Esnek Turizm Tarifeleri

Seyahat acenteleri, tur operatörlerinden daha esnek tarifeler konusunda daha kritik. Güncel bir Reise-vor9 araştırmasına göre, ankete katılan seyahat acentesi çalışanlarının yaklaşık yüzde 36'sı esnek iptal ve yeniden rezervasyon koşullarını kaldıran tur operatörlerinden yana. Tur operatörleri için çalışan turizm profesyonellerinden sadece beşte biri esnek tarifelerin kaldırılmasını istiyor.

Esnek Turizm Tarifeleri
müşterilerin rezervasyon yapmasını sağlamanın muhtemelen tek yolu esnek tarifelerdi

Bunlar, Corona pandemisi ile seyahat sektörüne gelen ve en başından beri görüş ayrılıklarına neden olan en ciddi değişiklikler arasında yer alıyor: Paket turlar için esnek tarifeler, müşterilere iki veya üç hafta öncesine kadar ücretsiz olarak yeniden rezervasyon veya iptal etme fırsatı sunuyor. planlanan kalkış. Çoğu tur operatörü, iptal veya yeniden rezervasyon durumunda ve bazı durumlarda distribütörlerle paylaşıldığında bunun için iade edilmeyen bir ücret alır. Alltours gibi diğerlerinde, esnek seçenek seyahat fiyatına dahil.

Özellikle korona pandemisinin zirvesinde, belirsiz gelişmeler göz önüne alındığında, müşterilerin rezervasyon yapmasını sağlamanın muhtemelen tek yolu esnek tarifelerdi. Ancak takip eden yıllarda, bazı tur operatörleri, müşterilerin ek esnekliğe değer verdiğine ve seyahat iptal sigortası bunları kapsamasa bile planlarını çok kısa sürede değiştirmelerine olanak tanıyan ürünleri tercih ettiğine ikna oldu.

Tur operatörlerinin çoğu esnek tarifelere ikna oldu

Pazartesi günü 500'den fazla seyahat profesyonelinin katıldığı anketimiz bunun altını çiziyor. Ankete katılan tur operatörü çalışanlarının yüzde 58'i esnek tarifelerin mevcut haliyle kalması gerektiğine inanıyor. Seyahat acentesi çalışanlarının ve sahiplerinin sadece yüzde 43'ü bu görüşte.

Satış temsilcilerinin ve etkinlik organizatörlerinin yüzde 20'si, esnek tarifeler için şimdiye kadar norm olandan önemli ölçüde daha yüksek fiyat ek ücretlerinden yana. Seyahat acentesi profesyonellerinin yüzde 36'sı ve tur operatörü çalışanlarının yüzde 20'si esnek iptal koşullarının kaldırılmasını tercih ediyor.

Müşteriler ayrıldığında kötü şans

Esnek tarifelerin en büyük yakalaması sayısız yorumda ortaya çıkıyor. Bir müşteri izin verilen süre içinde iptal ederse veya yeniden rezervasyon yaparsa, daha önce yapılan iş büyük ölçüde boşunaydı; yeniden rezervasyon durumunda, en azından daha yüksek bir masraf vardır. Bazı yorumcular, müşterilerinin genişletilmiş iptal seçeneklerini neredeyse hiç kullanmadığını açıklarken, diğerleri "en sıra dışı şeyleri" bildiriyor. "Hayvan pansiyonu aniden doldu ve seyahat edemiyorsunuz, kısa sürede internette başka bir şey buldunuz, ortaklık bozuldu, hava tahmini önümüzdeki günler için o kadar iyi değil, iddia edilen kaos yüzünden' uçmamayı tercih ederim..." , bir satış uzmanı bildiriyor.

Bir başkası, "Aylarca 10.000 Euro'dan fazla bir seyahat fiyatını 59 Euro'ya güvence altına alabilen herkes, aynı zamanda "sahte rezervasyon" yapma eğiliminde" diyor. Esneklik iyi bir şeydi, "ama şimdi artık uymuyor". Herkes bunu böyle görmez. Bir yorum, "Rezervasyon platformları kısa süreli ücretsiz iptal seçenekleriyle tarifeler sunduğu sürece, seyahat acentelerinin de bunu yapabilmesi gerekir" deniliyor.