HOUSEKEEPING BÜTÇE VE STANDARTLARI YENİDEN BELİRLENMELİ

Turizm Otel  işletmelerinde  güvenlikten, sahile kadar, odalar, restaurant  çamaşırhane  gibi birimlerin, temizlik, düzeni ve bakımından sorumlu olan h/k  departmanıdır. İşletmenin konseptindeki  organizasyonunda h/k  çok önemli bir yer tutar. Otel gelirinin oda satışlarından elde edilmesi, misafirlere gerekli konforu, sıcak ilgiyi, temiz ve hijyenik,  bir ortamda sunması  gerekir. Evlerinde ki kadar rahat bir atmosferde ağırlanmaları  h/k departmanını otellerin  belkemiği  konumuna  getirmektedir.

HOUSEKEEPING   BÜTÇE  VE   STANDARTLARI  YENİDEN   BELİRLENMELİ
Songül  BAYRAK Executive Hausekeeper Rubi Hotel

Pandemi dönemi bizlere tekrar gösterdi ki,misafirperver olmanın görsel ve hijyen kurallardan ödün verilmemesi gerektiğini.İşletmenin muhteviyatı ne olursa olsun, misafirlerin bulunduğu alanların temizliğine göre  ilk yargı oluşur. İşletmenin en önemli belirleyici özelliği hijyen kurallarına uyulup uyulmadığıdır. Çalışanlara liderlik yapan kişinin bilgeliğinin yanında işletmenin personellere verdiği değerde çok önemlidir. Eğitimli ve işletmenin değer verdiği personellerin başarısı, puanların istenen hedefe ulaşması demektir.

Turizm Otel işletmelerinde güvenlikten, sahile kadar, odalar, restaurant çamaşırhane gibi birimlerin, temizlik, düzeni ve bakımından sorumlu olan h/k departmanıdır.

İşletmenin konseptindeki organizasyonunda h/k çok önemli bir yer tutar. Otel gelirinin oda satışlarından elde edilmesi, misafirlere gerekli konforu,sıcak ilgiyi, temiz ve hijyenik, bir ortamda sunması gerekir. Evlerinde ki  kadar  rahat bir atmosferde ağırlanmaları h/k departmanını otellerin belkemiği konumuna getirmektedir.

Otel işletmelerinde h/k departmanı tarafından yapılan temizlik işlerinin, aynı zamanda hijyen kurallarına uygun olarak yerine getirilmesine özen gösterir. Yapılan temizlik işlerinin sağlık koşullarına uygun olduğunu ifade eder.  Başta kişisel hijyen olmak üzere, temizlik amacıyla kullanılan tüm ekipmanların ( su da dahil) temizliğinden sorumludur. Odalar ve genel alanlardaki temizlik ve düzenlemelerde misafir sağlığına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle tüm dünyayı sarsan ve etkisi altına alan  pandemi döneminde, daha çok anlaşılmış ve farkındalık yapmıştır. Böyle trajik bir durumun h/k departmanının ve personelinin sektördeki yeri anlaşılmıştır."süpürge-faraş tutan herkes bu işi yapabilir" önyargılı bir yaklaşım olmadığını, hatırlatması da ayrıca düşündüren bir noktadır..!!

Personel çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve mesai saatlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekir., Yemek, dinlenme, lojman ve  eğitim gibi  temel ve zorunlu ihtiyaç standartlarının uygulamada gösterilmelidir. Standartların iyileştirilmesi  ve yükseltilmesi, personel motivasyon ve veriminin maksimuma ulaşmasını sağlayacaktır.

İşletme  yöneticilerinin ve işverenlerin, personel eğitimlerine ayıracakları bütçeyi gereksiz ve kayıp olarak görmekten vazgeçilmeli. Aksine eğitimli personelin bilinçli, bilgili, dikkatli ve daha profesyonel olduğunun altının çizilmesi gerekmektedir.

İşletmelerin fiziki yapısı, işin niteliği,misafir memnuniyeti gibi soyut ve somut veriler dikkate alınmalı.H/k nın bütçe ve personel sayılarının standartlarını, günümüz koşullarına uygun güncellenmesi, en sağlıklı verimin alınması  demektir.

Misafir memnuniyetinin covid-19 sertifika sorumluluğuna bağlı çalışmalarımız tam yapılmaya çalışılmaktadır. Bizler 2,ci evimiz olarak gördüğümüz işletmelerimizin gerekliliğini verilen imkanlar doğrultusunda en iyisini yaptığımıza inanıyoruz.

Misafirlerin en yoğun olması gerektiği bir dönemin boş geçiyor olması, gerek maddi gerekse manevi olarak bizleri üzmektedir.Temennimiz ve dualrımız 2020 sezonunun kalan süreçte en iyi imkanlara kavuşmasıdır. Çalışan tüm işletme personelleri dahil mutlu ve umutlu günlerimizin çok olması dileğiyle, hayırlı sezonlar dilerim

Saygılarımla