Türk Kültür Yemeklerinin, Gastronomi Yılı 2021

TÜRK  Kültür Yemeklerinin, Gastronomi  Yılı  2021  Turizm  ve  gastronomi adına böyle bir girişimde bulunduğunuz için size teşekkür ediyorum. Çabanızı, araştırmacı kişiliğinizi  ve  mesleğimizin en iyi olması adına, içten ve samimi gayretinize  şahidim. Bu ülkenin sizin gibi tecrübeli genel müdürlere ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Sizi  tanıdığım ve  birlikte  çalışma fırsatı  bulduğum için  ayrıca şanslıyım. Her zaman işletmelerdeki çalışmalarınızı hayranlıkla  yakından takip ediyorum. Turizmde kendi ülkemiz  eksikliklerini  açığa çıkarmak ve tamamlamak için çalışmalarınızı tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Her şey  gönlünün güzelliğinde olsun inşallah sevgiler saygılar.

Türk  Kültür Yemeklerinin, Gastronomi  Yılı  2021
Levent TANSAL Aşcı Başı Arnor De Luxe Hotel & Spa

                                   TÜRK  Kültür Yemeklerinin, Gastronomi  Yılı  2021 

Turizm  ve  gastronomi adına böyle bir girişimde bulunduğunuz için size teşekkür ediyorum. Çabanızı, araştırmacı kişiliğinizi  ve  mesleğimizin en iyi olması adına, içten ve samimi gayretinize  şahidim. Bu ülkenin sizin gibi tecrübeli genel müdürlere ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Sizi  tanıdığım ve  birlikte  çalışma fırsatı  bulduğum için  ayrıca şanslıyım. Her zaman işletmelerdeki çalışmalarınızı hayranlıkla  yakından takip ediyorum. Turizmde kendi ülkemiz  eksikliklerini  açığa çıkarmak ve tamamlamak için çalışmalarınızı tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Her şey  gönlünün güzelliğinde olsun inşallah sevgiler saygılar.

Gastronomi  tarih boyunca mutasyonlara uğrayarak çok farklı damak  tatlarına hitap etti. Lakin dünya mutfakları, kültür mutfağı ile gelişmelerini tamamlayamadı. Tamamlanması da söz konusu olamaz. Kültür evlilikleri olduğu sürece yeni jenerasyonların, tat arayışları devam edecektir….

Farklı kültür yemekleri, değişik kültürlere de hitap eder.  Geleceğin gastronomisinde Türk mutfağının yeri ne olacak.! Dünya insanları ülkemize geldiği halde, biz kendi kültür yemeklerimizi tam  tanıtıyor muyuz.!.. Her seferinde misafirin kendi ülke yemeklerinin sunumuna devam mı edeceğiz, soruları cevap  beklemekte.!..

Oysaki dünya farklı kültürleri tanımak için tatile çıkıp geliyor. Biz her şey dahil sistemiyle  otellere hapsettiğimiz misafirlere, istedikleri hizmeti verememiş oluyoruz. Çünkü dışarıda kültür, tarih, doğa, vs turları ücretli ve bütçesi müsaitlere hitap etmekte. Eğer biz misafir memnuniyeti diyor isek. Misafirlerin geliş amacı farklı kültür tanıma fırsatını elinden nasıl alabiliyoruz.!. Kaldı ki  kendi kültürlerinin yemeklerini yedirirken, nasıl memnuniyetten bahsede biliriz.

