Avrupa Maskeye Evet Yasaklara Hayır

Avrupa sonbahar döneminde maskeye evet derken, zorunlu kapanmaya şimdiden hayır diyor. Sağlık kuruluşları ise yoğun bakımın belirleyeceğini söylüyor. Maske zorunlu ama sokağa çıkma yasağı yok. 1 Ekim'den itibaren ülke genelinde hava taşımacılığında, uzun mesafeli toplu taşımada ve hastanelerde ve bakım tesislerinde maske takmak zorunlu olacak.

Avrupa Maskeye Evet Yasaklara Hayır
Buna göre 1 Ekim 2022 den itibaren ülke genelinde hava taşımacılığında

Ülkeler, pandemi durumu gerektiriyorsa, kapalı alanlarda maske takmayı zorunlu kılmak gibi ek önlemler alabilir. Kültür, eğlence, spor ve gastronomide, test edilmiş, yeni aşılanmış ve yeni iyileşmiş kişiler için istisnalar sağlanacak. Federal Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bu konuda anlaştılar.

Maske gereksinimi evet, kilitlenme hayır. Uzun süre tartışıldı, şimdi renklerde sonbahar için Corona önlemleri konusunda anlaşmaya vardı: Ülke genelinde uzun mesafeli trafikte ve kliniklerde maske zorunluluğu uygulanmalı. Ülkeler daha katı kurallar koyabilir, karantinalar tabudur. Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD) ve Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann (FDP), sonbahar için bir korona önlem paketi sundu. Enfeksiyon Koruma Yasası'ndaki mevcut korona kuralları 23 Eylül'e kadar sınırlıdır. İki bakan, 7 Nisan 2023'e kadar geçerli olması gereken kuralları yeniden yazmak için haftalardır uğraşıyordu.

Buna göre 1 Ekim 2022'den itibaren ülke genelinde hava taşımacılığında, uzun mesafeli toplu taşımada ve hastanelerde ve bakım tesislerinde maske zorunluluğu uygulanacak - hastanelerde ve bakım tesislerinde de bir test şartı olacak.Test kanıtı sağlama yükümlülüğünün istisnaları, yeni aşılanmış ve iyileşmiş kişiler ile ilgili tesislerde veya ilgili hizmet sağlayıcılar tarafından tedavi edilen, bakılan veya bakımı yapılan kişiler için sağlanacak. Ülkeler için ek araçlar, pandemi durumu gerektiriyorsa kapalı alanlarda maske takmayı zorunlu kılmak gibi ek önlemler alabilir. Kültür, eğlence, spor ve gastronomide ise test edilmiş, yeni aşılanmış ve yakın zamanda iyileşmiş kişiler için istisnalar olmalıdır. Federal eyaletler ayrıca belirli topluluk tesislerinde testler ve okullarda ve diğer eğitim kurumlarında maske zorunluluğu getirebilir. Ancak, bu sadece beşinci okul yılından itibaren öğrenciler için mümkün olmalıdır. Buschmann'a göre okullarda FFP2 maskeleri yerine cerrahi maskeler yeterli olmalı.

Sağlık sistemi veya kritik altyapının aşırı yüklenmesi riski varsa federal eyaletler daha da katı önlemler alabilir. Buna eyalet parlamentoları karar vermelidir. Muhtemel önlemler arasında, minimum mesafenin korunamadığı durumlarda içeride ve hatta dışarıda zorunlu maskeler, zorunlu hijyen kavramları ve etkinliklerde katılımcılar için üst limitler sayılabilir. Bu durumda, test yaptıran, iyileşen ve aşılananlar için artık istisna olmamalı. Buschmann, "Özgürlük kısıtlamaları ancak gerekliyse yapılmalıdır. Bu nedenle konseptimiz sokağa çıkma yasaklarını reddediyor" dedi. Buschmann ve Lauterbach, yaşlı insanlara ve diğer hassas gruplara özel koruma verilmeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Eylül ayı için planlanan giriş Yeni kurallar, Federal Meclis'te devam eden bir yasama süreciyle bağlantılı olacak ve Eylül ayındaki oturumun ilk haftasında kabul edilecek. Federal Konsey, yeni kuralların mevcut önlemler sona ermeden önce yürürlüğe girmesi için 16 Eylül'de anlaşmaya varacak. Lauterbach, Funke medya grubunun gazeteleriyle yapılan anlaşmadan memnun kaldı. "Paketin çok iyi olduğuna inanıyorum." Lauterbach, şu anda bulunan uzlaşmanın "aynı zamanda çok sayıda Covid hastasından kaynaklanan aşırı yüklenmeye ve personel eksikliğinden kaynaklanan kritik bir duruma karşı" koruduğunu vurguladı.

Lauterbach birçok başarısızlık konusunda uyardı. Yine "çok zor" bir sonbahar konusunda uyardı: Baskın olmaya devam etmesi muhtemel olan Omicron BA.5 varyantı, önceki aşıları görmezden geldi ve enfeksiyonlardan kurtuldu. Lauterbach, "Klinik personeli arasında çok fazla başarısızlık olacak ve aynı zamanda normal ve yoğun bakım ünitelerindeki Covid hastalarının sayısı önemli ölçüde artacak" dedi. Önemli altyapı ve hastanelerin aşırı yüklenebileceğinden korkuyor. Lauterbach'a göre, tesisle ilgili aşılama zorunluluğu, tecrit etme zorunluluğu ve 90 günlük iyileşme durumu devam etti. Ayrıca, 9 Eylül'den önce onaylanmayan sonbahar için dört yeni aşı duyurdu. Bunlar daha sonra enfeksiyona karşı daha iyi korunur ve yalnızca şiddetli kurslara karşı korunur. Pandemiyi değerlendirmek için gelecekte kapsamlı atık su analizleri yapılmalıdır. Lauterbach, Funke gazetelerine verdiği demeçte, "İnsidans, kliniklere kabul ve atık su testlerinin bir kombinasyonuna güveniyoruz. "Tek tip kriterlerin olmaması eleştirisi Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği başkanı Andreas Gassen anlaşmayı memnuniyetle karşıladı. Ancak acil durumlar için saf vaka rakamlarının ötesine geçen ülke çapında kriterler çağrısında bulundu. "Bağlayıcı kriterler, agresif bir virüs varyantının ortaya çıkmasını ve yoğun bakım ünitelerinin kullanım derecesini içerebilir" dedi.