Turizm Mevsimine İspanya’da Çiçekli Festival

Bir şehir hayal edin, süslemeleri tüm duvarları çiçeklerle kaplanmış. Kordoba’nın Büyüleyici Patios Festivaline örnek bir geleneğin devamlılığını esas almış. Her Mayıs ayında Endülüs şehri Kordoba’nın yerlileri, baş döndürücü çiçek gösterileriyle büyülenen ziyaretçilere özel avlularını açıyor. İşte 2022'de Córdoba'nın Patios Festivali turizme katkısı örnek bir strateji.

Turizm Mevsimine İspanya’da Çiçekli Festival
Ne bekleyebileceğinizi genellikle özel düzinelerce veranda muhteşem bir renk cümbüşü

La Fiesta de los Patios kordobeses veya Kordoba’nın Patios Festivali, Endülüs şehri Kordoba’nın çarpıcı iç avlularını kutlar ve Aralık 2012'den bu yana UNESCO'nun Somut Olmayan İnsanlık Mirası listesine yazılmıştır.

Her Mayıs ayında düzenlenen etkinlik, teraslarını parlak çiçekler, yapraklı yeşil bitkiler ve çeşmelerle süsleyerek sergiliyor ve en güzel olanı kimin yaratabileceğini görmek için bir ödül için yarışıyor.

Ne bekleyebileceğinizi, genellikle özel düzinelerce veranda, muhteşem bir renk cümbüşü ve bir bahar kutlaması içinde halka açılıyor.

Tipik olarak, sahipleri dekore edilmiş teraslarını sergilemekten gurur duyarlar ve sizinle onların kreasyonları hakkında sohbet etmekten mutluluk duyarlar. Bazı veranda sahipleri, sizi neredeyse özel bir parti gibi hissettiren bir şeye davet eden içecekler ve atıştırmalıklar bile sunabilir.

Akşamları tüm şehir, bol ışıklı, canlı müzikli, danslı, açık havada yemek yemeli ve içki satan tezgahlı halka açık meydanlarda kutlama yapmak için dışarı çıkıyor.

Kordoba’nın 2022 kutlaması. Pandemi başlamadan önce 2019'dan bu yana düzenlenen ilk düzgün etkinlik olacak bu yılki etkinlik için büyük beklenti var. 2020'de sanal bir etkinlik düzenlendi ve Ekim 2021'de iptal edilenleri telafi etmek için daha küçük bir ekstra festival düzenlendi.

Bu yıl festival 3-15 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek ve teraslar, festivalin son günü 20:30'da kapanacakları hariç, 11:00-14:00 ve yine 18:00-22:00 saatleri arasında açık olacak.

Tüm teraslara giriş ücretsiz olacak ve önceden rezervasyon yapılmasına gerek kalmayacak.

Bu yılki etkinlik, altı farklı rota boyunca bulunacak 59 verandadan oluşacak. Etkinliklerin interaktif bir haritasını burada bulabilirsiniz. Burada bizzat katılamayanlar için 'sanal ziyaret' seçeneği de bulunmakta.

Bu yıl tanıtılan yeni bir kategori de olacak. Tarihi merkezin çevresinde yer alan kar amacı gütmeyen dini kuruluşların, derneklerin veya cemaatlerin de katılabileceği 'Patios Singulares'.

dikkat edilmesi gerekenler var.

Resmi bir Covid-19 kısıtlaması olmamasına rağmen, her ev sahibi kendi özel verandasında maske takmanızı isteyip istemediğine karar verebilecek. Her girişte bir işaret, ihtiyacınız olup olmadığını gösterecektir.

Bu terasların insanların özel bahçeleri olduğunu ve onlara saygı duymanız gerektiğini unutmayın. Bahçeler sadece sergileniyor ve özel evlere erişim sağlanmayacak. Umumi tuvaletler belediye meclisi tarafından tahsis edilecek. Artık orada olanlar, insanların evlerinde kullanamayacaksınız.

Bazı verandalar çok küçüktür ve alan sınırlıdır, bu nedenle başkalarının da girmesine izin vermek için orada yalnızca kısa bir süre geçirebilirsiniz.

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler, özel rampalarla donatılmış belirli terasları ziyaret edebilirler. Bunların hangileri olduğunu buradaki haritaya erişerek görebilirsiniz.

Festivalin kökenleri

Kordoba çok sıcak ve kurudur ve bu nedenle binalar boyunca hava akışı sağlamak için iç avlularla tasarlanmıştır. İlk olarak Romalılar ve daha sonra Moors tarafından yaratılan teraslar veya avlular, buradaki evlerin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yüzyıllar boyunca, bitkiler ve çiçekler, dış mekan mobilyaları ve asılı saksılarla dolu, evin bir uzantısı haline geldiler.

Yerliler özel teraslarını 1918'de açmaya başladılar, ancak ilk teras festivalinin yapıldığı 1921'e kadar değildi.  Dönemin belediye başkanı Francisco Fernández de Mesa, müzik, dans ve şarap eşliğinde Patios, Balkon ve Vitrinler Yarışması'nı ilk kez açtığında yaratıldı.

Etkinlik 1933 yılına kadar tekrar yapılmadı, ancak aradaki yıllarda şehir başka bir geleneği de canlandırdı. Büyük haçların dikildiği ve çiçeklerle süslendiği Cruces de Mayo geleneği.

Festival, İç Savaşın patlak vermesiyle yeniden kesintiye uğradı ve 1944 yılına kadar resmen bir daha düzenlenmeyecekti. Bu aynı zamanda, avlunun mimarisi, dekorasyonu ve karakteri dikkate alınarak belirli değerlendirme kriterlerinin belirlendiği yıldı.

Sonraki yıllarda, festival daha da büyüdü ve kazananlara verilen daha büyük para ödülleri ile rekabet de yoğunlaştı. Daha sonra 1988'de hakimlerin çiçek çeşitliliğini, saksı ve yatakların bakımını ve doğal aydınlatmayı değerlendirerek dekoratif yönleri dikkate alması gerektiğine karar verildi.

On yıl sonra hem eski hem de modern mimari için farklı ödül kategorileri tanıtıldı ve bugün de geçerliliğini koruyor.