Turizmde İklim Eylemi Üzerine Glasgow Deklarasyonu 500 İmzacıyı Aştı

Glasgow Turizmde İklim Eylemi Bildirgesi'ni imzalayanların sayısı, dönüm noktası girişiminin BM İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP26, Kasım 2021) başlatılmasından sadece dört ay sonra 500 işaretini geçti. Bugün ve Uluslararası Dünya Ana Günü ile aynı zamana denk gelen Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Expedia Group, Booking Holdings ve Condé Nast'ın en son imzacılar olduğunu ve her büyüklükten ve çeşitli sektörlerden paydaşların bir araya geldiğini duyurdu.

Turizmde İklim Eylemi Üzerine Glasgow Deklarasyonu 500 İmzacıyı Aştı
Deklarasyonunun tüm imzacıları turizm operasyonlarının karbondan arındırılmasını ve ekosistemleri restore etmeyi ve korumayı

Sektörün en büyük isimlerinden üçünün imzaları, turizmin iklim eylemini her düzeyde hızlandırma kararlılığının altını çiziyor ve hem büyük işletmelerin hem de küçük paydaşların ortak bir amaç için çalışma konusundaki ortak kararlılığını yansıtıyor. Glasgow Deklarasyonu'nun tüm imzacıları, turizm operasyonlarının karbondan arındırılmasını ve ekosistemleri restore etmeyi ve korumayı, ziyaretçilerin ve ev sahibi toplulukların doğa ile daha iyi bir denge kurmalarına yardımcı olmayı taahhüt eder. Bildirge, “Doğa ile ilişkimizi yeniden dengelemek, hem ekolojik sağlığını hem de kişisel, sosyal ve ekonomik refahımızı yenilemek için kritik öneme sahiptir” diyor.

sektörler arası taahhüt

Glasgow Deklarasyonu'nun 538 imzacısı arasında DRV Alman Seyahat Birliği, Tanzanya Tur Operatörleri Birliği, Karayip Otel ve Turizm Birliği, PATA ve Hostelling International; EXO Travel ve Europa Mundo Vacaciones gibi tur operatörleri; The Cayuga Collection gibi.  Konaklama sağlayıcıları; Turismo de Portugal, Turisme de Barcelona, ​​West Sweden Tourist Board, London & Partners, Destination Québec Cité ve daha fazlası gibi DMO'lar. Hepsi, “sektörümüzün pandemiden toparlanmasının ve gelecekteki refahı ve dayanıklılığının anahtarı” olarak doğayı restore etme yol gösterici ilkesine bağlı kalıyor.

Turizm doğayla uyum içinde gelişmeli ve iddialı Glasgow İklim Eylemi Deklarasyonu'na imza atan işletmelerin, destinasyonların ve diğer kuruluşların sayısı ve çeşitliliği, sektörümüzün daha iyisini yapmaya kararlı olduğunu gösteriyor.

UNWTO: “Harekete Geçme Zamanı”

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi: “Harekete geçme zamanı. Turizm doğayla uyum içinde gelişmeli ve iddialı Glasgow İklim Eylemi Deklarasyonu'na imza atan işletmelerin, destinasyonların ve diğer kuruluşların sayısı ve çeşitliliği, sektörümüzün daha iyisini yapmaya kararlı olduğunu gösteriyor. Expedia Group, Booking Holdings ve Condé Nast'ı en yeni imza sahipleri olarak ağırlamaktan mutluluk duyuyorum."

Paydaşlar arasında işbirliği, değişim sağlayabilmeleri için hizmet sağlayıcılar, ev sahibi topluluklar ve turistler arasında gerekli becerilerin, araçların ve bilginin mevcut olmasını sağlamak için anahtardır. 2022 Glasgow Deklarasyonu'nun öncelikleri arasında, çalışma gruplarının desteğiyle emisyon ölçümü ve iklim eylem planlaması konusunda rehberlik sağlamak yer alıyor.

