AB Korona Kontrollerinde Ortak Anlaşma İstiyor

AB komisyonu çalışmalarında, 27 ülkenin test ve aşı yoluyla kontrolleri 15 şekliyle yapılmakta. Havaalanı, karayolu, deniz ve tren gibi taşıyıcıların kontrollerinde farklılıklar var. Ortak yapılacak kontrol sisteminin kurulmasını istiyorlar.

AB Korona Kontrollerinde Ortak Anlaşma İstiyor
Sonuç olarak şu anda 27 AB ülkesinden oluşan blokta kanıt kontrolünü organize etmenin 15 farklı yolu var

AB Komisyonu'na göre, 27 AB ülkesinde şu anda testler veya aşılar yoluyla kanıtların kontrolünü organize etmenin 15 farklı yolu var. Ülkeye bağlı olarak, kontrollerden havalimanı işletmecisi, havayolları veya yerel güvenlik yetkilileri sorumlu olabilir; birkaç üye ülkede, hatta üçü de. Havalimanlarında yolcuların sorunsuz bir şekilde taşınmasını sağlamak için birden fazla aktör tarafından kontrol edilmemesine özen gösterilmelidir

AB Komisyonu korona kontrolleri konusunda daha iyi anlaşmalar çağrısında bulundu

BRÜKSEL - AB Komisyonu, AB ülkelerinin aşı sertifikalarının kontrolünden hangi organların sorumlu olduğu konusunda daha iyi anlaşmaya çağırıyor.

Komisyon Perşembe günü Brüksel'de yaptığı duyuruda, havalimanlarında yolcuların mümkün olan en sorunsuz şekilde taşınmasını sağlamak için birkaç aktörün kontrollerinden kaçınmaya özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Aşı, test ve iyileşme kayıtları için yeni kılavuzlar yakın zamanda yayınlanan tekliflerin gösterdiği gibi, şu anda birçok farklı yaklaşım var. Sonuç olarak, şu anda 27 AB ülkesinden oluşan blokta kanıt kontrolünü organize etmenin 15 farklı yolu var.

Ülkeye bağlı olarak, kontrollerden havalimanı işletmecisi, havayolları veya yerel güvenlik yetkilileri sorumlu olabilir. Birkaç üye ülkede üçü de var. Kontrollerin ne zaman gerçekleştirildiği konusunda da farklılıklar vardır - örneğin kalkışta veya varışta. Burada da her ikisini de sağlayan ülkeler var.