UNWTO Turizmi Somut İklim Eylem Planları Etrafında Birleştirmek

Turizm sektörü, iklim eylemi hedeflerine ulaşmak için planlarını ortaya koydu. COP27'de UNWTO, daha fazla sürdürülebilirliğe geçişi hızlandırmaya ve Net. Sıfır'a ulaşmaya yönelik pratik iç görüleri paylaşmak için önde gelen sektör paydaşlarını bir araya getirdi.

UNWTO Turizmi Somut İklim Eylem Planları Etrafında Birleştirmek
Turizm için net sıfır bir gelecek büyük ölçüde okyanusa ve destinasyonların özellikle kıyı destinasyonlarının yenilenmesine bağlıdır

Unwto, Cop27'de: Turizmi Somut İklim Eylem Planları Çevresinde Birleştirmek.

COP26'da Turizmde İklim Eylemi üzerine Glasgow Deklarasyonu'nun lansmanından bu yana, 700'den fazla işletme, destinasyon, sivil toplum grubu ve hatta ülke, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yarıya indirmek ve Net- En geç 2050'ye kadar sıfır.

UNWTO İcra Direktörü Zoritsa Uroseviç şunları söyledi: “Başlangıçtan bir yıl sonra, Glasgow Deklarasyonu'nun sektörümüzü harekete geçirme konusunda nasıl ilham verdiğini görmekten gurur duyuyoruz. Finansın kilidini açmak ve ölçüm çerçeveleri geliştirmek, desteğimizi artırmak ve dayanıklılık için iklim eylemini hızlandırmaya devam etmek için kritik öneme sahip olacak."

UNFCCC Genel Sekreter Yardımcısı Ovais Sarmad şunları ekledi: “Bildirge, tüm turizm paydaşlarının iklim hedeflerini yükseltmeleri için bir çerçeve sunuyor. Turizmi Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkılara daha fazla entegre etmek, çabaları artırmak için gereken desteği harekete geçirmenin anahtarı olacaktır.”

“Turizm için net sıfır bir gelecek, büyük ölçüde okyanusa ve destinasyonların, özellikle kıyı destinasyonlarının yenilenmesine bağlıdır. BM Genel Sekreteri'nin Okyanus Özel Temsilcisi Peter Thomson, turizmi iklim acil durumuna yanıt veren bir sektöre dönüştürmeliyiz” dedi.

Tüm sektör taahhüdü

Katılımcılar , hem ulusal hem de yerel düzeyde turizmin farklı boyutlarını temsil ettiler . Başta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Dünya Bankası Grubu ve CAF (Latin Amerika Kalkınma Bankası) olmak üzere finans ve BM kurumları, turizm destinasyonlarını daha düşük karbonlu, sürdürülebilir ve dayanıklı turizm modellerine geçişlerinde desteklemeye hazır olduklarını dile getirdiler. .

10 Kasım'daki yan etkinlik, ölçüm ve dekarbonizasyon yollarına odaklandı. Meksika, Guanajuato'nun Turizm ve Çevreden Sorumlu Devlet Bakanları benzersiz işbirlikçi yaklaşımlarını paylaştılar; Kanarya Adaları Turizm Bakanı, destinasyon düzeyinde ilklerden biri olan iklim eylem planlarını sundu; Iberostar, dekarbonizasyon yol haritasını yayınladı; Sürdürülebilir Otelcilik Birliği, Otel Karbon Ölçümü Girişimi'ndeki gelişmelere yansıdı; ve Intrepid Travel, tur operatörlerinin daha küçük işletmeleri karbondan arındırmak için destekleyerek sahip olabileceği çarpan rolünü ortaya koydu.

“Turizm sektörü bir reset istiyor. Sürdürülebilir turizm modellerine geçiş, UNDP'nin desteklemeye hazır ve istekli olduğu ortak bir çaba gerektiriyor” dedi.

Yeşil geçişin finansmanı

11'inde, etkinlik yenilenme ve finansa odaklandı. Maldivler Turizm Bakanı ve Bahamalar Turizm Bakanlığı temsilcileri, kırılgan ekosistemlerin korunmasında turizmin yerini yinelediler. Aynı zamanda, Turizm Bakanlıklarının ulusal düzeyde iklim müzakerelerinde aktif bir rol oynamak için karşılaştıkları zorluklar ve toplulukların ve ziyaretçilerin eğitimini geliştirme ihtiyacı vurgulandı.. Çevre Eğitimi Vakfı ayrıca Glasgow Deklarasyonu yollarının Green Key gibi sertifikasyon sistemlerine kriter olarak entegre edilmesinin önemini vurguladı. NOAH Regen, karma finans yoluyla mavi karbon ekosistemlerini korumak ve yeniden oluşturmak için yenilikçi bir yaklaşım sundu. Latin Amerika Kalkınma Bankası (CAF), turizmde iklim eylemine desteğini dile getirdi.

“2050 yılına kadar Net Sıfır'a ulaşmak turizm için iddialı olmaya devam ediyor ve daha fazla finansmana ihtiyaç var. Dünya Bankası Grubu, Kalkınma Politikası ve Ortaklıklar Genel Müdürü Mari Pangestu, turizmde iklim eylemine yatırım yapmak, yeşil dirençli ve kapsayıcı kalkınmaya yatırım yapmaktır” dedi.

Turizm ve Sürdürülebilirlik Komitesi

Yine Şarm El-Şeyh'te UNWTO, Hırvatistan Turizm Bakanlığı başkanlığındaki Turizm ve Sürdürülebilirlik Komitesi'ni ilk kez UNFCCC COP çerçevesinde topladı. Bu, Üye Devletlerin, Turizmde İklim Hareketi Temel Raporu ve Turizmde Sera Gazı Emisyonlarının Ölçülmesine İlişkin Teknik Özet gibi mevcut kılavuz materyalleri ve ayrıca UNWTO'nun çalıştığı Tek Gezegen Sürdürülebilir Turizm Programı çerçevesinde işbirliği fırsatlarını tartışmasına izin verdi. eş liderler olarak UNEP ve Fransa ve İspanya hükümetleri ile yakın işbirliği içindedir. .

Glasgow Deklarasyonu daha fazla imza sahibini ağırlıyor

Glasgow Deklarasyonu'nu en son imzalayanlar arasında Endonezya Turizm Bakanlığı, Monako Turizm Otoritesi ve Honduras Turizm Devlet Sekreterliği bulunmaktadır. Panama, Kiribati, Mikronezya, Portekiz Ulusal Turizm Otoriteleri de imzacılarımız arasında yer alıyor. Accor, Iberostar, Booking.com, Expedia, The Travel Corporation ve Radisson Hotel Group gibi sektörün büyük aktörleri de 130 ülkeden tur operatörleri ve konaklama işletmeleri ile birlikte Deklarasyon'a bağlıdır. UNEP, paydaşları Tek Gezegen Sürdürülebilir Turizm Programı çerçevesinde uygulanan Turizmde İklim Eylemine ilişkin Glasgow Deklarasyonu'na bağlı kalmaya devam etmeye çağırdı.