TAŞ’ ın ALTI

TAŞ’ın ALTI... Ülkemizin her alanda zor günler geçirdiği bu dönemde; yıllardır turizme gönül vermiş bir kardeşimizin elini taşın altına koyarak tartışılmakta olan sosyal medya alanında yeni bir web sayfası kurarak, turizm günlüğü.net i  bizlerle paylaşması başlı başına önemli bir girişimdir.

TAŞ’ ın ALTI
Yaşar SUNAL Hotel General Manager

                                            TAŞ’ın ALTI...

Ülkemizin her alanda zor günler geçirdiği bu dönemde; yıllardır turizme gönül vermiş bir kardeşimizin elini taşın altına koyarak tartışılmakta olan sosyal medya alanında yeni bir web sayfası kurarak, turizm günlüğü.net i  bizlerle paylaşması başlı başına önemli bir girişimdir.

Mesleğe başladığı günden beri tanıdığım; heyecanlı, meraklı, iyimser, sevgi dolu, başarılı kardeşimize öncelikle başarılar diliyorum.

Ülkemizde; uzun ömürlü olunması çok zor olan turizm medyası alanında vereceği savaş için cesaretinden dolayı da tebrik ediyorum.

Turizm tamamı okullarda öğrenilen bir sektör değildir. Askeriye’ de kullanılan “Mektepli ve alaylı” yakıştırmaları, bire bir turizm için de geçerlidir. “Alaylı” kesimin yıllarca Türk turizmini kalkındırmak için verdikleri uğraş asla yadsınamaz. Zaman değiştikçe değişen sektör içine “Mektepli” elemanların katılması önceleri biraz kaos yarattıysa da dinamiklerini her zaman kendi yaratan ve yöneten TURİZM, bunu da özümsemiş ve orta yolu bulmuştur. Okulların “hiçbir yeri kazanamadım, turizm okuyayım bari” diyerek çaresizlikten kabul edildiği bir sektörde kalıcı olmak da bu nedenle imkansızdı. Ama zaman içinde sektör unsurları oturup 30-40 milyon misafire ulaşılıp, hepsi birbirinden kaliteli binlerce tesise, kendi uçaklarıyla uçan seyahat acentelerine kavuşulunca, meslek hanesine TURİZM yazılmaya başlandı. Alaylıların açtığı yolda, mekteplilerin katılımıyla ortaya çıkan kombinasyon, sektörü sevilen ve tercih edilen bir yere getirdi.

Bugün birçok tesisimizde ve acentemizde lise çağlarında çalışmaya başlamış ve yüksek öğrenimi ile birlikte belirli yerlere ulaşmış kardeşlerimizle uzun yolculuk devam ediyor.

Pratiği düşük olan “Mektepli” ile tekniği düşük olan “Alaylı” karışımında ortaya çıkan durum sektörü bugün “inanılması zor” yerlere getirmiştir.

Kardeşlerimizin aynı zamanda girişimciliği de yüklenerek ortaya koydukları yeni ürünler de sektörün geleceğine olumlu bakılmasını sağlıyor. Kendi başına birikimini, sermayesini ortaya koyarak yeni ufuklara yelken açan kardeşlerimize kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Salgın’ın en önemli gündem maddesi olduğu bugünleri yine bu kardeşlerimizle beraber atlatacak gelecek günlerde bunun keyfini çıkartacağız.

Sağlıcakla kalın....

Yaşar   SUNAL

Eğitim:

Özel Oleyis Otelcilik ve turizm lisesi

Boğaziçi Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik yüksek okulu

Mesleki :

Inter-Continental Istanbul

Dilson Hotel - Istanbul

Zürich Hotel - Istanbul

Milta - Torba Tatil Köyü - Bodrum

Royal Hotel - Istanbul

Saray Regency Resort& Spa - Side

Fenerbahçe Spor Klübü – Istanbul

Lavitas Hotels - Side