Federal Eczaneler Dijital Aşı Kartı Vermeyi Durdurdu

Alman Eczacılar Birliği'nin portalındaki bir güvenlik sızıntısı nedeniyle, Federal Sağlık Bakanlığı, eczanelerin dijital aşı sertifikası düzenlemesini durdurdu. Sistemin ne zaman devreye gireceği belli değil. Doktor muayenehaneleri etkilenmiyor. Onayları QR kodu ile vermeye devam edilecek.

Federal Eczaneler Dijital Aşı Kartı Vermeyi Durdurdu
Alman Eczacı Birlikleri Federal Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre güvenlik açığı henüz kullanılmadı

Eczaneler şu anda dijital aşı sertifikaları düzenleyemiyor

Dijital aşı sertifikası sertifikası diğer yerlerin yanı sıra eczanelerden alınabilir. Ama görünüşe göre şu anda belgeyi veremezler. Bunun nedeni, Alman Eczacılar Birliği'nin portalındaki zayıf bir nokta.

Dijital aşı sertifikası sarı WHO kitapçığı için pratik ve günlük takviyesi olmalıdır. Ancak şu anda eczaneler gerekli sertifikayı veremiyor. Federal Sağlık Bakanlığı sözcüsü BR24'e Alman Eczacılar Birliği'nin portalında zayıf bir nokta olduğuna dair işaretler olduğunu söyledi. Bu nedenle, bu portal üzerinden aşı sertifikalarının düzenlenmesi geçici olarak devre dışı bırakılmıştır.

Mevcut aşı kartlarını etkilemez

Sebep: Portalda sahte belgeler yardımıyla eczane gibi davranmak ve böylece yasa dışı aşı sertifikaları vermek teorik olarak mümkündü. Alman Eczacı Birlikleri Federal Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, güvenlik açığı henüz kullanılmadı.

Güvenlik açığı mevcut dijital aşı kayıtlarını etkilemiyor. Korona uyarı uygulamasına veya CovPass uygulamasına girmek için aşı sertifikasına ihtiyaç duyan herkes belgeyi yine de aile doktorundan alabilir. Aşı merkezleri de sertifika veriyor. Ancak sadece aşı merkezinde aşılanmış olanlar için.

Güvenlik sızıntısının ne zaman kapatılacağı henüz belli değil.