Yunanistan Parti Adası Mikonos'ta Covid Yasağı Başlıyor

Yunanistan’da eğlence merkezi adıyla anılan parti adası Mikonos’ta, sokağa çıkma yasağı getirildi. Covid-19 kontaminasyonundaki "endişe verici" bir artış nedeniyle Cumartesi günü turizm adası Mykonos'a beş saatlik sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar getirdi.

Yunanistan Parti Adası Mikonos'ta Covid Yasağı Başlıyor
Yunanistan daki restoran ve barların kapalı alanlarına erişmek isteyen müşterilerin 72 saat içinde aşı sertifikası veya negatif test sunmaları

Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias'tan yapılan açıklamaya göre, önlemler sabah 1 ile sabah 6 arasındaki sokağa çıkma yasağına ek olarak, 26 Temmuz'dan itibaren 24 saat tüm müziklere yasak getiriyor.

Çok fazla yeraltı partisi

Mikonos, Yunanistan'ın başlıca turistik yerlerinden biridir ve pitoresk plajlarının yanı sıra hareketli gece hayatı, birçok ünlü de dahil olmak üzere her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi çekmekte. Zengin eğlence mekanlarının çok fazla olduğu adada, Yunanistan’ın turizm eğlence merkezi olarak bilinmekte.

Ancak son zamanlarda adanın villalarında artan sayıda yeraltı partileri Yunan makamlarını endişelendirdi.

15 Temmuz'da Nikos Hardalias, Mikonos adasındaki aktif vakaların sayısının bir haftada dört katına çıkarak 300'ü aştığı konusunda uyardı. Cumartesi günü, 20'den fazla kişinin katıldığı özel toplantıları düzenleyenlerin '200.000 avroya varan para cezası riskine girdiğini' açıkladı. .

Restoranlarda aşı veya test gerekli

Yunanistan, son günlerde büyük ölçüde daha bulaşıcı olan Delta varyantıyla bağlantılı olarak kontaminasyonlarda istikrarlı bir artış gördü. Ülkede Cuma günü yaklaşık 2.700 yeni vaka kaydedilirken, üç hafta önce 400'den az vaka kaydedildi.

Reuters'e göre, hükümet Salı günü yaptığı açıklamada, Yunanistan'daki restoran ve barların kapalı alanlarına erişmek isteyen müşterilerin 72 saat içinde aşı sertifikası veya negatif test sunmaları gerektiğini söyledi.