Turistler Seyahat Tasarrufundan Vazgeçti

Skyscanner: Gelecek yıl turistler seyahatten tasarruf etmeyecek. Çevrimiçi seyahat karşılaştırma sitesi Skyscanner'ın raporuna göre, 2023'te turizm sektörü bir canlanma bekleyebilir. Çünkü insanlar seyahatlerden vazgeçmeye niyetli değiller. Seyahatleri için bu yıldan daha fazla harcama yapmayı planlıyorlar.

Turistler Seyahat Tasarrufundan Vazgeçti
Uluslararası seyahat toparlanmaya devam ederken ve turistler paralarını bunun için harcamaya istekli

Seyahat karşılaştırma sitesi Skyscanner, "Skyscanner Horizons: Gezginler değeri yeniden tanımlarken 2023'te Görünüm" başlıklı bir rapor yayınladı. Bulguları, 10 ülkeden 11.000 gezginle yapılan bir anketten ve Skyscanner'ın kullanıcı aramalarından elde ettiği kendi verilerinden geliyor.

Çalışma, enflasyonist baskılara ve küresel makroekonomik zorluklara rağmen, insanların seyahatlere para harcamaya devam etmesi nedeniyle 2023'te turizm endüstrisinde bir canlanma beklenebileceğini gösteriyor.

Skyscanner Uçuşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hugh Aitken, "Uluslararası seyahat toparlanmaya devam ederken ve turistler paralarını bunun için harcamaya istekliyken, temkinli bir iyimserlik için neden var" dedi.

Analiz, yanıt verenlerin yüzde 41'inin 2023'te bu yıla göre daha fazla seyahat harcamayı planladığını ve yüzde 82'sinin en az 2022'deki kadar veya daha fazla seyahat etmek istediğini gösteriyor.

Yüzde 36'sı parasının işe yarayacağı bir yere gitmek istiyor, yüzde 32'si otel harcamalarını kısacağını ve yüzde 32'si yerel harcamaları kısacağını söylüyor.

Çalışma ayrıca Mart 2022'den bu yana Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'dan yurt dışı seyahatleri için yapılan rezervasyon sayısının 2019 seviyesini aştığını gösteriyor. İtici güç İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya, Hollanda, İsrail ve Yunanistan'dan gelen turistlerdir.

Skyscanner ayrıca bu yıl en popüler "turist çiftlerini" de sundu - bu, belirli ülkelerde yaşayanların en sık nereye ve nereye seyahat ettiğiyle ilgili. İngiltere-İspanya trafiği birinci, Almanya-İspanya ikinci, Birleşik Krallık-ABD trafiği üçüncü, İtalya-İspanya dördüncü ve BK-İtalya beşinci sırada yer aldı.

Rapor ayrıca, cep telefonunun birincil seyahat planlama ve rezervasyon aracı olarak yeniden önem kazandığını doğruluyor. Yanıt verenlerin yüzde 51'i akıllı telefonlarında uçuş veya otel fırsatlarını karşılaştırdıklarını ve yüzde 43'ünün bu hizmetler için yo rezervasyon yaptığını ve ödeme yaptığını söylüyor..

Skyscanner bazı daha önemli sonuçlara varıyor:

  1. Hava yolcuları, ek hizmetler için - örneğin, sadece el bagajından fazlasını alma olasılığı için - ekstra ödeme yapar ve daha pahalı ama daha konforlu tarifeleri seçer. Bu alandaki satış büyümesi yüzde 725 oldu.
  2. Yurt dışına seyahat giderek daha popüler hale geliyor, bu dünyanın tüm bölgelerini destinasyon olarak kapsıyor, ancak son zamanlarda Asya-Pasifik durumunda önemli bir artış gözlemleniyor. Ancak gezginler, gelecek yıl daha yakın destinasyonları seçeceklerini söylüyor.
  3. Sosyal medya arasında potansiyel gezginler üzerinde en büyük etkiye sahip olan Instagram (yanıtların yüzde 40'ı), ardından Facebook (yüzde 33) geliyor.
  4. En popüler destinasyonlar Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Hindistan ve Ürdün'ü içerir. Mexico City ve Amman, çoğu pazarda en popüler şehirlerdir.
  5. Anket Almanya, İspanya, İngiltere, İtalya, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Avustralya'da ikamet edenler arasında gerçekleştirildi. Her ay dünya çapında 100 milyondan fazla kişi Skyscanner kullanıyor.