Pandemi Dönemi Housekeeping

Pandemi Dönemi Housekeeping Meslek  olarak  otel çalışma alanlarının en kritik görev yerlerinden biri olan h/k departmanı da, yeni çağın  vakası covid-19 gerçekleri ile nihayet  yüzleşmiştir. Çalışmalarımız da  yapılan görev  ve  iş  yükü  sorumluluk, ne kadar önem arz ettiği daha iyi anlaşılmış olmaktadır

Pandemi Dönemi Housekeeping
Fatma MOGULTAY Crystal Waterworld Hotel Exc. Housekeeper

Pandemi Dönemi Housekeeping

Meslek  olarak  otel çalışma alanlarının en kritik görev yerlerinden biri olan h/k departmanı da, yeni çağın  vakası covid-19 gerçekleri ile nihayet  yüzleşmiştir. Çalışmalarımız da  yapılan görev  ve  iş  yükü  sorumluluk, ne kadar önem arz ettiği daha iyi anlaşılmış olmaktadır. Çalışma alanlarının  stres ve zorluklarını sil  baştan  gözler  önüne sermiş  bulunuyor.

Ne  yazık ki  bu  h/k  departmanda,  çalışma  hayatım  boyunca  benim  için  çok  büyük  önem  ve  ayrıcalık olarak devam etmiştir. Bizler  çalışanlarımız  için, her  şeyden  önce  iyi  bir  rol  model, öğretmeniz. Şartlar ne olursa olsun hep yüzümüzde büyük bir tebessümle çalışmaya özen gösteriyoruz. Hızlı  ve  pratik  düşünen, çözüm  odaklı misafir beklentileri  ve hayallerinin  en üst noktasında hizmeti sunuyoruz. Departmanlar  arası  saygı ve sevgi  köprüsü kurup,  ikili  ilişkilerde de,  yöneticilikte başarılı olma  zorunluluğumuz  artmakta. Bizler misafir beklentilerini en iyi şekilde vererek, kaliteyi arttırma konusunda hassas dengeleri sağlıyoruz. Bizlere  belirlenen  görevleri  severek ve  benimseyerek,  nezaket  kurallarıyla  yerine  getirmeye  adapte  olarak  çalışanlarız.

Bu iş yükünü yapan değerli çalışanlarımız, mesleğin kendi içindeki sıkıntılarının yanına birde bu virüs gerçeği ile çalışacaklar. İçinde bulunduğumuz  zor günlerde, onlar  daha da zor ve stresli bir çalışma ortamı bekliyor.

Her  sezon başı  mesleki  eğitimler le  turizme  kazandırılmaya  çalışılan  kardeş, anne,  abla,  kadınlarımız,  aslında turizm adına ne kadar büyük işler  yaptıkları  belki  farkına bile varılmamakta.

2020 sezonunda   iş beklenti  süreci  zorlu  ve  sıkıntılı  devam edeceği  anlaşılıyor. Mesleğe gönül veren  çok değerli  çalışanlarımız,  bu işi artık yapmayı düşünmediğini  belirtiyor.  Farklı   sektörlere  veya  departmanlarda arayış içindeler. Onlar  mesleğin  gizli  kahramanları.  Mesleğin sürdürüle bilirliği  şimdi daha da zor şartlarda yerine getirecekler.  (Covit-19) departman  içerisinde yapılan onca iş yükü daha da ağırlaşacaktır.

Hiç düşündünüz mü ?  maid nedir?  ne iş yapar?  Tatil süresince konakladığınız odaları kimler hazırlar,

Kısaca değinecek olursak; maid ( kat hizmetleri çalışanı) çalıtığı departmanın  tüm kurallarını işletmesinin prosedürlerini , talimatlarını ( ıso 9001-2200 lejyonella)  gibi kuralları bilmeli ve uygulamalıdır.

Sabah  görev  dağılımından  sonra bulunduğu kat anahtarlarını alarak, temiz üniformaları  ve yüzünde kocaman bir gülümsemeyle  çalıştığı bölgesine gider. Mesai saatleri süresince anahtarını kimseye vermeden, her odanın temizlik bakım hijyen  arıza güvenlik ve daha pek çok işlerini gün içersinde  her oda için ayrı ayrı itinayla yapar.

Şeflerinin kendilerine ilettikleri talimatlara  ve  belirlenen  kurallara göre kat koridorlarını, odalarını  çalıştığı ofisini kısaca bulunduğu katın komple temizliğini yerine getirir. Misafir istek ve taleplerini nezaket ve iş kurallarına  göre çalışır. Kullandığı  kimyasalları  çevre bilinciyle doğru ürünü, doğru zamanda  kullanır ve  kuralına göre işini yapar. Çalıştığı alanlardaki arızları şefine ileterek bakımın yapılmasını sağlar. Girdiği odalarda aynı zamanda güvenlik vazifesini  üstlenir. Otelin ayna vazifesinde  daha pek çok işleri  vardır. Pandemi döneminde onların bir çoğu meslek olarak  kaygılı,  endişeli ve  ekonomik olarak zor şartlarda   kalmış  durumdalar.

İşine dönmek isteyen ler aynı zamanda hadi sağlığıma bişey olursa endişesini  ve kaygısını ekonomik kaygılarıyla birlikte yaşamaktalar.

Her alanda olduğu gibi bizim meslek içinden de yapılan işimiz gereği birçok standartlar hayatımıza girmiş bulunmakta. Dolayısıyla bu mesleğe gelecek yıllarda  ne şekil bir döngü içerisine girecek .!! . Öncesi iş yükünün ağırlığı ve çalışma şartlarında rağbet görmeyen  işimiz mi var acaba.!!  Meslek okullarında artık sınıfların  bile açılmadığı bu meslek,  covid-19 döneminde daha da zorlaşacak. Bir o kadar da ne derece önemli olduğunu iyiden iyiye hissettirecektir. diye düşünüyorum.

Bu yeni dönemde çalışma Alanlarına  yeni  ekipmanlar  ve  sorumluklar  eklenmiş oldu. Mesleğimiz gereği içinde bulunan bu zorlu süreçte, bilgi, beceri , eğitim ve deneyimlerle işimizi en üst hijyen kuralları ile ifa edeceğiz.

Birlik ve beraberlik  içinde  bu günlerin üstesinden geleceğimizin  bilincindeyiz. Pandemi  süresince  hijyen kuralları  ve  mesleğimizi  en üst seviyede   yapma  heyecanımız  devam  edecektir.

Misafirler hak ettiği hizmetin karşılığını her zaman ki gibi daha güvenle almaya devam edecektir. Bizler ki hizmet kalitesinin çıtalarını daha da yükeltmek adına, çağın gereksinimi hijyen konusunda daha hassas davranacağız. Bizler  h/k  departmanın sorumluklarını  biliyor  ve  işimizi  her  daim  severek  yerine  getirmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla Hayırlı sezonlar dilerim