Hindistan da Turizm için yeni bir olay: Bireylere sürüngenlerin vücudundan geçen siyah ve sarı mantar saldırısı başladı

Koronavirüs salgınının ardından, covid-19 tedavisi pandemisi dünya çapında bir pandemi riski altındadır. Böyle korkutucu bir sinyal, COVID-19 tedavisi gören hastaların hem uzun zamandır bilinen siyah küf hem de yeni sarı mantar hastalıkları tarafından "saldırıya" uğradığı Hindistan'dan geldi.

Hindistan da Turizm için yeni bir olay: Bireylere sürüngenlerin vücudundan geçen siyah ve sarı mantar saldırısı başladı
Hindistan da Turizm için yeni bir olay Bireylere sürüngenlerin vücudundan geçen siyah ve sarı mantar saldırısı başladı

Yeni hastalığın boyutu nedeniyle, yerel doktorlar bunu bir pandemiye dönüşme tehdidinde olan bir salgın olarak adlandırdılar. Ancak en endişe verici şey, ölüm oranı %1 olan koronavirüsün aksine, yeni enfeksiyonun %50 ölüm oranına sahip olmasıdır. Böyle bir salgın Hindistan'dan diğer ülkelere taşınırsa, turizmin sadece yeni sınır kapatmalarıyla değil, aynı zamanda insanların yeni bir hastalık korkusuyla seyahat etmeyi reddetmesiyle de karşı karşıya kalacağı açıktır.

Her şeyden önce, mukormikoz veya "siyah küf" gibi uzun zamandır bilinen bir hastalıktan bahsediyoruz. Covid hastalarının iyileşmesi veya hasta olması nedeniyle doktorların bu hastalığın hastalıklarının sayısında keskin bir artış vardır. Aynı zamanda, mortalite %50'ye ulaşır ve birçok hasta hastalıktan etkilenen organları, her şeyden önce gözleri çıkarmak zorunda.

Sorun, hastalığın çalıştırmasının çok kolay olmasıdır başlangıçta hafif bir burun akıntısı, yanaklarda uyuşma, gözün şişmesi veya baş ağrısında kendini gösterir ve çoğu zaman hastalar bu semptomlara dikkat etmez, onları koronavirüse veya hatta sadece bir nezleye yazar. Daha sonra şiddetli bir baş ağrısı ve şişmiş gözler gelişir. Bundan sonra, tek tedavi seçeneği etkilenen organları çıkarmak için cerrahidir. "Tüm dokular, sinirler ve göz kapakları ile birlikte tüm içeriği çıkarmazsanız, enfeksiyon beyne nüfuz edebilir. Ve sonra bu aşamada hastayı kurtaramayacağız," dedi Hintli doktor Akshay Nair.

Aynı zamanda, mujormicosis insanlar için nadir bir enfeksiyondur, ancak uzun zamandır bilinmektedir. Mikora ailesindeki mantarlardan kaynaklanır ve genellikle bağışıklığı zayıflamış hastalar için bir tehdit oluşturur. Diyabet, kanser veya HIV'in ciddi aşamalarında. Şimdi bu listeye bir koronavirüs eklendi. Times of India'nın haberine göre, Hindistan'ın rajasthan ve Telangana eyaletlerinden ikisi şimdiden mukormikoz salgını ilan etti. Hasta sayısı 9.000'e yaklaşıyor. Doktorlar, mukormikozun COVID-19 tedavisinde kullanılan tedavi araçlarından kaynaklanabileceğine inanıyor, ancak tam olarak şimdiye kadar nedeni adlandırılamıyor ve korkutucu.

Ancak bu yeterli değil. Hindistan'da CVOD-19 hastalarından iyileşenlerden birinde başka bir mantar hastalığı türü bulundu: bu sefer bir kişiye sarı bir mantar bulaştı. Ghaziabad, Uttar Pradesh'te 45 yaşında bir hastaya kayıtlıydı. COVID-19 tedavisi görmüş ve hastanın durumu aniden kötüleşirken iyileşmişti: yüzü şişmiş, burnu kanıyor. Ayrıca semptomlar arasında uyuşukluk, iştahsızlık ve kilo kaybı, yavaş yara iyileşmesi vardı. Ve daha önce insanlar bu hastalıktan hiç muzdarip değildi: bir kişinin sarı kalıbı hiç enfekte olmadı, genellikle sürüngenleri hasta etti. Ve şimdi, sarı kalıbın sürüngenden kişiye yayıldığı ortaya çıktı.