Geleceğin Profesyonel Turist Rehberleri

Geleceğin Profesyonel Turist Rehberleri Rehberlik mesleğinin icrasını pandemi süresince daha fazla özleyenlere, turizm adına kalpleri yaşam heyecanı ile çırpınanlara selam ve sevgilerimle.

Geleceğin Profesyonel Turist Rehberleri
Ferhan ATAKAN Turist Rehberi

Adım:Ferhan ATAKAN

Mesleğim:Turist Rehberi

Kanun No:6326 ile ; Kabul Tarihi:07/06/2012 -   22/06/2012 tarihli resmi gazetede yayınlandı.

Rehberlik mesleğinin icrasını pandemi süresince daha fazla özleyenlere, turizm adına kalpleri yaşam heyecanı ile çırpınanlara selam ve sevgilerimle.  Rehberlik mesleğinin yöresel bilgelerle başlayıp, farklı dillerdeki  insanların bir arada anlaşa bilmesi ile bu günlere geldi. Dünyada yazılı kaynaklara geçmiş ilk rehberler Mısırlı rahipler olarak anılmakta. Ancak, İ.Ö. 7. yüzyılda başlayan olimpiyat oyunları organize  seyahatlerin  başlangıcı olmuş ve beraberinde turist rehberliğini de getirmiştir. İlk rehberlik denemesi 1895 yıllarında başlasa da, 1915 te Boston  Mesleki  Rehberlik  Dairesinde resmi  kurulumu yapıldı.

Bizim Turizm tarihçesine baktığımızda, Cevat  Şakir ’in (Halikarnas Balıkçısı) mavi yolculuğu arkadaşlarını da alıp 1926 gezdirmeye başlamasıyla farklı bir boyut kazanmıştır.   Bir atasözümüz vardır: "Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz" diye. Tarih, kültür, sanat, doğa ve  coğrafi  bilgilerde, mutlaka rehberlere ihtiyaç vardır. Her ne kadar bilgi teknolojisinin varlığı ile rehberlik ihtiyacı bireysel giderilse de, toplum  kavramını yönlendirecek  durumda  değildir.

Dünya genelinde farklı dil  ve kültürlerdeki insanların ticareti  rehber aracılığıyla  giderilmekte.

Ülkemizde turizm alanında, misafirler uçak tan indiği anda rehberlik hizmeti başlar. Genelde 14 günlük  kalış süreçlerinin tamamında, rehber misafirlere  resepsiyon kadar yakındır. Rafting, safari, dağ, tarih, kültür, tekne, şelale, baraj, su sporlarının tamamı, festivaller, eğlence mekanları  dahil. Sayılamayacak  kadar birçok aktivitelerin  kahramanı, insanların eli ayağı tabir edilen  rehberlerdir. Misafirler  rehberin  güvenilirliğine  ve  ilgisine  istinaden düzenlenen turların aktivitelerine katılır. Ne yazık ki hiçbir zaman emeklerinin karşılığı misafirlerin minnettar  bakışları  ve  teşekkürlerinin ötesinde rağbet görmez. Pandemi dönemi turizm tanıtımlarında ve canlı yayınlar dahil güncel haberlerde asla ön plana çıkamamaktalar. Misafirlerin ne istediğini, nasıl düşündüğünü, neler hissettiklerini rehber den iyi bilen olamaz. Misafirlerle  iç içe yaşayan, tıpkı ailelerin kendi aralarında ne istediklerini bilmesi gibi. Bizlerde misafirlerle duygusal ayrılıklar yaşayabiliyorsak eğer, demek ki onlarda bıraktığımız manevi bir sevginin varlığından haberdar olmanız gerekir. Bizler ülke turizminde gerek tanıtımında, gerek reklamlarda, gerekse mesajlarımızla turizm adına bir şeyler yapalım. Lütfen  geçmişinde uzun yıllar bu mesleği yapan ve yok olmaya yüz tutmuş bazı değerlerimizi toparlayıp, ülke yararına değerlendirelim. Burada anlatmak istediklerimi, inşallah birileri hissettiğimiz samimi duyguları hisseder ve anlayışla karşılayıp dikkate alır.

Buna istinaden, bu bilinçle, geçmişte iyi icra edilen mesleğimizin gelecekte de başarılı çalışmalarını sürdüreceği inancındayım. Ancak bazı değişikliklerin kaçınılmaz olacağı  kanısındayım  .

Örneğin ; yakın geçmişte olduğu gibi acenteler (rehberler) bildiği yoldan turist gezdiremeyecek. Bilgili ve bilinçli misafirlerin güzergâhına yol gösterecek. Tarihimizi severek ve sevdirerek aktaranlar olacaklardır.  Sayı baz almaktansa, kalite ve özen, yani bireysel hizmet  öne  çıkacağını düşünüyorum. Teknolojinin de hızla geliştiği  günümüzde,  okumanın kendini geliştirmenin ve bilginin sınırı yoktur. Sizlerle içimden geldiği gibi samimi bilgilendirmemi  paylaşmak, mesleğimizin daha fazla sevilmesi ve önemi adına yazayım istedim. Misafir değerlerimizde, rehberlerin  var oluşuna  has çok güzel bir özelliktir. 2020 yılında kaybolan turizm aylarının, ilerleyen zamanda bir  günde, bir ayı kazanacağımız günlerin olsun. Biz turizm gönüllüleri olarak, özlemle icra edeceğimiz mesleğimizin, bir an önce açılması dileğiyle hayırlı sezonlarımız olsun.

Bu bilinçle mesleğimizin önünün açık, istikbalinin parlak olacağına   inancım tamdır.

Sevgi ve selamlarımlar