“İklim değişikliğinin zararlı etkilerini ele alma ihtiyacı her zamankinden daha acil hale geldi, bu nedenle İklim Eylem Planımız, 2030 yılına kadar kendi operasyonlarımız için sıfıra yakın emisyon elde etmek için en son bilimsel rehberliğe dayanan iddialı hedefler içeriyor, Booking Holdings CEO'su Glenn Fogel, "2040'a kadar net sıfır" dedi. "Bilim Temelli Hedefler girişimine (SBTi) ve Net Sıfır Standardına bağlı kalmak ve şimdi Glasgow Deklarasyonu'nu imzalamak, iklim eyleminin bilimi ve mevcut krizin gidişatını değiştirmek için Paris Anlaşmasını desteklediğinden emin olmak için kritik önem taşıyor."

Expedia Group CEO'su ve Başkan Yardımcısı Peter Kern, “Ortaklarımız ve meslektaşlarımızla daha sürdürülebilir bir seyahat endüstrisini ilerletmek için ortak bir çabanın parçası olarak Glasgow Turizmde İklim Eylemi Deklarasyonu'nun imzacısı olmaktan gurur duyuyoruz ” dedi. “Bir seyahat şirketi olarak her gün dünyanın her yerinden insanları bir araya getirme ayrıcalığına sahibiz. Ve daha fazla insan seyahat ettikçe, genel ayak izimizi azaltmak ve yolcularımızı değerlerine uygun sürdürülebilir seçeneklerle donatmak için daha sürdürülebilir operasyonlara geçme sorumluluğumuz da var. Gezginlerin etkilerine ilişkin görünürlüğünü artırıyor ve daha sorumlu seçenekler sunuyoruz. Sektör, gelecek nesiller için seyahatin geleceğini korumaya yardımcı olmak için birlikte çalışmalı.”

Turizmde İklim Eylemine İlişkin Glasgow Deklarasyonu Hakkında

Glasgow Deklarasyonu, BM İklim Değişikliği Konferansı COP26'da başlatıldı . Kuruluşların 2030 yılına kadar emisyonları yarıya indirmesini ve en geç 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmasını desteklemesini talep eden gönüllü bir taahhüttür; imzacı olduktan sonraki 12 ay içinde iklim eylem planlarını sunmak (veya mevcut planları güncellemek) ve bunları uygulamak; planlarını beş yolla uyumlu hale getirmek, yani: ölçmek, karbondan arındırmak, yeniden oluşturmak, işbirliği yapmak ve finanse etmek; bu taahhütlerin uygulanmasında kaydedilen ilerleme hakkında kamuoyuna rapor vermek; ve işbirlikçi bir ruh üzerinde çalışmak.

Glasgow Deklarasyonu, UNWTO tarafından Seyahat Vakfı ile işbirliği içinde ve Tek Gezegen Sürdürülebilir Turizm Programı çerçevesinde yürütülmektedir. İmzacıların tam listesi burada bulunabilir.

One Planet Sürdürülebilir Turizm Programı Hakkında

One Planet Sürdürülebilir Turizm Programı, kirlilik, biyolojik çeşitlilik kaybı ve iklim değişikliği zorluklarını ele almak için turizm politikaları ve uygulamalarında sürdürülebilir tüketim ve üretimi (SCP) hızlandırmayı amaçlamaktadır. Kolektif öncelikleri belirlemek ve çözümleri belirlemek için bilgi paylaşımını ve ağ oluşturma fırsatlarını teşvik eder. Onun çatısı altında, Turizmde İklim Eylemi hakkında Glasgow Deklarasyonu, Küresel Turizm Plastikleri Girişimi ve Turizmde Gıda İsrafını Azaltma Küresel Yol Haritası gibi girişimler uygulanmaktadır.

Tek Gezegen Sürdürülebilir Turizm Programı, UNWTO tarafından, Fransa ve İspanya hükümetlerinin ortak liderliğinde ve UNEP ile işbirliği içinde yürütülüyor.