TURİZMİN GELECEĞİNDE GENÇLERİMİZ

Bilgi ve deneyim birikimleriyle sektöre öncülük eden Bemet tour Genel Müdürü Berrin hanım, gençliğin bayrağı daha ileriye götüreceklerine inancının tam olduğunu belirtti. Açıklamalarıyla gündemi belirleyen Berrin hanımın görüşleri, turizm camiası için dikkate alınacak önemli konulardan bahsetti. Turizmin geleceğini konuştuğumuzda ilk sorumuz gelecekte mesleğimizin nasıl bir dönüşüm geçireceği ve bu iş kolunun kimlerden oluşacağı oluyor. Bu sorunun cevabı çok açık aslında tabi ki gelecekte bugünün çocukları ve gençleri, turizme gönül veren ve bayrağı devredeceğimiz bireyler olacak. Bugünün gençleri, bizim gençlerimiz tüm dünyayı kavrayan, çevremizde olanları algılıyorlar. Bu doğrultuda kendilerini geliştirmenin önemini kavradıkları için kendilerini geliştirebilmeyi başarıyorlar. Bu tespiti yaptıktan sonra gençlerimiz bu iş kolunu yeterince tanıyorlar mı ya da biz bugünün turizmcileri kendimizi ve sektörü yeterince anlatabildik mi sorusuna cevap aramamız gerekiyor. Günümüze gelene değin, bir başka deyişle ülkemizde yaklaşık 50 yıldır konuyla ilgili çalışmaların ışığında gençlere sözümüz ne olmalı sorusuna birlikte cevap arayalım dilerseniz.

TURİZMİN GELECEĞİNDE GENÇLERİMİZ
Berrin Özgen Bemet Tour Genel Müdür

TURİZMİN GELECEĞİNDE GENÇLERİMİZ

Dünyada olduğu gibi Türkiye içinde 2020 yılı öngörülemeyen ve hiç tahmin edilemeyen bir sene olarak tarihteki yerini alacaktır. Covid 19 ülkemizde ve tüm dünyada gündemin ilk sırasına oturdu. El birliğiyle bu zor günlerin geçmesi için çaba gösteriyoruz ve alınan önlemlere uyuyoruz.

Hepimiz biliyoruz ki Covid 19 ‘un ülkemizde en fazla etkilediği sektörlerin başında turizm ve ulaşım oldu. Bugüne geldiğimizde turizm sektörünün içinde bulunduğu koşulların nasıl düzelteceğine ve sektörün varlığını sürdürmesi için neler yapılması gerektiğine dair arayışlarımız ve çabalarımız devam ediyor.

Turizm okullarımız var o okullarda bu mesleğe gönül veren gençlere farklı turizm dallarının esaslarını öğretiyoruz. Ülkemizin turizm değerlerini tarihi ve kültürel zenginliklerini anlatıyoruz. Biletlemeyi öğreniyorlar tur programları hazırlama ya da otelcilik ve servis sektörünün detayları üzerinde bilgi sahibi oluyorlar.

Bu konular tabi ki olmazsa olmazlarımız ancak yeterli mi bence değil. Peki ne yapmalıyız, neyi eksik bırakıyoruz?

Öncelikle gençlerimize turizmin bir gönül mesleği olduğunu anlatmalıyız. Turizmin gençlerin önündeki sınırları kaldırabileceğini ve dünyanın her yerinin ulaşılabilir olduğunu anlayarak tüm farklı kültürleri tanımalarını sağlayacağını da anlatmalıyız. Lise coğrafya ders programlarında bir konu olarak gördükleri, ülkeler arasındaki saat farklarının neden bilmeleri gerektiğini kavramalarını sağlamalıyız ki gelecekte bir gün biletleme ya da rezervasyon yapacağı yolcusuna bu farkı anlatmasının önemini hiç unutmasınlar.

Örnekler çok ama asıl sorumuz gençlerin mesleği tanımaları ve daha çok ilgi duymaları olunca bundan sonra ne yapmalıyız sorusu çok önemli oluyor.

Ülkemizde turizmin geleceğinin planlaması yapılarak esasları yeniden gözden geçirmeli ve hedeflerimizi gerçekçi bir biçimde yeniden belirlememiz ilk öncelimiz olmalı.

Turizm açısından çok ileri düzeye ulaşmış ülkelerin uygulamaları izlenerek günümüz taleplerine ve ülke koşullarına cevap verecek uygulamalara yönelmemiz kaçınılmazdır.

Dijital teknolojilerin sektörümüzdeki önemi her geçen gün artmaktadır. Turizm sektöründe bu teknolojilerin kullanılması çok önemlidir.

Dijital dönüşümün gerçekleştirilmesi teknolojik altyapı desteğinin sağlanması ve sektörel eğitimlerin düzenlenmesi gerekmektedir.

Ülkemizin dünyanın önemli turizm destinasyonlarından biri olduğundan hareketle dünya turizminden daha fazla pay alarak gelirlerini artırabilmesi için sektörde çalışanların yabancı dil eksikliğinin mutlaka giderilmesi gerekmektedir. Yabancı dil eğitiminin teşvik edilerek desteklenmesi gerekmektedir.

Ülkemiz turizmin elindeki fırsatlar ve kaynaklar son derece önemlidir. Bizlere ve gelecekteki turizmcilere tek gerekli olanda inanç ve bu hedef için sürekli çalışmak ve motivasyonumuzu kaybetmemek olmalıdır.

Sevgilerimle