TURİZMİN PANDEMİSİNDE NASIL ACENTECİ OLUNUR

Turizm camiamızın 2020 VE 2021 yılları bir diğeriyle eşleşmiş durumda olduğunu görüyoruz. Belirsizliklerle başladığımız 2020 yılına hala her gün belirsizliklerle ilerlemeye çalışıyoruz. karanlıktaki uzaklarda görünen ışığa doğru ilerliyoruz. Temennimizin ışığın olimpos dağlarındaki ateşin ışığı gibi, hiç sönmesin istiyoruz. Pandeminin karanlık gölgesinde hem yolumuzu bulmaya, hemde ışıga ulaşmaya çalışıyoruz. Acente kısmında işlerin nasıl yürüdüğünü ve ayakta kalmak için verilen mücadeleye ortak platformumuzda ki herkes şahitlik etmekte. Gerek kredilerin verilmesindeki memnuniyetsizlik ve şartlarının uygun olmaması, gerekse küçük ölçekli acentelerin yarınlara nasıl bakması gerektiğini kestirememesi, zorlukların daha iyi anlaşılır olmasını netleştirmekte. Bizler turizm camiası olarak ne kadar kenetlenmeye çalışsak ta, temennimiz 2021 yılına ayakta kalıp daha ileri hedeflere ulaşabilmeyi sağlamak. 2021 erken gelecek rezervasyonlarla oluşacak morellerin etkisiyle, geleceğe daha güvenle bakmayı sağlayacağız. Şu durumda tek tesellimiz 2021 yılına erken rezervasyonların olması.

TURİZMİN  PANDEMİSİNDE  NASIL ACENTECİ  OLUNUR
Cengiz TERZİ Hotel tanıtım ve pazarlama hizmetleri (CTOSC) Genel Müdür

TURİZMİN  PANDEMİSİNDE  NASIL ACENTECİ  OLUNUR SİZCE 

2020 pandemı döneminde birçok acente ve hoteller zor durumda kaldı. Sezona geç girdik fakat erken bitirmek zorunda kalırsa EĞER, rezervasyon iptalleri ve iadeleri derken tamamen sektör dibi görür. Burada yapılması gereken en büyük çözümde, turizm bakanlığının acentelere 50 bin tl değil de daha yüksek kredi olanağı sunması gerekirdi. Uzun vade de ertelemeli  kredi vermesi gerekliydi. Maalesef 50 bin TL ile sınırlandırmasına rağmen,50 bin TL kredinin başvuru şartları da cazip değildi. Çoğu acente bu olanaktan yararlanamadı ve küçük ölçekli acenteler şuan kapatmaya başladı. Oysa ki geleceğin turizminde, irili ufaklı işletmelerin ayakta kalması gerekir. Küçük ölçekli acenteleri yok sayıp, sadece büyük acentelerin yaşaması olanaksızdır. Turizm istihdamında farklı renkleri içinde barındırmanızda gerekmektedir.

2021 Erken Rezervasyon muamması ne zamana kadar devam eder bilinmez fakat kısa sürmesini temenni edeceğiz.

2019 yılı emitt fuarı öcesin de ve sonrası başlayan Erken rezervasyon talepleri, 2020 yılına  çok büyük umutlar ile girilmesine rağmen, mart döneminde pandeminin olumsuzluklarına takıldı.Ticaret bakanın olumsuz söylemleri ve salgının mücbir sebep sayılmasının ardından, Sağlık bakanın da Yurtdışına çıkmayın virüs oradan geliyor sıkı önlemler almamız demesi ile, yurt içi ve yurtdışı rezervasyon iptalleri gelmeye başladı. Bu sadece bizde değil tüm dünyanın sorunları olarak ta karşımıza çıktı. Turizmin durduğu ve hareketsiz kaldığı dönemlerini yaşadık. 2020 sezonunu kaçırdık derken, İşletmelerini açan veya açamayan otellere rağmen, acenteciler ayakta kalmaya ve zorlukları göğüslemeyi seçti. İflasını vermeyen acenteler, küçüklü büyüklü var gücü ile mücadeleden güçlü çıkamasa da, ayakta kalmayı başarma çalışmalarına devam etmekte. Şimdi  her gün uyandığımızda bugünde pandeminin etkileri bizden uzak olması duasıyla işlerimize başlıyoruz.