Bizler gastronomide ülkelerin mutfak kültürlerini  tanıtım yapacağız diye bu mesleğe girmedik mi.!. Neden yola çıktığını, yolda bulduğunla değişirsen hedefe varamazsın, atasözüne doğru diyoruz.!.. Biz ülke mutfağının kültür elçisi olacağız dediğimiz, ata yadigarı mutfağa, sahip çıkacağımıza kader birliği etmedik mi.!. Turizm de aşçı başı olunca yabancı kültür yemeklerini, yine yabancılara yedirme telaşımız niye..!. Neden ısrarla yabancı kültür mutfaklarının yemeklerine özentiyle, menü seçiminde öncülük yapmaya çalışıyoruz.!. Neden 7 bölge 3.500 e yakın yemek kültürümüzü tanıtmak için aşcı başları ortak karar alamıyoruz. Neden Anadolu nun ortak yemeklerinde güveçlerde pişen toprak kokulu yemeklerin sunumlarına büfelerde ağırlık vermiyoruz. Yoksa  Anadolu mutfağı farklı bir kültürlere gerek yok, özümüzde var olan Anadolu insanı yesin  diye mi.!. Tadımlıkta  olsa  hepsinden neden tattıramıyoruz yabancı misafirlere.!.. Demiyorum ki Anadolu mutfağını yapmıyoruz, ilgilenmiyoruz.! Yeterince misafirlere tadımlık ve tanıtımlık yapamıyoruz diyorum.!. Öyle ki  Osmanlı, Anadolu, Türk mutfakları adı altında alakart yaparak neredeyse yemeklerimize ulaşımı zorlaştırıyoruz.!..

Yanlış olan 83milyon nüfusta 500 bin mutfakta çalışan varsa, biz 50 bin mutfak cı ile 35 milyon turistin kendi kültür yemeklerini % 80 yediriyoruz. Diğer 450 bin aşçıda ev yemekleri, yöresel, bölgesel, kültürel ve Fas fud deyip 80 milyona yedirerek geçiştiriyoruz. 81 ilde yöresel yemek kültürünü servis eden restaurantlar var. Biz her ilin mutfak kültürünü bilen eleman alamayız, fakat bölgesel yemek kültürüne hakim aşçılar alabiliriz. Turizmin geleceğinde, ülkemizin mutfak kültürünü tanıtım yıl ları olsun.!.

 Mezopotamya kültürünün nimetlerini tanıtalım.!. Anadolu mutfak kültür yılı ilan edelim.!. Dünya mutfağında varlığımızı kanıtladığımızın tescilini yapalım… Memleketimizin döneri kah Yunanistan kah Berlin döneri diye marka yapmaya çalışılırken, Biz 3500 bahsettiğimiz kültür yemelerin tamamını patentini alalım. Dünya patentini kültür yemeklerimizi tescilletemez isek, fakir yemeği bulgur, gariban yemeği tirit, zengin yemeği kebap der dururuz.!. Oysaki Dünya neredeyse gölgesine patent alma yoluna düşmüşken, lütfen bizlerde kültür yemeklerinin heba olup, başkaları tarafından tescillenmesine müsaade etmeyelim.!. Yemek kültürümüzü kendi kendimize lezzetini öveceğimize, yabancılardan övgü alalım.!. Yemek kültürümüzün başka ülkeler tarafından tescillenip, yok olup gitmesine müsaade etmeyelim.!.  Bizler mutfak kültür elçileri olarak, dernekler aracılığı ile lütfen bunları gerçekleştirelim.!. Kültürel değerimize tescilleterek sahip çıkalım.!.. Çobana sormuşlar; Milyonlar  piyangodan sana çıksa ne yapardın. Çobanın cevabı ; memleketteki soğanların cücüklerini turşu yapar  üç öğün yerdim.!. Demem o dur ki insanın fikri neyse zikri de odur. Biz yemek kültürlerimizi en iyi yapar ve tanıtırız diye çıkmışsak  yola, lütfen elimizdeki zenginliğin farkına varalım. 

Otellerde yabancı kültür yemeklerini alakart yapalım, fakat kendi kültür yemeklerimizi, üç öğün vermeye özen gösterelim.

Haydar ÇETİN beyin sitesi www.turizmgunlugu.net ile beraber 2021  yemek kültürlerimizi, tanıtım yılı  yapalım kampanyasına ilk taşı koyduk..  Kültür yemeğimiz adına, temeline attığımız  taşın devamında birlikte inşa edelim. İcraatta lezzet  yılı Anadolu kültür yemeklerinin, bölgesel değeri yılı ilan edelim. Kampanyamıza  sizde destek olun.

Sevgi ve  saygılarımla  turizmin Türk kültür yemeklerin gastronomi yılı 2021  olması dileklerimle hayırlı sezonlar dilerim

     Saygılarımla