Almanya’da Haziran Uçuşlarında 300.000 Yolcu Etkilendi

Almanya uçuş iptalleri ve gecikmelerden etkilenen yolcu şikayetleri fazlalaştı. Uçuş hakları arama portalı Airhelp e gelen şikayetlerde. Düsseldorf'tan Tenerife ve Fuerteventura'ya uçuşlar özellikle sık sık etkilendi. Görünüşe göre Türkiye ile bağlantılar da başarısızlığa meyilli.

Almanya’da Haziran Uçuşlarında 300.000 Yolcu Etkilendi
Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonundan alınan rakamlarla belirtilmektedir

Airhelp'e göre, seyahatin yeniden canlanmasıyla uçuş sorunları geri döndü. Şirketin bakış açısından şu da söylenebilir: İşler yeniden canlanıyor. Airhelp, bulguların temeli olarak Haziran 2021'de Alman havaalanlarından kalkan tüm uçuşların uçuş verilerinin analizini gösteriyor.

Düsseldorf ve Tenerife arasındaki bağlantı özellikle başarısızlığa meyilliydi. Haziran ayında tarifesiz uçuşlardan yolcuların yüzde 90'ı etkilendi. Düsseldorf'tan Kanarya Adası Fuerteventura'ya yapılan uçuşlarda yolcuların yüzde 67'si usulsüzlüklerden etkilendi. Frankfurt'tan Nairobi'ye (%82), Beyrut'a (%79) veya Lagos'a (%76) uçuşlar birçok gecikme ve iptal arasındaydı. Haziran ayındaki tüm yolcuların yüzde 67'si uçuş sorunlarından etkilendi.

Türkiye'ye yönelik rahatsızlık

Yoğun rotalar Genel olarak, Frankfurt ve Düsseldorf havalimanları Airhelp'e göre en sorunlu 25 rota sıralamasında 16 kez yer alıyor: Yolcu portalına göre rotaların on tanesi Hessen bankacılık metropolünde, altısı Düsseldorf'ta başlıyor . En fazla kesintiye sahip 25 uçuş rotasının karşılaştırılması, özellikle Türkiye'ye seyahat ederken gecikme veya iptallerin yaygın olduğunu göstermektedir. En rahatsız edici rotalardan toplam dokuzunun varış noktalarına bir Türk havalimanı (İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri) sahip olacaktır. Ortalama olarak, bu rotalarda her ikinci uçuşta sorun yaşanıyor.

Airhelp'te hukuk uzmanı olan Christian Leininger, birçok gecikme ve iptalin bir nedeninin “değişken faizi karşılayamayan personel eksikliği” olabileceğine inanıyor. Bu, örneğin, Avrupa'daki çalışanların yüzde 16'sının kriz sırasında havacılık endüstrisinden ayrıldığına göre Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu'ndan alınan rakamlarla belirtilmektedir.