Kat Hizmetlerinin Turizmde Korona Sınavı

Kat Hizmetleri Bölümü namı diğer adıyla Housekeepıng Departmanı, işletmelerimizin ilk göz ağrısı konumundadır. Genel mekanların hijyen prosedürleri yerine getirildiğinde, misafirlere hizmet etmek için kapılarınızı açabilirsiniz.

Kat Hizmetlerinin Turizmde Korona Sınavı
Kevser KOCADAĞ Exc Housekeeper Şevkimiz kırılmadan hevesimiz kaçmadan içimize sindirdiğimiz bu güzelim mesleğimizin zarar görmesini istemeyiz

Covid-19 Salgın hastalığın ortaya çıkmasıyla yükü ağır olan h/k departmanın, sorumlulukları daha da arttı. İnsan sağlıyla ilgili hata kabul edilemez ilkesiyle, çalışmalarımıza devam etme zorunluluğumuz var. Yöneticisinden personeline, uzman denetleyici ekiple beraber planlama yapıyoruz. Özellikle tedarikçi firma ve sağlık kuruluşu uzmanlardan’ da ciddi destek alıyoruz. Turizm ve tüm işletmelerin 2020 itibariyle salgın hastalıklara karşı, risk analizine ek önlemler de ilave edildiğini görüyoruz.

İşletmelerin uzmanlık alanlarına göre Yeme, İçme, Tedarik, Misafir karşılama ve konaklama dahil, tüm güvenlik tedbirleriyle ekip ruhu korunmaya çalışılmakta. Yöneticiler ve denetimcilerin nezdinde işletmenin ve mesleğin sürdürülebilir mücadelesini vermeye çalışıyoruz.

 Ülkelerin refah düzeyindeki gelirlerine göre, otellerdeki fiyatlara bakıp yer ve bölge belirleniyor. Bizlerin görevi ise, misafirin otele ödediği ücretin karşılığını, en güvenilir şekilde verebilmektir. Biz hizmetimize ilave olarak, korona risk analizlerini’ de yapmaya çalışıyoruz. Öncelikle h/k departmanın personellerini zor şartlara göre eğitmeye çalıştığımızı söyleyebilirim. Eğitime tabi tuttuğumuz personellerimizden, ileriye dönük alacağımız verimliliklere odaklanıyoruz. Fakat salgın hastalıkların ve olumsuzlukların, mesleğe verdiği zarar ise tamiri gerçekten çok zor. Mesleğimizi seven bizler ise, yılmadan işimize odaklanmaya ve psikolog gibi çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Gelinen noktada eğitim veren yöneticilerin ve departman amirlerinin de ciddi zararlar görmeye başladı. Mesleğe eğitim verecek eğitmen olduğu sürece yaralar sarılır. İşletme sahibi gelmeyen misafire, çalışanlarda hak etmeye çalıştıkları işin hakkını verememekten şikâyetçi. Ekonomik sıkıntılardan bahsetmek bizi üzüyor. Fakat asıl olan mesleğimizi bu denli toparlamaya çalıştığımız her seferinde, elimizden kayarken yakalamaya çalışmak bizi yoruyor.  

Ayrıca h/k departmanın bu koşullarda sağlıklı yol alabilmesi için, personel seçiminin de iyi yapılması, mevcut personelin ise iç ve dış eğitimlere sık sık tabi tutularak korunması gerekir.

Son dönemlerde gençlerin çalışmayı, eğitimini almayı tercih etmediği ve kalifiye personelinde yavaş yavaş buharlaşmasını seyrediyoruz. Eğitimlerde h/k mesleğinin önce ahlaki sevgisini aşılayarak, sorumluluğun ne kadar hassas dengelere oturduğunu ve ne kadar keyif verici olduğunu bilmelerini istiyoruz. İnsani değerlerinin yüksek olduğu, sağlanan konfor, temizlik ve hijyen kurallarının sürdürülebilir bir meslek olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Departmanımızın sürekliliği ve sektördeki başarısını yükseltmek için bilinçli, istekli ve insani değerleri özümseyen çalışanlarımıza çok ihtiyacımız var.

Mesleğimizin geleceğine dair o kadar hevesle ve heyecanla yaptığımız işleri ve yapacaklarımızı yazmak istiyorum ki. Şevkimiz kırılmadan, hevesimiz kaçmadan, içimize sindirdiğimiz bu güzelim mesleğimizin zarar görmesini istemeyiz. Bu günlerin zorluklarına belki yarınlarda gülerek anlatacağız. Fakat şu zor dönemlerde çalışanlar ve çalışamayanların bir birine çok ihtiyaç olduğu bir dönemdeyiz. Mesleğimizi kişisel haksızlıkların önüne koymanın daha çok haksızlık olacağına inanıyorum. Şu dönem vefa veya vefasızlık duyguların tamamen dünya sorunundan kaynaklandığını bilmemiz gerekir. Mesleğimizi sevmeye ve değer vererek geleceğin sürdürülebilir bir değerimiz olduğu bilinmesi gerekir.

 Biz yöneticiler olarak personelimizi eğitmeyi ve sektöre hazırlamayı görevimiz olduğu bilincindeyiz. Ayrıca bizlerden sonra bayrağımızı devredebileceğimiz iyi yöneticiler yetiştirmek ve sektöre hazır hale getirmek asli görevlerimizden biridir. Hayatımıza giren bu salgın hastalık yaşam kalitemizi oldukça düşürmüştür. Dünya genelinde ekonomik bir kriz yaşanmaktadır. Ülkemiz ise bu durumdan çok etkilenmiş olup, işsizlik ve kapanma dönemleri çok sıkıntılı geçmektedir. Yaşamakta olduğumuz bu krizden en çok etkilenen sektörlerden biri de hizmet sektörüdür. Yaz döneminin başlamış olduğu şu günlerde, en çok ihtiyacımız olan sağ duyumuzu kaybetmemek. Aşılanarak yada korunarak sektörümüzün yeniden eski günlerine kavuşması için çalışmak kanısındayım. Sadece Housekeepıng Departmanı olarak değil, bütün turizm çalışanları olarak. Kararlılıkla ve bilinçli bir şekilde kişisel yada toplumsal korunma kurallarına uyarak bu salgının üstesinden gelebiliriz.

Sevgi ve Saygılarımla …

Exc. Housekeeper

Kevser KOCADAĞ