Ukrayna, Rusya ve Türkiye Turizmini Değerlendirdi

Çifte standart: Zelensky, Rusya'dan gelen turistler için yeni rotalar konusunda Türkiye'yi eleştirdi.. Zelensky, bunun olamayacağını, çünkü bir seçim yapılması gerektiğini kaydetti. Gerçek için ya da farklı konumda da olsa değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna, Rusya ve Türkiye Turizmini Değerlendirdi
Türkiye ve Ukrayna dostane ilişkiler kurmak istiyorsa bunun tartışılması gerektiğini kaydetti

Çifte standart: Zelensky, Rusya'dan gelen turistler için yeni rotalar konusunda Türkiye'yi eleştirdi.. Zelensky, bunun olamayacağını, çünkü bir seçim yapılması gerektiğini kaydetti. Gerçek için ya da farklı konumda da olsa değerlendirmesinde bulundu.

Ukraynalılar Rusya ile savaşırken hassas olunması gerktiğini belirtirken, Türkiye’ nin para kazanmasını istemiyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ankara'yı Ruslar için yeni turist rotaları nedeniyle eleştirdi.

Zelensky, EPT News'e verdiği röportajda, Türkiye'nin bir yandan müzakerelere aracılık ettiğini ve önemli adımlarla Ukrayna'yı desteklediğini, diğer yandan da aynı anda birkaç turizm rotası hazırladığını söyledi.

Rus turizmi uzun yıllardır Yunanistan'a çok para getiriyor. Kanla kazandıklarını, sonra bu parayı aldıklarını düşünüyoruz. Türkiye'de de durum aynı. Türkiye bir yandan arabuluculuk yapıyor ve Ukrayna'yı önemli adımlarla desteklerken, aynı zamanda Rus turizmine özel turist rotalarının hazırlandığını da görüyoruz" dedi.

Türkiye ve Ukrayna dostane ilişkiler kurmak istiyorsa bunun tartışılması gerektiğini kaydetti.

"Özellikle Rus turizmi için. Bunu biz de görüyoruz. Ben de başkan olarak dostane ilişkiler kurmak istiyorsak bunun imkânsız olduğunu söylemeliyim. Böyle kaldıramazsınız, çifte standart. Adil değil. O yüzden Türkiye'yi bu tür fırsatlar için önemsiyorum, bunun olamayacağına inanıyorum, çünkü bir seçim yapılması gerekiyor. Gerçek için ya da değil" dedi.

Rus turistleri Türkiye'ye çekme planı: bilinenler

Türk makamları, Rusya'dan turist çekmek için üç ana noktayı içeren bir "yol haritası" kabul etti.

Birinci nokta, Anex, Pegas ve Coral gibi şirketler başta olmak üzere, Rusya'da yerleşik Türk tur operatörlerine devlet garantili kredi desteği sağlanmasına ilişkindir. Kredinin toplam tutarı 300 milyon dolar. Bu destek paketinin Mayıs ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor.

İkinci nokta, tur operatörleri ile Türkiye'nin en büyük havayolu şirketi Türk Hava Yolları arasında, Rusya'dan gelen "paket" turistlere 1,5 milyon koltuk tahsis edilmesini sağlayan işbirliği konusunda hali hazırda varılan anlaşmayla ilgili. 500.000 Rus turistin daha Pegasus Havayolları düşük maliyetli havayolu tarafından taşınması sözü verildi. Böylece 2022'de 2 milyon Rus turistin Türkiye'yi ziyaret etmesi garanti ediliyor.

Üçüncü nokta, merkezi Antalya'da olacak ve Rusya'dan Türkiye'ye sadece turistleri taşıyacak yeni bir havayolu oluşturma olasılığını sağlıyor. Bu şirket kurulursa, Türk makamları Rusya Federasyonu'ndan 1 milyon turist daha çekmeyi bekliyor.

Daha sonra Türkiye, Mayıs ayı sonunda Türk tatil beldelerine Rus turistlere özel yeni bir havayolu açacağını duyurdu.

Türk makamları ayrıca Rus turistler için başka bir havayolu oluşturacak. Bu ihtiyaçlar için taşıyıcı dört uçak kullanmayı planlıyor.