Havayolları İptallerini Hükümet İnceleme Başlattı

Devasa Southwest Havayolları İptalleri Hükümet İncelemesini Başlattı. ABD Ulaştırma Bakanlığı (USDOT) Pazartesi günü geç saatlerde Southwest Airlines'ın son günlerde iptal edilen ve ertelenen çok sayıda uçuşunu inceledi. Bunların havayolunun kontrolünde olup olmadığını belirleyeceğini söyledi ve bunları "kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Havayolları İptallerini Hükümet İnceleme Başlattı
USDOT açıklaması hakkında yorum yapmayı reddetti

Uçuş takip sitesi FlightAware'e göre Southwest, Pazar günü yüzde 48'ini iptal ettikten sonra Pazartesi günü 2.886 uçuşu veya tarifeli uçuşların yüzde 70'ini iptal etti. Ayrıca planlanan Salı uçuşlarının yüzde 60'ını veya 2.400'den fazlasını iptal etti.

Departman, "USDOT, Southwest Airlines'ın orantısız ve kabul edilemez iptal ve gecikme oranlarının yanı sıra iptal veya gecikme yaşayan müşterilere uygun şekilde destek verilmemesinden endişe duyuyor" dedi.

"İptallerin kontrol edilebilir olup olmadığını ve Southwest'in müşteri hizmetleri planına ve diğer tüm ilgili DOT kurallarına uyup uymadığını yakından inceleyeceğini" söyledi.

Southwest, Pazar günü uçuşların yüzde 48'ini ve Pazartesi günü yüzde 16'sını erteledi.

Southwest, Pazartesi günü geç saatlerde USDOT açıklaması hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak daha önce yayınladığı ve "içten özürler" sunan bir açıklamaya işaret etti ve " ağımızda art arda günler süren aşırı kış havası nedeniyle, devam eden zorluklar müşterilerimizi ve çalışanlarımızı bir şekilde etkiliyor. Bu kabul edilemez önemli bir yol.”

Havayolu, "bizimle seyahat etmeyi planlayan herkese en iyi şekilde hizmet verecek şekilde havayolunu yeniden dengeleyerek ve ekipleri ve filomuzu yeniden konumlandırarak geniş çaplı kesintileri acilen ele almak için" çalıştığını da sözlerine ekledi.

Diğer büyük ABD havayolları son günlerde önemli iptaller yaşadı, ancak Güneybatı kadar yüksek oranlarda değil ve şimdi büyük ölçüde toparlandılar.

Pazartesi günü USDOT, Southwest Airlines müşteri hizmetleri planına işaret etti ve bu plan, havayolunun hava durumu gibi öngörülemeyen sorunlar için değil, havayolunun kontrolündeki sorunlardan kaynaklanan uzun süreli gecikmeler için yemek veya otel kuponları sağlayacağını belirtti.

Ağustos ayında, Southwest de dahil olmak üzere ABD'nin önde gelen havayolları USDOT'a, havayollarının kontrolündeki sorunlar nedeniyle ortaya çıkması halinde, üç saat geciken müşterilere yemek ve mahsur kalan yolcular için otel odası sağlamayı taahhüt edeceklerini söyledi.

Birçok havayolu daha önce neden oldukları gecikmeler için kupon veya otel odası teklif etti. Ancak müşteri hizmetleri planlarında tüm taahhütleri açıklamadı.

(Grand Rapids, Michigan'dan David Shepardson tarafından rapor edildi; Tom Hogue ve Simon Cameron-Moore tarafından düzenlendi)

Telif hakkı (2022) Thomson Reuters. Kısıtlamalar için tıklayın

Bu makale Reuters'ten David Shepardson tarafından yazılmıştır ve Industry Dive Content Marketplace aracılığıyla yasal olarak lisanslanmıştır.