Unwto, Start-Up'ları “Uyanık Turizm Mücadelesine” Katılmaya Çağırdı

UNWTO, küresel amiral gemisi yarışmasının ikincisini “Uyanık Turizm Mücadelesi” adı altında başlattı. Yarışma, 6 farklı zorluğa çözümler geliştiren ve aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG'ler) ulaşılmasına katkıda bulunan yenilikçileri belirleyecek.

Unwto, Start-Up'ları “Uyanık Turizm Mücadelesine” Katılmaya Çağırdı
Kadınların Güçlendirilmesi Kadınlar turizmde en düşük ücretli ve en düşük statülü işlerde yoğunlaşma eğilimindedir

2022 mücadelesi için UNWTO, turizm sektörünün yıkıcı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olabilecek ve şu anda daha fazla ilgiyi hak eden belirli alanlara odaklanacak, yani:

Toplum katılımı : 'Aşırı yoksulluk' içinde yaşayan insanların %80'i kırsal topluluklarda yaşarken, yerel, kırsal ve eko-turizm en popüler seyahat seçenekleri olarak ortaya çıkmıştır.

Yeşil ve mavi ekonomiler: Turizm bir ekonomik fırsat kaynağı olabilir ve aynı zamanda doğal ekosistemleri koruyabilir.

Ekolojik ve Sürdürülebilir Sermaye Yaratımı: Sürdürülebilir sermaye, kaynak kullanımını optimize etme, sera gazı emisyonlarını azaltma ve işletmeler için rekabet avantajı sağlama potansiyeline sahiptir.

İyilik İçin Turizm Teknolojisi: Teknolojideki gelişmeler, özellikle pandeminin başlangıcından bu yana sektörde devrim yarattı. Yapay Zeka, kripto, blok zinciri, metaverse, NFT'ler bu kategoriye açıktır.

Turizm Eğitimi: Dünyadaki işlerin %10'unu temsil etmesine rağmen, güncellenmiş verilere ve eğitim ve beceri geliştirme için yeni araçlara ihtiyaç vardır.

Kadınların Güçlendirilmesi: Kadınlar turizmde en düşük ücretli ve en düşük statülü işlerde yoğunlaşma eğilimindedir. Cinsiyet odaklı girişimler, eşitliğe önemli bir katkı sağlayabilir.

Ávoris tarafından desteklenen, turizm için ilk küresel inovasyon merkezi olan Wakalua ile işbirliği içinde düzenlenen yarışma aynı zamanda; Sommet Education grubundan Les Roches'in İnovasyon Merkezi SPARK ve cinsiyet ve ırk eşitliği merceğine sahip, etki odaklı bir risk sermayesi yatırım platformu olan Ankh Impact Ventures (AIV).

Ayrıca Qatar Airways ve Qatar Tourism, Singapore Tourism Board, KPMG, MasterCard, Amadeus, IE University, Telefonica, Wayra, ClarkeModet, The FarCo, BBVA, MentorDay, Finnova, Google for Startups ile güçlü kamu ve özel sektör desteğine de güveniyor. Valley Digital Business School, Future Food Institute ve Inter-Amerikan Kalkınma Bankası hepsi gemide.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashviki şunları söyledi: “Turizmin dönüşü, yaşamları dönüştürme potansiyelini uyandırmak için bir şans. UNWTO, sektörümüzün karşı karşıya olduğu en büyük zorlukların üstesinden gelmek ve turizmi Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin bir şampiyonu yapmak için her yerdeki girişimcileri fikirlerini ortaya koymaya çağırıyor.

Startup'lar, aşağıdakileri sağlamaları koşuluyla katılmaya davet edilir:

6 zorluktan 1'ine uygula

1 veya daha fazla SKH dahil edin

Doğası gereği yenilikçidir ve katma değerli çözümler sunar

Sürdürülebilirlik odaklı

Ölçeklenebilir, uluslararası büyüme potansiyeli ve şirketlerde ve destinasyonlarda (ülkeler, bölgeler) uygulanma potansiyeli

Erken Aşama mı yoksa A Serisi girişimler mi?

Test edilmiş bir pilot uygulama ve iş planına sahip olun

Daha önce hızlandırılmış

Halihazırda yerinde tam zamanlı bir ekibiniz olsun

En yıkıcı 12 girişime (Zorlukların her biri için 2) ölçek büyütme desteği verilecek. UNWTO, Üye Devletlere, Bağlı Üyelere ve yatırımcılara en iyi fikirleri sunacak ve onlara benzersiz bir ağ oluşturma fırsatı sağlayacaktır. Ek avantajlar arasında, özel bir UNWTO Demo Günü'nde sunum yapma şansı ve teknolojik desteğe ve UNWTO İnovasyon ağına erişimin yanı sıra Fikri Mülkiyet gibi önemli konularda hem bire bir hem de grup eğitim oturumları içeren küratörlü bir mentorluk programı yer alıyor. , iş ve liderlikte sürdürülebilirlik, Ankh Impact Ventures'tan kadın Startup kurucuları için olası tohum finansmanı ve SPARK İnovasyon Laboratuvarı'nda 3 aylık kuluçka.

Başvurular başlamış olup 31 Haziran 2022'de sona erecektir. Kazanan girişimler Ekim ayında açıklanacak. Daha fazla bilgi edinmek ve başvurmak için UNWTO Awake Tourism Challenge'ın web sayfasını ziyaret edin.

UNWTO SDGs Global Startup Competition 2020 Edition:

2020 baskısı, küresel inovasyon ekosisteminden 25'ten fazla ortak tarafından desteklendi ve 150 ülkeden 10.000'den fazla katılımcıyı çekti. Kazananlar, Madrid'deki Final Etkinliğinde Bakanlar, şirketler ve yatırımcılarla tanışma fırsatı buldular ve finansman fırsatlarına ve pilot projelere bağlandılar.

2018'den bu yana, en iyi startup'lar UNWTO İnovasyon Ağı aracılığıyla 214 milyon ABD dolarının üzerinde fon topladı.