Turizm Sevdalısı

TURİZM   SEVDALISI ALMAN HÜKÜMETİNİN VE AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNİN YANLIŞ VE YANLI TÜRKİYE SEYAHAT UYARISI KARARINI ANCAK TÜRKİYE’DEKİ OTELLERİN SEVDALISI SÜREKLİ GELEN O ÜLKE VATANDAŞLARININ DUYARLILIĞI VE BASKISI SONUCU DÜZELTİLİR.

Turizm  Sevdalısı
İzzettin Yurtsever Hotel Genel Müdür

                            TURİZM   SEVDALISI

ALMAN HÜKÜMETİNİN VE AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNİN YANLIŞ VE YANLI TÜRKİYE SEYAHAT UYARISI KARARINI ANCAK TÜRKİYE’DEKİ OTELLERİN SEVDALISI SÜREKLİ GELEN O ÜLKE VATANDAŞLARININ DUYARLILIĞI VE BASKISI SONUCU DÜZELTİLİR.

Almanya’dan ve Avrupa Birliğinden ülkemize seyahat uyarısının bu zamana kadar kaldırılmaması hem devletin, hem ilgili sağlık-dış işleri-turizm bakanlıklarının ve turizm sektörünün bileşenlerinin  zamanında koordinasyon içinde rasyonel kararlar alamaması ve göz göre göre bu ülkelerde etkin lobi faaliyeti organize edilememesinden kaynaklanmıştır.

Ülkenin yanlış dış politikaları, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerle uyumsuzlukları ve eleştirileri bu seyahat yasağının siyasi bir karar olarak uzamasına neden olmuştur.

Ne Sn Erdoğan’ın Merkel’i ve diğer Avrupa Birliği ülke devlet adamlarını şahsen araması, ne bakanların bu ülkelere ziyaretleri, ne elçililerin davet edilmesi, ne gazetecilerin ülkeye davet edilmesi, ne sertifikasyon sisteminin Almanların denetimine açılması sorunu tamamiyle çözmekte başarılı olamamıştır.

Alman medyasında RND, Die Welt, Die Bild Almanyanın  Türkiye’ye seyahat yasağı kararında Türkiye’ye haksızlık yapıldığını ve kararın tıbbi değil siyasi bir karar olduğunu öne sürmesi ne kadar doğru ise bu aşamdan sonra tatil tercihini Türkiye’den yana yapan Alman vatandaşlarının birlik içindeki gür sesinin Alman hükümetine ve medyasına ulaşması bugüne kadar neden organize edilemedi?

Almanya  ve Avrupa Birliğinin bu yanlı, insan haklarına ve vatandaşın tatil hakkına gerçek sağlık ve bilimsel verilere dayanmayan siyasi esaslı kararlarına karşı koyabilecek kendi vatandaşlarının lobi faaliyeti olarak organize edilmesi çok daha etkin olacak ve bu ülkeler kendi vatandaşları tarafından hem mahkemelerde dava edilecek ve hem de siyasi bu seyahat uyarısını kınayarak o ülke medyasında protesto etmelerini  yanlış karardan dönülmesini sağlayacaktır.

Türkiye’de repeat guests’leri ile övünen oteller bu ülke vatandaşlarının listesini ve iletişim bilgilerini bu lobi faaliyetini organize edecek Türkiye Otelciler Birliği veya Aktob veya  Turizm Bakanlığına en kısa zamanda bildirmeli ve Türkiye’deki kaliteli tesislerin hizmetleri,hijyen ve güven ortamı, misafirperver personeli, uygun fiyatları ile yüksek memnuniyete sahip olan bu tatilcilerin Alman Hükümetine itirazları ile Alman medyasında protesto bildirileri gerek güçlü Türk orijinli Sivil Toplum Örgütleri,  gerekse Türkiye’yi haklı bulan Alman Medyası ve Almanya’dan Türkiye’ye mass turizmi yapan Tur Operatörleri aracılığıyla bu faaliyet derhal gerçekleştirilmelidir.

Almanlar ve Avrupa Birliği ülkeleri şu anda seyahat uyarısı olmayan ülkelerdeki turistik tesisler dolduğunda ister istemez Türkiye’ye seyahat uyarısını kaldıracak olmaları haklı bir mücadelenin sonucu değil, arz talep dengesinin yarattığı zorunluluktan dolayı geç elde edilen bir sonuç olacaktır.

Aktob’un 1 Mayıs 2020 tarihinde Antalya’ya 2019 yılında gelen 16 milyon yabancı turiste hitaben yazılan ‘’Güneş ve daha fazlası’’ başlıklı mektupda covid-19 pandemisi nedeniyle bir süre ayrı kalınacağı ve özlemle tekrar birlikte olacağımız günlere kavuşma dileği belirtilmişti ve otellerden bu kampanyaya destek vermeleri ve her otelin veri tabanında bulunan misafir adreslerine gönderilmesi ve ayrıca sosyal medya kanallarına kullanılması istenmişti. Ancak ülkemizin dış siyaset politikalarının Avrupa Birliği ülkeleri tarafından benimsenmediği ve hatta zıtlaşmanın bu uyarıyı getireceği önemsenmediğinden Aktob’un bu girişiminin devamının devreye konulması akıl edilemedi.İkinci bir mektup ve mektubu alan o ülke vatandaşlarının kendi hükümetlerine tepkilerini ortaya koymaları sağlansaydı bugün bu uyarıyı tartışmıyor olacak ve tesislerimiz zamanında açılıp daha yüksek bir dolulukla hizmet veriyor olacaklardı.