Kat Hizmetlerini Pandemi’de Önemsemek ve Önemsetmek

KAT HİZMETLERİNİ PANDEMİ’DE ÖNEMSEMEK VE ÖNEMSETMEK 2020 Sezona muhteşem bir şölenle başladık ve her departman işinde en iyisi olma yarışındaydı. Kaliteli ve eğitimli personellerle, sezona başarılı  girme planları yapıldı. Bütçe çalışmaları  doğrultusunda, sezonda departmanlarımızdaki eksikliklerin listesi çıkartıldı. Firmalara bildirildi ve hijyen gıda ile  ilgili genel çalışmalar hız kazandı. 2019 yılı sezonunun iyi gitmesi, 2020 yılına daha iyi hazırlanmamızı sağladı. Şubat ve Mart aylarında Dünya sağlık örgütünün pandemi,covit-19 ve korona açıklamaları ile turizm nihayetlendi.  Şimdi gelinen nokta ve gelinecek noktada, bizler ve  turizm içinde yaz sezonu kaderimiz sayıldı.

Kat Hizmetlerini Pandemi’de Önemsemek ve Önemsetmek
Lale Güçlüay ÇİN Exc Housekeeper Aska Grand Prestige Otel

KAT HİZMETLERİNİ PANDEMİ’DE ÖNEMSEMEK VE ÖNEMSETMEK

2020 Sezona muhteşem bir şölenle başladık ve her departman işinde en iyisi olma yarışındaydı. Kaliteli ve eğitimli personellerle, sezona başarılı  girme planları yapıldı. Bütçe çalışmaları  doğrultusunda, sezonda departmanlarımızdaki eksikliklerin listesi çıkartıldı. Firmalara bildirildi ve hijyen gıda ile  ilgili genel çalışmalar hız kazandı. 2019 yılı sezonunun iyi gitmesi, 2020 yılına daha iyi hazırlanmamızı sağladı. Şubat ve Mart aylarında Dünya sağlık örgütünün pandemi,covit-19 ve korona açıklamaları ile turizm nihayetlendi.  Şimdi gelinen nokta ve gelinecek noktada, bizler ve  turizm içinde yaz sezonu kaderimiz sayıldı.

Pandemi süreci bizlerin maddi manevi birçok değerlerimizin farkında olmamızı sağladı. Aslında farkında olanlarda belki seslerini çok duyuramıyordu. Covid-19 denilen bu süreçte temizlik ve hijyenin insan hayatında, su gibi ihtiyaç olduğu bir kez daha anlaşılır oldu. Aylardır en çok gündeme gelen konuların başında, kat hizmetleri ilk bakışta yalnız katları kapsamadığı gibi algı yaratıyordu.Halbuki kat tüm tesisi kapsayan bir terimdir.Bu anlamda tüm bina olan işletmelerin ve tesislerinde temizlik hijyeni anlaşılır oldu.Otellerde çok iyi departman müdürleri ve ekipleri biraya gelmiş olabilir.Kat hizmetleri müdürü ve ekibi iyi değilse,tüm departman operasyonlarını aksatacaktır.

Örnek;Tüm departmanlar iyi servis müdürü ve ekibi var, ancak kat hizmetleri misafirlerin kullandığı restaurant, havuz,lobby, sahil alanlarına iyi temizlik ve hijyen yapamazsa, servis personelinin üniformasını düzgün giydiremezse, restaurant tekstilini iyi yıkatamazsa, haşere önlemini yeterli yaptırmazsa (vb gibi .işlemleri) aksaklıklar yalnız bu departmana değmekle kalmaz, bir zincirleme olarak mutfak önbüro, teknik animasyon, güvenlik  hepsini etkileyecektir.

Bu durum misafir memnuniyetini dolaylı yoldan etkileyen faktörlerden en önemlisidir. Kaldi’ki Pandemi sonrası artık temizlik hijyen ilk sıralara geçmiştir. Bunları sağlayacak olanlar  kat hizmetleri departmanıdır. Aslında çok kapsamlı ağır beden gücü ile yaptığı işle işletmenin departman bazında operasyonlarını dolaylı yoldan 24 saat etkileyen tesis deki çalışan ve müşterilerin Sağlıklarının yükünü taşıyan bir departmandır. İnsanlar gözünü ilk açtığında yaptıkları ilk şey kişisel temizliğini yaparak güne başlamaktadır. Gün boyu her alanda temizlik ve hijyen su gibi ihtiyaçtır.Olmazsa olmazdır hijyen kuralları. Kat hizmetleri beden gücü ile yapılan, döndüğün zaman ara süresi olmayan, yine yaptığı işi tekrar yapılması gereken görevlerden oluşur. Sonu ve cazibesi yoktur fakat her işin başıdır.Tüm departmanların içeriklerine göre temizlik ve hijyeni olmazsa yaptıkları ürün ve hizmeti anlam ifade etmez. Bu denli önemli olan kat hizmetleri bundan sonraki süreçte bir satış pazarlama, mutfak ve f&b departmanı gibi olması gereken yere gelecektir.Yeni temizlik  hijyen uygulamaları ve gereklilikleri iş gücü standartları belirlenecek.Biz Kat Hizmetleri Müdürlerinin yıllardır üst yönetime anlatmaya çalıştığı, bugüne kadar kaliteli hizmet veren işletmeler hariç, herkesin yapabileceği departman olarak bakılmıştır. Aslında tam aksidir.! Teorik bilgi ve tecrübe gerektirir. Bugün üniversite ve turizm okullarında istenmeyen departman olarak görülmektedir. Halbuki bu dalda bundan sonraki süreçte ilk ağırlık verilmesi gereken departman olacağı kaçınılmazdır. Tecrübeli kat hizmetleri müdürü iyi gelirler kazanabilmektedir. Bina olan her alanda bu işi yapabilmektedir.Turizm okullarında bu bölümün bu denli ciddi olmasına rağmen seçilmemesinin sebebi var. Stajyer öğrencilerin kat hizmetlerinde uygulama ve öğrenme fırsatı bulamadan direkt olarak normal personel gibi çalıştırılması.Kat hizmetlerinin avantajlı ve vazgeçilmez yönlerini öğrenme fırsatı bulamadan bıktırılmasıdır. Pandemi süreci ve sonrası h/k departmanın ne kadar önemli olduğu ve değerinin anlaşılacağı aşikardır.Turizmde Housekeepeıng departmanı dahil, hiçbir departman gereksiz ve önemsiz değildir. Ekip işinde bir departman diğer departmanın desteğini almadan, sadece kendi departmanının daha önemli ve değerli olduğunu düşünemez.

H/K Tüm departmanlardan ve yöneticilerden tam destek alacağı, daha çok ilgi göreceği bir döneme girmiştir. Önemsenmek ve önemsetmek, biz turizmcilerin en büyük motivasyonudur.

Bu zorlu süreçte patronundan işçisine, dayanışma içinde olduğumuz bilinciyle hareket etmekteyiz.Daha güzel günlerin ışığı ile motivasyonumuzu pozitif tutmaya devam edeceğiz.Sezonun kalan sürecinde,hepimizin mutlu olacağı güzel günlerin bizlerle olması dileğiyle iyi sezonlar dilerim

   Saygılarımla.