindeki zengin malzeme çeşidiyle size Uludağ pilavını mutlaka öneriyoruz. Kuşbaşı et, havuç, kesme şeker, kestane ve üzümün pirinç taneleriyle birleşmesiyle ortaya çıkan süper lezzetlerden biri.

15- Ciğer Sarması

Aslında Rumeli mutfağına ait olan ciğer sarması Bursa’da yaygın olarak yapılıyor. Yapımı diğer yemeklere göre uğraştırıcı olduğu için Bursa’da genelde özel günlerde yapılan bir yemektir.

16- Etli Kereviz

Bursaya özgü olan bu yemeği insan farklı çeşitlerde yapabiliyor. Siz kesinlikşe Bursa’da etli kereviz yemeden dönmeyin.. Yediğinizde bu lezzeti unutamayacağınızı şimdiden söylüyoruz.

17- Kestaneli Lahana Sarması 

Lahana sarması neredeyse herkesin çok sevdiği lezzetlerden biri. Bursa usulü lahana sarmasının daha çok seveceğiniz lezzetlerden biri olacağına eminiz. Fırın ızgarasında pişirilen kestanelerin lahananın iç harcıyla birleşiminden ortaya çıkan harika bir lezzet.

18- Anjelik Reçeli

Bursa Uludağ’ın bitki örtüsünde yetişen bir bitkiden yapılan reçel, günümüzde çok bilinmiyor. Eski neslin çok sevdiği anjelik reçeli kahvaltıların vazgeçilmeziymiş. Tadını merak edenler Bursa Uludağ Pastanesi’nde yiyebilir.

19- Bağdat Hurma Tatlısı

Bursalı değilseniz ismini bile daha önce duymadığınız bir tatlı ile tanıştıralım sizleri; Bağdat hurma tatlısı. Bursa’ya özgü olan hurma tatlısı hala dünyada ve Türkiye’de sadece burada yapılıyor. Sağlıklı bir tatlı alternatifi olan hurma tatlısını denemenizi tavsiye ediyoruz.

20- Kemalpaşa Tatlısı

Bursa yöresel lezzetleri listesinde aslında hemen hemen her yerde rastladığımız, hatta evde annelerimizin yaptığı Kemalpasa tatlısı var. Şerbetli tatlıların en çok tercih edilenleri arasında olan tatlı, Bursa’nın MustafaKemalPaşa ilçesine aittir ve ismini buradan almıştır.