Turizm Tanıtımında Yasaklar

Turizm tanıtımlarının sosyal mecrada yöresel ve bölgesel çalışmalarında, hayallerin ötesinde başarılara imza atmak istiyor. Güzellik kavramının hikâyesi keşfedilmeye çalışılmakta. Öyle ki İsviçre'de bir köy, turistlerin fotoğraf çekmesini yasaklamak için oy kullandı.

Turizm Tanıtımında Yasaklar
Köy yeni kuralları ihlal edenlere sembolik olarak 5 € para cezası uygulamayı planlıyor

Yapılan açıklamada ise The Local'ın haberine göre St Moritz yakınlarındaki Bergün/Bravuogn komünü önlemi Pazartesi günü almaya karar verdi. Ancak bunların hepsi insanları daha mutlu etmek için .

Yerliler köylerinin o kadar güzel olduğuna inanıyor ki, ziyaretçilerin resimleri sosyal medyaya yüklendiğinde diğer insanları perişan edecek.

Turizm ofisinden yapılan açıklamada, "Sosyal medyadaki güzel tatil fotoğraflarının kendilerinin orada olamamaları nedeniyle izleyenleri mutsuz ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır" denildi.

Köy, yeni kuralları ihlal edenlere sembolik olarak 5 € para cezası uygulamayı planlıyor.

Belediye Başkanı Peter Nicolay, “Bergün/Bravuogn güzel” diye ekledi. “Resim güzelliğindeki manzaramızın fotoğraflarını sosyal medyada paylaşarak toplum dışından insanları mutsuz etmek istemiyoruz ve sizleri de Bergün'ü bizzat deneyimlemeniz için ziyaret etmeye davet ediyoruz.

“Bergün sakinlerinin kalbinde tüm insanların mutluluğunu taşımasından çok memnunum. Bu beni çok gururlandırıyor.”

Bazıları bunun kalpten mi yoksa sadece bir tanıtım dublörlüğünden mi olduğunu sorguladı. Kasaba konseyi tarafından oylanan gerçek bir yasa olmasına rağmen, köyün turizm müdürü Marc-Andrea Barandun, önlemin kısmen bir pazarlama taktiği olduğunu kabul etti.

The Local'e “Tabii ki arka planda herkesin Bergün hakkında konuşması fikri var” dedi. "Yani bu ikisinin bir kombinasyonu - yasayı biz yaptık ve bunun arkasında bir miktar pazarlama [amacı] var."

Para cezasının gerçekten kimseye uygulanacağının muhtemel olmadığını ve bu hafta daha sonra açıklanacak olan yasak hakkında daha fazla şey olduğunu da sözlerine ekledi.

Barandun şunları ekledi: “Hikayenin tamamı henüz bitmedi. Cuma akşamına kadar herkes bu yasanın arkasındaki fikrin ne olduğunu öğrenecek. Bu bir sürpriz."

Turizm ofisi, köyün fotoğraflarını Facebook ve Twitter hesaplarından kaldırdı ve Bergün web sitesinden de kaldırma niyetini açıkladı.

“Yasak” sosyal medyada karışık bir tepki aldı. Bazıları kampanyayı onayladı, bir adam “Güçlü PR eylemi!” yazarken, bir diğeri “Harika eylem ve havalı kasaba toplantısı! Cesaret ve harika bir mizah anlayışı gösteriyor!”

Ancak, herkes hayran değil. Bir kadın Facebook'ta şöyle yazıyor: “Tamamen kötü PR! Bu potansiyel misafirlerinizi oyalayacak, kızgın tepkiler çekecek ve sizi gülünç gösterecek... Bergün; Hayal kırıklığına uğradım." Diğerleri yasağı Kuzey Kore ile karşılaştırdı.

Bergün'ün turizm kurulu sosyal medyadan şu yanıtı verdi: "Köyümüzün ne kadar güzel olduğunu yayınlamak için cesurca yapılması gerekiyor."