Antalya'da Güvenli Turizm için polisler her dakika kontrollere devam ediyor

Güvenli turizm belgelendirme programı kriterlerine uygun olarak yabancı turist almaya devam eden Antalya'da, turistik bölgelere polis baskınları aynı anda devam ediyor.

Antalya'da Güvenli Turizm için polisler her dakika kontrollere devam ediyor
Antalya da Güvenli Turizm için polisler her dakika kontrollere devam ediyor

Bir yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde yabancı büyükelçiler ve gazetecilere yönelik "Güvenli Turizm" programı yürütülmekte, diğer yandan korona virüs salgınıyla mücadele tedbirleri polis ve tüm tatil köyleri tarafından aktif olarak takip edilmektedir. Böylece, baskınlardan birinde, yerel polis Bodrum'da beş yıldızlı lüks bir otele baskın düzenledi.

Aynı zamanda, Türkiye'deki tatil bölgelerinin sınırlarında, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından salgın sırasındaki hareketi izlemek için getirilen izinleri ve zR kodlarını kontrol eden kontrol noktaları hala bulunmaktadır. Bu tür kontrol noktalarındaki polisler, 21:00-05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı saatlerinde tatil beldelerine kimseyi almıyor.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, devlet kuruluşu Anadolu haber ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin turizm dünyasına açılan kapı olarak adlandırılan kentin turizm sezonuna hazırlanmak için etkin bir şekilde çalıştığını söyledi. Güvenli turizmi teşvik etmek ve sertifika programını bilgilendirmek için Antalya'ya 80'den fazla büyükelçi kabul edildi. Yazıcı, salgın önlemlerinin kent genelinde sıkı bir şekilde uygulandığını söyledi. Vali, özellikle Türkiye'nin 17 günlük tamamen kendi içinden kapatılması sırasında, sokağa çıkma yasakları sırasında kontrollerin hiç durmadığını vurguladı. Ve koronavirüse karşı epidemiyolojik mücadelede geçici bir sonuç olarak, görülme sıklığında çok ciddi bir azalma vardır. "Sıkı tedbirler neticesinde, neyse ki vaka sayısında çok ciddi bir azalma oldu. Düşüş devam ediyor." dedi.

Valiye göre, kilitlenmenin meyveleri ve toplam denetimler şimdiden görülebiliyor: "Öncelikle kolluk kuvvetlerimiz, denetim birimlerinde çalışan ekiplerimiz, sağlık çalışanlarımızla birlikte şehri turizme hazırlamaya gayret ediyoruz. Antalya'ya her turistin rahatça gelebilmesi için otellerimiz başta olmak üzere şehrin her alanında önlemlerimizi alıyoruz. Örneğin, Lara bölgesine giderken, kontrollerle iki kez durdurulduk." diyen yetkili, yetkililerin şehir merkezinden sahilin en ücra köşelerine kadar kontrolü sıkılaştırdığını da sözlerine ekledi.