Unwto Turizmi Bakanlık Zirvesine Dönüştürdü

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, eğitim, sürdürülebilirlik ve yönetişimin Dünya Seyahat Pazarı'ndaki Bakanlar Zirvesi'nin merkezinde yer alması nedeniyle turizm sektörü liderlerine “Bizim işimiz istihdam yaratmak” dedi.

Unwto Turizmi Bakanlık Zirvesine Dönüştürdü

Kamu ve özel sektör liderlerine yönelik bu birleştirilmiş platform, turizmin en acil sorunlarını ele alıyor ve önümüzdeki yılların gündemini belirliyor. 'Turizmi Yeniden Düşünmek' teması etrafında düzenlenen 16. Zirve, iş dünyasının liderlerinin yanı sıra 19 ülkeden bakanları ve üst düzey delegeleri bir araya getirdi. Turizmin kesişen ekonomik ve sosyal refah için artan alaka düzeyini yansıtan bu yılki edisyon, bugüne kadarki en başarılı edisyondu.

Etkinliğin açılışını yapan Genel Sekreter Pololikashvili, sektörü dönüştürmek için eşsiz fırsatı vurguladı. Bununla birlikte, küresel turizmin şu anda pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık %70'inde olduğunu gösteren UNWTO verileriyle, “fırsat penceresi sonsuza kadar açık kalmayacak. Turizmi yeniden düşünmeliyiz : iş sağlayıcı, ekonomik bir dayanak ve COP27'nin arka planında iklim acil durumuna bir çözüm olarak”.

Eğitim, turizmin geleceğinin anahtarı olan işler

UNWTO'nun turizmin dönüşümüne öncülük eden çalışmalarına genel bir bakış sunan Genel Sekreter Pololikashvili , özellikle kaliteli eğitim ve insana yakışır işler sağlama yoluyla sürdürülebilir altyapıya ve insanlara yatırım yapmaya odaklandı . UNWTO'nun pozisyonunu yineleyen World Travel Markets Sergi Direktörü Juliette Losardo, “pandemi sonrası bir dünya heyecan verici fırsatlar ortaya çıkardı ve bize yaşamda bir kez turizmi yeniden gözden geçirme ve kendimize nasıl yeniden inşa edebileceğimizi sorma fırsatı verdi. geleceğe daha iyi hazırlanın”. Zirveyi UNWTO ile birlikte organize eden Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) Başkanı ve CEO'su Julia Simpson, özel sektörün “yeteneği, hızı ve sermayesi”ne vurgu yaptı.

Ortak zorluklar için küresel uzmanlık

Yuvarlak masa, her küresel bölgeden Turizm Bakanlarını bir araya getirdi. Her biri kendi ülkelerinden benzersiz içgörüler sağladı . Açılış, Ekselansları, Suudi Arabistan Krallığı Turizm Bakanı Ahmed Al-Khateeb, “sürdürülebilirliği her şeyin üstünde” koyduğunu vurguladı ve ülkesinin inovasyon ve gençliğe odaklandığını da kaydetti. Maldivler Turizm Bakanı Abdulla Mausoom, Portekiz Bakanı Rita Marques ve Mısır Bakanı Ahmed Issa, iç ve kırsal turizm de dahil olmak üzere ulusal turizm sektörlerini çeşitlendirmenin ve yeni ürünler yaratmanın önemini vurguladılar.

Turizmi Yeniden Düşünmek temasını ele alan Hırvatistan Turizm Bakanı Nikolina Brnjac, bunun başarıyı daha fazla sürdürülebilirlikle ölçmeye yönelik bir "evrim" gerektireceğini kaydetti. Bu arada Mauritius Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Steven Obeegadoo, barışı teşvik etme yeteneğini vurguladı ve “Turizmi yeniden inşa etmek için turizmin ötesine bakmamız gerekiyor” dedi. Bahreyn, Kosta Rika Ekvador, Etiyopya, Gana, Ürdün, Malavi, Malta, Mauritius, Meksika, Karadağ, Nikaragua, Filipinler ve Sri Lanka'dan bakanlar da tartışmalara katkıda bulundu.

Turizmin geniş ve geniş özel sektörünü temsil eden Expedia ve Radisson Hotel Group, daha fazla sürdürülebilirlik sağlayan proaktif çalışmalarının ana hatlarını çizerken, sektörün her yerdeki insanlar için insana yakışır işler ve yaşam boyu kariyer gelişimi sağlama becerisini vurguladı .

Turizmin eşi benzeri görülmemiş siyasi alaka düzeyi

Zirve, düşünce, geçmiş ve deneyim çeşitliliğini teşvik ederken, sürdürülebilirliğin itici gücü ve barış ve anlayışın destekleyicisi olarak turizmin benzersiz gücüne odaklanmak ortak bir temayı kanıtladı. Üst düzey katılımcılar, turizm sektörünün rekabetten çok işbirliğine odaklanma zamanının geldiğini vurguladı. Bakanlar ayrıca UNWTO Genel Sekreteri Pololikashvili'nin turizmin siyasi gündemde ana akım haline getirilmesi ve turizm bakanlıkları ile ekonomi, iş ve çevre bakanlıkları arasında daha fazla işbirliği yapılması çağrısını da kabul ettiler.

Tartışmayı bilgilendirmek için güvenilir veriler

UNWTO'nun güvenilir verileri, tartışmalar için bağlam sağladı. Örgütün küresel turizm istihbaratının lider sağlayıcısı statüsünü temel alan World Travel Market, UNWTO tarafından önde gelen yayıncı Euronews ile ortaklaşa hazırlanan yeni Seyahat Trendleri Raporu 2023'ün lansmanına da ev sahipliği yapacak.