Avrupa Komisyonu Slot Kararını Temas Dışında Tuttu

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Avrupa Komisyonu'nun (AK) kış slotu kullanım eşiğini yüzde 50 olarak belirleme kararını “gerçeklikten uzak” olarak nitelendirdi ve AK'nin, Avrupa Komisyonu tarafından sunulan tavsiye ve kanıtları görmezden geldiğini savundu.

Avrupa Komisyonu Slot Kararını Temas Dışında Tuttu
AB üye devletlerinin yanı sıra IATA ve üyeleri tarafından sağlanan bu kış trafik talebindeki belirsiz görünümün önemli kanıtları karşısında uçup gidiyor

AB üye ülkeleri ve havayolu endüstrisi, çok daha düşük bir eşik için dava açmıştı. Sürdürülebilirliğe ve Sektörün İyileşmesine Zarar Verdi. EC'nin duyurusu, Kasım'dan Nisan'a kadar, slot düzenlemeli havalimanlarında faaliyet gösteren havayollarının, sahip oldukları her bir slot serisinin en az yarısını kullanmaları gerektiği anlamına geliyor.

Havayollarının programlarını gerçekçi talebe uydurmasına veya diğer taşıyıcıların çalışmasına olanak tanımasına olanak tanıyan sezon başında slotları geri vermek için herhangi bir hafifletme yapmadı. Ayrıca, COVID pandemisi ile ilgili istisnai durumların geçerli olması durumunda slot kuralının askıya alındığı 'mücbir sebep' kuralı, AB içi operasyonlar için kapatılmıştır.

Bu değişikliklerin sonucu, havayollarının öngörülemeyen ve hızla değişen talebe yanıt vermek için gereken çeviklikle çalışma yeteneğini kısıtlayarak, çevresel açıdan savurgan ve gereksiz uçuşlara yol açacaktır. Ayrıca sektörün finansal istikrarını daha da zayıflatacak ve küresel hava taşımacılığı ağının iyileşmesini engelleyecektir.

“Komisyon bir kez daha gerçeklikten kopuk olduklarını gösterdi. Havayolu endüstrisi hala tarihinin en kötü kriziyle karşı karşıya. Komisyonun, havayolları için sürdürülebilir bir toparlanmayı teşvik etmek için slot yönetmeliğini kullanmak gibi açık bir hedefi vardı, ancak kaçırdılar. Bunun yerine, endüstriye ve kendilerine sunulan tüm kanıtlara inatla aykırı bir politika izleyerek tekrar tekrar daha esnek bir çözüm çağrısı yapan birçok üye devlete karşı küçümseme gösterdiler” dedi.

Komisyonun argümanı, bu yaz AB içi trafikteki toparlanmanın hiçbir hafifletme olmaksızın %50'lik bir kullanım eşiğini haklı çıkardığı yönünde. Bu, önemli AB üye devletlerinin yanı sıra IATA ve üyeleri tarafından sağlanan, bu kış trafik talebindeki belirsiz görünümün önemli kanıtları karşısında uçup gidiyor. Örneğin:

  • AB içi toparlanmanın kapsamı, en iyi ihtimalle, kilit yuvaların henüz kurtarılmamış olan küresel trafik bağlantıları için gerekli olduğu, yuva kısıtlı havalimanlarındaki toparlanmanın kapsamının yalnızca kısmi bir göstergesidir. IATA, uluslararası seyahatin 2021'in sonuna kadar 2019 seviyelerinin yalnızca %34'üne ulaşacağını tahmin ediyor
  • Kış talebi, iyi yıllarda bile her zaman Yaz talebinin altında seyreder. Ve ileriye dönük rezervasyonların kanıtı, geçen Kış görülen seviyelerin çok altında trend olmalarıdır AB için uzun mesafeli rezervasyonlar şu anda 2019 seviyelerinin ortalama %20'sini oluşturuyor.
  • Aşıların kullanıma sunulmasına rağmen, hükümetler sınırların açılması konusunda son derece temkinli olmaya devam ediyor. Endişe çeşitlerine yanıtları hala sınırları kapatmak veya seyahat talebini anında öldüren karantina önlemlerini başlatmaktır. Avrupa hava yolculuğu talebinin halen son derece zayıf ve öngörülemez olduğu açıktır (Grafik 3).

Dünyadaki diğer düzenleyiciler argümanları anladılar. İngiltere, Çin, Latin Amerika ve Asya-Pasifik'teki düzenleyiciler çok daha esnek önlemler aldılar. Yalnızca AB, trafiğin herhangi bir makul tahminin çok ötesinde bir oranda geri döneceği konusunda dogmatik bir şekilde ısrar etti.

“Komisyonun '55'e Uygun' karbon emisyon planını yayınlamasından sadece bir hafta sonra, bu rota için yeterli talep olup olmadığına bakılmaksızın havayollarını uçmaya zorlayabilecek bir slot yönetmeliği yayınlaması zengin bir ironi var. Ulaştırma Komiseri Valean, 'Gezegenimiz için hırsla, ancak vatandaşlarımızı veya işletmeleri cezalandırmadan hareket etmemiz gerekiyor' dedi. Walsh Açıkça, slotlarla ilgili bu karar bu koşulları karşılamıyor” dedi