İngiltere'nin Özgürlük Günü İzolasyon Kaosuyla Gölgelendi

LONDRA, 19 Temmuz Reuters Başbakan Boris Johnson'ın İngiltere'de bir yıldan fazla süredir uygulanan COVID-19 karantina kısıtlamalarını sona erdiren 'özgürlük günü' Pazartesi günü artan enfeksiyonlar, süpermarket kıtlığı uyarıları ve kendi kendini zorla tecrit etmesiyle gölgelendi.

İngiltere'nin Özgürlük Günü İzolasyon Kaosuyla Gölgelendi
Başbakan kaldırımlar kaldırılırken ısı hissediyor ancak vakalar yüksek ve evde kalmaya daha fazla zorlanıyor

Başbakan, kaldırımlar kaldırılırken ısı hissediyor, ancak vakalar yüksek ve evde kalmaya daha fazla zorlanıyor

Johnson'ın Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden birini tekrar ateşe sokabileceğine dair bahsi, şu anda çok sayıda insan aşılandığı için koronavirüse küresel tepkide yeni bir sayfa açıyor.

Aşılar, enfeksiyonlar rekor seviyelere ulaşırken bile ciddi hastalıkları ve ölümleri azaltmada etkili olduğunu kanıtlarsa, Johnson'ın kararı, onyılların en kötü halk sağlığı krizinden bir çıkış yolu sunabilir. Aksi takdirde, daha fazla kilitlenme baş gösterebilir.

Ancak Johnson'ın büyük günü, Ulusal Sağlık Servisi uygulamasının yüz binlerce kişiye kendilerini tecrit etmelerini emrettiği için "pingdemik kaos" ile gölgelendi - süpermarket raflarının yakında boşaltılabileceği uyarılarına yol açtı.

"Eğer şimdi yapmazsak, kendimize sormalıyız, ne zaman yapacağız?" Johnson, kendisi ve maliye bakanı Rishi Sunak için 10 günlük karantina şartından kaçmak için bir plandan vazgeçmek zorunda kaldıktan birkaç saat sonra söyledi.

"Bu doğru an ama bunu dikkatli bir şekilde yapmalıyız. Bu virüsün ne yazık ki hala dışarıda olduğunu unutmamalıyız."

İngiltere 128.708 ile dünyadaki en yüksek yedinci ölüm oranına sahip ve yakında her gün bu yılın başlarında ikinci bir virüs dalgasının zirvesinde olduğundan daha fazla yeni enfeksiyona sahip olacağı tahmin ediliyor. Pazar günü 48.161 yeni vaka vardı.

Ancak, Avrupalı ​​akranlarını geride bırakarak, Britanya'nın yetişkin nüfusunun %87'si bir doz aşı aldı ve %68'den fazlası tam koruma sağlayan iki dozu aldı. Şu anda günde yaklaşık 40 olan günlük ölümler, Ocak ayında görülen 1.800'ün üzerindeki zirvenin sadece küçük bir kısmı.

FTSE 100 hisse endeksi Pazartesi günü ekonomik toparlanmanın tehlikede olabileceği endişeleriyle iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Kruvaziyer operatörü Carnival Plc (CCL.L) ile havayolu easyJet (EZJ.L) ve British Airways'in sahibi IAG (ICAG.L)'nin Birleşik Krallık'ta işlem gören hisseleri %4 ile %6,7 arasında düştü. Sterlin üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

'ÖZGÜRLÜK GÜNÜ'?

Gece yarısından itibaren, İngiltere'de mağazalarda ve diğer kapalı ortamlarda maske takılmasını gerektiren yasalar, bar ve restoranlardaki kapasite sınırlamaları ve birlikte sosyalleşebilecek insan sayısını sınırlayan kurallar yürürlükten kalktı.

Johnson, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'daki devredilmiş yönetimlerin kendi politikalarını oluşturmasıyla İngiltere için COVID-19 kısıtlamaları belirliyor.

İngiltere genelindeki işletmeler, NHS uygulamasının insanlara ping atması ve onlara tecrit etmelerini söylemesi nedeniyle işçi sıkıntısıyla karşı karşıya kalırken, süpermarketler baskıyla karşı karşıya kaldıkları konusunda uyardı.

Marks & Spencer CEO'su Steve Rowe, "Şu anda her sektörde önemli bir sorun" dedi. "COVID vakalarımız her hafta kabaca ikiye katlanıyor ve ping seviyesi COVID vakalarının yaklaşık üçte biri, bu yüzden bunun katlanarak büyüdüğünü görüyoruz."

"Kıtlık varsa, mağaza saatlerini değiştirerek, saatleri azaltarak bunu yönetmek zorunda kalacağız. Endüstrinin acıyı göreceği yer tedarik zincirinde, çünkü lojistik verimli olmak için zaten sıkı çalışıyor."

İngiliz toplumu kısıtlamalar konusunda bölünmüş görünüyor: Bazıları virüsün insanları öldürmeye ve hastaneleri bunaltmaya devam edeceğinden korktukları için katı kuralların devam etmesini istiyor, ancak diğerleri barış zamanı tarihinin en külfetli kısıtlamalarından rahatsız oldu.

Johnson, Pazar günü , maliye bakanı Sunak ile üst düzey bakanlar ve memurlar için özel bir planla karantinadan kaçmaya çalıştığında bir isyanla karşı karşıya kaldı .

Sağlık bakanı Sajid Javid'in pozitif test etmesinden sonra, şimdi Checkers'daki ülke evinde kendini tecrit edecek.

Londra'nın üzerinde şafak sökerken, kulüpçiler geçen yıl pandeminin başlamasından bu yana ilk kuralsız canlı müzik etkinliklerinden birinde gece boyunca dans etti.

Pike, Londra'nın doğusundaki Hackney'deki Oval Space'de "Sonsuza kadar dans etmeme izin verilsin" halk "Dans etmek istiyorum, canlı müzik dinlemek istiyorum, bir konserde olmanın, diğer insanlarla birlikte olmanın havasını istiyorum."