Turizm bakanının sezon sonuna kadar yakalanması gereken hedefleri, yaşayarak göreceğiz.

Turizmde çöküş 15 mart 2020  itibari ile başladı ve hala son hızı toparlanmaya çalışması yapmaya devam ediyor. Oteller ve acenteler haziranda başladıkları küçük çapta satışlarını temmuz ve ağustos periyotlarında biraz yükseltmeyi başardılar. Turizm sektörünü doyuracak kadar verimli olmasada çabaları taktir toplamaya yeterlidir. Okullarında uzaktan eğitim sistemi ile erken başlaması, zaten zor ayakta durmaya çalışan sektörü neredeyse iç pazarda durma noktasına getirdi. Yurtdışından ön görülen turist akının da tahminlerin altında olması  sebebi ile, birçok hotel bölgesel olarak hizmet veremedi. Açan otellerde yurtdışından gelen turistlerin ağırlanması konusunda sertifika programını uygulamaya başladı. Sertifika programı işleyişte ne kadar verimli olursa, yansıması dünya basınında ve gelecek olan misafirlere güven vermeye devam edecek. Bizlerde sağlanan güven ortamının yansımalarını yaşayacağız.

Gelecek senenin erken rezervasyon olgusunu şimdiden kestirmek çok zor. 2021 erken rezervasyonu bekle gör politikasında dayanabilecek acentelerin gücü nereye kadar göreceğiz

Bir diğer önemli konuda Erken Rezervasyon talepleri. 2021 yılı için benim kanaatime göre ya yavaşlayacak veya hiç olmayacak veya beklenenin aksine çok olacak. Biz daima büyük düşünüp sanki 2021 de rezervasyonlar gelecek, uçaklar getirecek ve oteller daha iyi olacak düşüncesine hakim olmalıyız. Bu düşünce ile, ona göre hazırlıklı olunmasında büyük yarar görmekteyim .1990 yılında turizm sektörüne  adım attığımda müşteri gazete ilanı ile tesisi belirler, satış ofislerine gider ve 1 hafta önceden rezervasyonlarını yaptırırlardı. 2021 yılında online rezervasyonları daha atak ve alt yapısı iyi olan acentelerin, satışlarının yüksek olacağını   tahmin ediyorum online rezervasyon ön plana çıkacaktır .

İç pazarda  tatil anlayışı tamamen değişti diyebiliriz.

 2020 izleri bir söylem ile 2021 yılında pandemi sürecinin devam edeceği yönünde insanların tatil anlayışları çok değişti. Villa karavan gibi bağımsız yapılara kayma oldu. 2020 de villalar ve karavanlarda yer bulmak zorlaştı. Otellerin sertifika güven belgeleri bazı insanları ikna ya yetmedi ve insanlar bu tercih haklarını kullandılar. Memnun oldular mı buda büyük bir soru.

Türkiye de gelir endeksine göre ortalama bir aile, 2 yetişkin1 çocuk yılda bir defa tatile gidiyorlar. Aile tatile giderken normal dönemde her Şey dahil sistemli otelleri tercih ediyorlar. Aile içinde çalışan anne var ise villa veya karavanı sevmiyor. Nedeni açık bütün yıl çalışıyor ve yılda 1 defa tatile gidiyor ise, yemek yapmak çamaşır yıkamak erken kalkmak istemiyor. Fakat ekonomik düşüncelerle bakıldığında, kararsızlık yaşadığını da görmek mümkün.Her ne olursa olsun kış döneminde iç pazara daha fazla yönelinmesi gerektiği de bir gerçek

Saygılarımla