Rus Turistler İçin, Türkiye’ye Uçak Biletleri Ucuzluyor

Türkiye kurban bayramı sonrasındaki boşluğu, yabancı turistlerle tamamlamayı hedefliyor. Rusya’dan 17 temmus cmrts günü, yoğun rezervasyon talebi devam etmekte. 26 temmuz itibariyle düşen uçak biletlerine valiz taşımaları’ da ücrete ilave edildi.

Rus Turistler İçin, Türkiye’ye Uçak Biletleri Ucuzluyor
Yaz sezonunun en yüksek tarihlerinin başlamasına ek olarak Türkiye ye uçuşlara yönelik artan talep

17 Temmuz Cumartesi akşamı itibariyle online rezervasyon sistemlerinde yer alan Türkiye'ye uçak bileti asgari ücreti 7,8 bin ruble olarak gerçekleşti. 21 Temmuz'da Moskova'dan Antalya'ya uçuşta ekonomi sınıfı koltukların maliyeti bu kadar ve 26'sında bagaj taşımacılığı fiyata dahil edildi.

Açıkçası, ucuzluk büyük ölçüde, Kurban Bayramı tatilinin Türkiye'de 26 Temmuz'da sona eren bu döneme denk gelmesinden kaynaklanıyor. Şu anda Rus turistlerin seyahat talebi geleneksel olarak düşüyor.

Çünkü Türkiye sakinleri arasında tatil yerlerine gelen turist akını, plajlar çok kalabalık, trafik nedeniyle havaalanından otellere transferlerde gecikmeler olabiliyor.

 Bir hafta önce Kurban Bayramı tarihlerinde Türkiye'ye uçak bileti fiyatlarında düşüş gözlemlendi. Sonra 9.3 bin rubleye mal oldular ve birkaç gün önce 6.8 bin ruble için teklifler vardı.

Ağustos ayının ilk haftası için Moskova - Antalya hattında minimum gidiş-dönüş ücretinin 15,3 bin rubleydi. Bu miktar için, 4.5 bin ruble olan düşük maliyetli "Pobeda" ile Türk beldesine gidebilirsiniz. bagaj için ekstra ödeme yapmak zorunda.

Yaz sezonunun en yüksek tarihlerinin başlamasına ek olarak, Türkiye'ye uçuşlara yönelik artan talep, Türk tatil beldelerinin rekabetçi konumunun daha da güçlenmesine katkıda bulunabilir.

Krasnodar Bölgesi yetkililerinin şimdiye kadar otel misafirlerinin 1 Ağustos'tan itibaren aşı sertifikalarını gösterme veya dinlenme yerinde covid'e karşı aşı olma şartını yumuşatmayı reddetti.

Böyle bir durumda, yabancı pasaport sahiplerinin Soçi' yerine, Türkiye'yi tercih etmek için daha fazla argümanı var.

Dünya turizminin borsa misali her an değişebildiği bir dönemde geçiş yapmaya çalışmakta. Delta varyantının avrupa’da ciddi paniğe dönüşmesi, yasakları ve serbest dolaşımı her gün güncellemekte.

Turistler PCR ve diğer aşıların sıklaştırıldığı terlerden çok,  gidilecek ülkelerin güvenliği ve kendilerinin rahatlığını düşünmekte. Rusya’dan gelecek olan turistler için, Türkiye vazgeçilmez olmaya devam edecek. Rusya’da, Türkiye her zaman tatil için ilk tercih sebebi olmakta.