Dünyada  En Çok Ziyaret Edilen 2022 Destinasyonları

Mevcut en son uçak bileti verilerine göre (18 Ekim'e kadar olan varışları yılsonuna kadar olan rezervasyonlarla birleştirerek), Dominik Cumhuriyeti 2019'a göre yüzde 5 daha fazla ziyaretçi ağırlayacak. Onu Türkiye, Kosta Rika ve Meksika takip ediyor.

Dünyada  En Çok Ziyaret Edilen 2022 Destinasyonları
Ülke listesinin başında Dominik Cumhuriyeti Türkiye de ise Antalya nın şehir listesi gelmektedir

Dünyanın en büyük ve en taze uçak bileti veri tabanına sahip olan ForwardKeys, yılın kapsamlı incelemesinde 2022'nin en iyi küresel destinasyonlarının performansını ortaya koydu. Ülke listesinin başında Dominik Cumhuriyeti, Türkiye'de ise Antalya'nın şehir listesi gelmektedir.

Mevcut en son uçak bileti verilerine göre (18 Ekim'e kadar olan varışları yılsonuna kadar olan rezervasyonlarla birleştirerek), Dominik Cumhuriyeti 2019'a göre %5 daha fazla ziyaretçi ağırlayacak. Onu Türkiye, Kosta Rika takip ediyor. ve aynı sayıda ziyaretçiyi ağırlayacak olan Meksika. Bunları %5 düşüşle Jamaika ve Pakistan, ardından %8 düşüşle Bangladeş, %12 düşüşle Mısır, %15 düşüşle Portekiz, %16 düşüşle Portekiz ve %17 düşüşle BAE izliyor.

Orta Amerika ve Karayip destinasyonlarının listenin başındaki güçlü temsili, ABD giden pazarının göreceli gücünü ve Karayipler ve Meksika Körfezi'ndeki birçok turizme bağımlı ülkenin pandemi boyunca empoze ettiği yaklaşımı yansıtıyor. COVID-19 seyahat kısıtlamalarını başka yerlerden daha az şiddetli hale getirdiler ve bunu yaparken de ziyaretçi ekonomilerini korudular. Yıl ilerledikçe, liderlik konumlarını pekiştirdiler ve pandemi öncesi hacimleri aşmaya başladılar.

Sıralamanın yanı sıra ForwardKeys, 2022'de seyahati karakterize eden birkaç ana trend belirledi. En güçlüsü, pandemi ile ilgili seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak gevşetilmesi ve iş seyahatlerinde son zamanlarda yaşanan canlanmanın ve seyahate yönelik bastırılmış taleplerin serbest bırakılması nedeniyle toparlanmadır. Dubai'deki World Expo ve Katar'daki FIFA Dünya Kupası gibi büyük küresel etkinlikler. Ancak, iyileşme pürüzsüz olmamıştır. Başlangıçta, son derece öldürücü Omicron varyantı, büyük endişelere ve yılın başında seyahat kısıtlamalarının yeniden getirilmesine neden oldu. İyileşmeyi geciktiren bir diğer faktör de, yaz sezonu başlamadan havalimanlarında kaotik sahnelere neden olan personel sıkıntısıydı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, çok sayıda ülke direkt uçuşları yasakladığı için Rusya'ya gidiş gelişleri büyük ölçüde etkilese de, Avrupa'ya uzun mesafeli seyahatlerin pandemi öncesinde beklendiği kadar azalmasına neden olmadı. Güney Avrupa'ya, özellikle %12 düşüşle Yunanistan'a, %16 düşüşle Portekiz'e ve yatay olarak Türkiye'ye ve %14 düşüşle İzlanda'ya seyahat iyi bir şekilde devam edecek. Ancak ForwardKeys, artan yakıt fiyatları ve enflasyon gibi savaşın ikinci dereceden sonuçlarının seyahat kurtarma üzerinde geciktirici bir etkiye sahip olmasını bekliyor.